2017 Ehliyet Sınavı Soruları Değerlendirmesi

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:3/5]

Ehliyet sınavına hazırlanan kişiler için ehliyet sınavı sorularının 2017 yılında hangi şekillerde çıktığını ve çözüm yöntemlerini sizlere sunacağız. 

Kısaca ehliyet sınavı ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapalım. Bildiğiniz üzere ehliyet sınavının teori kısmında toplamda 50 soru soruluyor. Bu 50 soru üzerinden sınavı geçebilmek için toplam 35 doğru yapmanız gerekiyor. 35 doğru soru çözmek ise 100 üzerinden 70 puan almak anlamına geliyor. Örnek vermek gerekirse 33 doğru yaparsanız 66 puan alırsınız ve sınavı geçemezsiniz. Direksiyon sınavına girebilmek için ilk olarak teori sınavını geçmeniz gerekmektedir. Ehliyet Sınav Soruları 2017 yılında nasıl sorulmuş ve sorular genel anlamda nerelerden gelmiş?

İlk Yardım ve Sağlık Bilgisi Soruları: Bu bölümde sürücü adaylarının ilk yardım bilgilerinin ölçülmesi amaçlanıyor. Bu amaçla toplamda 12 soru soruluyor ve direkt olarak ilk yardım ve sağlık bilgisini test etmeyi amaçlıyor.

29 Temmuz 2017 Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular

1- Böbrekler, insan vücudundaki hangi sistemi oluşturan organlardandır?

A) Sinir sistemi
B) Sindirim sistemi
C) Dolaşım sistemi
D) Boşaltım sistemi

Cevap: Böbrekler, omurgalılarda bulunan fasulye biçiminde 2 tane boşaltım organıdır. 10 cm kadar olabilen böbrekler, boşaltım sisteminin bir bölümünü oluştururlar.

Doğru Cevap: D

2- Kalbi durmuş olan bir kazazedede aşağıdaki belirtilerden hangisi gözlenir?

A) Göz bebeklerinin genişlemesi
B) Solunumun yüzeyselleşmesi
C) Kan basıncının artması
D) Nabzın yavaşlaması

Cevap: Kalbi duran bir kişinin nabzı da durur. Böyle bir durumu A şıkkındaki gibi göz bebeklerinin genişlemesinden anlarız. Bu yüzden doktorlar göz kapaklarını genişçe açıp kontrol ederler.

Doğru Cevap: A

3- Aşağıdakilerden hangisi toplardamar kanamalarına ait bir özelliktir?

A) Kesik kesik akan bir kanama olması
B) Kalp atımları ile uyumlu olarak akması
C) Koyu kırmızı renkteki kanın sürekli akması
D) Parlak ve açık kırmızı renkteki kanın fışkırır tarzda akması

Doğru Cevap: C

4- Aşağıdakilerden hangisi çıkığı olan kazazedeye yapılacak ilk yardım uygulamalarındandır?

A) Çıkan eklemin yerine oturtulması
B) Çıkık olan bölgede sadece ısı kontrolü yapılması
C) Çıkan eklemin bulunduğu şekilde tespit edilmesi
D) Ağızdan ağrı kesiciler vererek ağrısının azaltılması

Doğru Cevap: C

Trafik Adabı Soruları: Bu bölümde sürücü adaylarından trafikteki doğru davranışın hangisi olduğu sorulur.  Toplamda 6 soru sorulur ve tamamı kolaydır. Bu bölümde adaylar soruyu okumadan aşağıdaki şıklara bakarak bile doğru cevabı verebilirler. Örneğin 4 şıktan 1 tanesi ya doğru davranış olmak zorundadır ya da yanlış davranış. Örnekleri inceleyelim.

1- Aşağıdakilerden hangisi trafikte sürücülerden beklenen olumlu davranış özelliklerindendir?

A) Kendi kendine kurallar koymak
B) Bencilce davranışlarda bulunmak
C) Paylaşmayı bilmek ve saygılı olmak
D) Saygıyı öncelikle başkalarından beklemek

Cevap: Yukarıda bahsettiğim gibi 4 şık içerisinde sadece 1 tanesi diğerlerinden farklıdır. Sizin farklı olan cevabı bulmanız gerekir. A şıkkı olumsuz bir davranıştır ve kurallar açık ve net bir şekilde belirlenmiştir. B şıkkı için “Bencillik” trafikten ziyade hayatın her anlamında olumsuz bir davranıştır. C şıkkı, paylaşımcı olmak ve saygılı olmak insanlardan beklenen olumlu bir davranıştır. D şıkkı, insan olarak saygılı olmak zorundayız fakat kimseden saygı beklemek zorunda değiliz.

Doğru Cevap: C

Trafik ve Çevre Bilgisi Soruları: Trafik kuralları ile ilgili genel bilgi birikimini ölçmeyi amaçlar ve 23 soru sorulur. Trafik işaretleri, trafik kurallarının sürücü adayları tarafından bilinip bilinmediği ölçülür. Örnekleri incelemek gerekirse;

1- Otoyolda 120 km/saat hızla seyreden bir otomobil sürücüsü, önündeki araçla arasında en az kaç metre mesafe bırakmalıdır?

A) 30
B) 40
C) 50
D) 60

Cevap: Yolda önümüzdeki araçla takip mesafesi olarak hızımızın yarısını alırız. Örneğin 100 ile gidiyorsak takip mesafemiz 50 km olmak zorundadır.

Doğru Cevap: D

Motor ve Araç Teknik Bilgisi Soruları: Bu bölümde adaylardan araç motoru ve araçla ilgili diğer teknik bilgilerin ölçülmesi amaçlanır. Genel kültür bilgisi ile yapılacak bu bölümde adaylar bazen zorlanabilmektedir. Bu yüzden adayların çıkmış sorulara ve sürücü kursları tarafından verilen kaynak kitaplara bakmalarında fayda görüyorum. Çıkmış sorulardan bir kaç örneğe beraber bakalım.

1- Aşağıdakilerden hangisi araca binmeden önce yapılması gereken kontrollerdendir?

A) Ayna ayarları
B) Yakıt seviyesi
C) Araç lastikleri
D) Koltuk ayarları

Cevap: A,B ve D şıkları araca bindikten sonra yapılacak kontrollerden sayılır. Fakat araç lastiklerine araca binmeden bakmamız gerekmektedir.

Doğru Cevap: C

 

Bu yazı 474 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak