Mahmut Hoca
Mahmut  Hoca
12 Haziran 2017 Pazartesi
mahmuthoca@sinavegitimi.com
15 Dakika ile Kaybeden Bir Nesil!
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Herkesin bildiği üzre ÖSYM’nin ve MEB’in yaptığı sınavlara 15 dakika kuralı getirildi ve nice evladımız 15 dakika kuralı ile 1 senelerini heba ettiler.

Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığının ve ÖSYM’nin bir an önce düzenleme yapması bir zaruret halini almıştır fakat insanlarımız bu konuda da ikiye bölündüler. Kimiler kural kuraldır, uyulması gerekir derken; diğer taraf ise böyle adaletsizlik olmaz insanlık hali herkes geç kalabilir diyor. Bizde olaya insani yönden ve sistem yönünden bakacak olursak her iki duruma da bir savunma mekanizması getirebiliriz.

Haberlerden gördüğümüz kadarıyla bir çok evladımız sırf 10-15 saniye geciktiler diye sınava alınmadılar. Peki bu 15 saniyenin kıymeti nedir ki bir evladımızın 1 yılının boşuna geçmesine neden oluyor?

Çoğu kimse bu kuralın çok katı ve insani olmadığı yönünde beyanat verse de yetkililer kuralın oturması için zamana ihtiyaç olduğunu söylüyor. ÖSYM başkanı Prof Dr. Ömer Demir “Çok üzgünüm, yapacak başka bir şey yok” diyerek durumda bir değişiklik olmayacağının sinyallerini vermişti.

SINAVA GECİKENLERİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY VAR MI?

Bu konuda da mağduriyetlerin giderilmeyeceği yönünde bir görüş hakim. Başkan Demir, şöyle dedi: “Bu yıl adaylar sınava giriş belgesini internetten indirirken ekrana büyük harflerle ‘Salonlara 09.45’te alınıyor, geç kalan alınmayacak’ diye duyuru koyduk. Yani bu demek oluyor ki bizim yasal bir dayanağımız var. Olayın mahkemeye taşınması halinde de yapılacak peki bir şey yok.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

İnsani yönden içimiz rahat olmasa da herkes sınava erken gitmeyi öğrenmek zorunda kalacak. Başlarda bazı kişiler günah keçisi seçilecek ve ibret-i alem olgusu oluşturulacak. Öğrencilerin 2 saat önceden okul bahçesinde olması sağlanacak. İstanbul gibi bir yerden bir yere 3-4 saatte gittiğinizi düşünün. Sınavlar olunca trafiğinde çok olduğunu hesaba katmamız gerekiyor. Demek ki öğrencilerimizin bir gün önceden okul bahçesine çadır kurmalarında fayda var.

Mahmut Hoca

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorluk
Kategoriler