Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın 6 Pratik Yöntemi

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Kitap okuma alışkanlığı olan insanları ikiye ayırabiliriz. İlk grup “Edebiyat Aşığı/Kitap Kurdu” olan kimseler, diğerleri ise okumak zorunda olduğu için okuyan kimselerdir. 

Kitap okumayı hep erteleyen bir grup var ki, onlar bu zevki tatmayı çok isterler fakat iş telaşı, günün yoğunluğu kitap okumayı hep erteletmeye sebebiyet verir. Bahanelere sığınarak ertelenen bu alışkanlık belki de sonsuza kadar kazanılamaz.

Kitap okuma alışkanlığını bazı prensiplere bağlı kalarak devamlılık içerisinde kazanmak isteyen kimselere 6 pratik yöntemden bahsedeceğiz. Bu sayede yoğun iş temposundan fırsat bulup, sıkılmadan kitap okuyabileceğinizi umut ediyoruz.

1- ELİNİZE OKUNACAK BİR ŞEY ALIN!

Erteleme psikolojisi ile istediğiniz hiç bir yerde başarıya ulaşamazsınız. Bu yüzden yarını boş verin ve bugüne bakın. Elinize hemen sevdiğiniz türde (dergi,gazete,biyografi,gezi yazısı) bir okuma metni alın. İlk etapta okuduğunuz kitabın veya derginin sevdiğiniz bir türde olmasına dikkat edin. Mümkünse kalın kitapları, sıkıcı dergileri seçmeyin.

2- HER GÜN OKUMAYA GAYRET GÖSTERİN 

Eskiler “bir şey 40 gün yapılırsa alışkanlık haline gelir” derler. Bu yüzden sıkılmadan her gün kitap okumaya çalışın. En azından bir gün içerisinde en az 15-20 dakika okuma rutininiz olsun. Bu sayede okumayı alışkanlık haline getirebilir, uzun vadede bir kitap kurdu olabilirsiniz.

3- KENDİNİZİ ZORLAMAYIN

Eğer bir kitabı bitiremeyecek gibi olursanız kendinizi çok sıkmayın. Bir kitabın türünü, içeriğini, yazarın bakış açısını beğenmemiş ve sıkılmış olabilirsiniz. “İlla bu kitabı bitireceğim!” gibi bir yanılgıya düşmeyin. Böyle düşünürseniz, kazanmaya çalıştığınız alışkanlık yerini zorunluluğa bırakır ve bıkkınlık/sıkkınlık hissiyatına düşersiniz. Böyle bir durumda elinizdeki kitabı bırakın ve daha seçici davranarak başka bir kitap seçin.

4- ARKADAŞLARINIZLA/DOSTLARINIZLA PAYLAŞIMDA BULUNUN

Tarzını beğendiğiniz veya benzer düşüncelere ve bakış açılarına sahip olduğunuz arkadaşlarınızla kitaplar konusunda bir araya gelin. Kitap tavsiyeleri alın, kitap alış-verişinde bulunun. Bu alışveriş sayesinde motivasyonunuz artabilir ve kısa sürede daha çok kitap okuyabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda kitaplar konusunda fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. (X kitabının sonunun şöyle olacağını tahmin etmiştim/Kitabın Y karakterine çok üzülmüştüm gibi.)

5- KİTAP OKUMANIN FAYDALARINI AKLINIZDAN HİÇ ÇIKARMAYIN

Motivasyonunuz ne kadar yüksek olursa başarı şansınızda o kadar yükselir. Kendinizi motive etmek için kitap okumanın faydaları konusunda düşünmeyi ihmal etmeyin. Eğer öğrenciyseniz ve sınavlara hazırlanıyorsanız okuduğunu anlama becerisi kazanacağınızı ve daha hızlı sürede daha çok doğru yapacağınızı aklınızın bir köşesine yazın. Eğer topluluk içerisinde çok fazla söze giremeyen bir birey iseniz kitap okuyarak topluluklara hitap edebilecek yazarlardan ve şairlerden alıntı yapan bir kimseye dönüşeceğinizi aklınızın bir köşesine yazın. En basit haliyle normal hayatınıza renk katacağınızı, genel kültürünüzün artacağını, konuşurken kullandığınızın kelime dağarcığının genişleyeceğini, entelektüel bir bakış açısına sahip olacağınızı unutmayın.

6- BİR KİTABI OKUMADAN ÖNCE ARAŞTIRIN

Başlarda çabuk sıkılma ihtimalinizi bir kenara bırakmayarak kitap okuma konusunda seçici davranın. İnternetten araştırın, arkadaşlarınıza danışın veya eleştirilere göz atın. Kendi tarzınıza ve ilginize göre “Ben bu kitabı severek, sıkılmadan okurum” diyeceğiniz kitabı seçin. Unutmayın kitap okuma alışkanlığını kazanacağınız ilk kitapların büyük bir tesiri olacak. Bu yüzden mümkün olduğu kadar seçkin, beğenilmiş ve tanınan yazarların kitaplarını seçebilirsiniz. Örneğin 100 temel eser, dünya klasiklerinden eserler seçebilirsiniz.

BONUS İPUCU:

1- Okumayan ile zaman bulamayıp okumayan arasından bir fark yoktur. En yoğun tempoda yaşayanlar bile kitap okuyabilir.
2- Kötü alışkanlıklar rahatlık verir. Başarı için sabır gereklidir.
3- Her zaman olumlu olun! Eğer okumanın eğlenceli olduğunu düşünürseniz hakikaten eğlenceli olduğunu fark edeceksiniz. Kitaba başlamadan önce çok iyi vakit geçireceğinize inanarak başlamayı deneyin.
4- İyi bir kitap, iyi bir okuma deneyimi sunar.
5- Gün geçtikçe ve okuma alışkanlığınız oturdukça daha çok zevk alacağınızı unutmayın.
6- Okumanın başka bir alternatifi yoktur. Onun yerini hiçbir aktivite tutamaz.
7- Asla vazgeçmeyin!

DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

1- Bir gün bile okuma rutininizi bozmayın.
2- Sevmediğiniz bir şeyi okumak için kendinizi çok zorlamayın.
3- İlk etapta eski ve yabancı kelimeleri içeren, anlaşılması zor kitapları seçmeyin.
4- 15 dakikalık okuma rutininizi 1 gün sonra 30-60 dakikaya çıkarmaya kalkmayın. Bu sizi baskı altına sokabilir ve vazgeçmeniz için bahane üretmenize sebep olur!

Bu yazı 340 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak