Kaymakamlık Sınavı için Sınav Yerleri Belli Oldu

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kaymakamlık Sınavı ne zaman yapılacak? Tek oturum şeklinde yapılacak olan Kaymakamlık Sınavı 2017 ile ilgili ayrıntılar haberimizde. 

13 Temmuz tarihinde başvurulara başlanan Kaymakamlık Sınavı için son başvuru tarihi 20 Temmuz 2017 idi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Kaymakamlık Sınavı için Sınav giriş belgelerini AİS üzerinden açıkladı. Adaylar giriş belgeleri ile sınav yerlerini öğrenebilirler. Peki Kaymakam adayları sınav giriş belgelerini nasıl temin edebilecekler?

Kaymakamlık Sınavı Giriş Belgesi

Kaymakam adaylarının ter dökeceği sınav giriş belgeleri ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi aracılığı ile sınava girecek kişilere açıldı.

ÖSYM AİS’e (Aday İşlemleri Sistemi) T.C kimlik numaraları ve ÖSYM Aday şifreleri ile giriş yapacak adaylar sol tarafta bulunan menüden sınav giriş belgelerini temin edebilirler.

Kaymakamlık Sınav Tarihi 2017

Binlerce Kaymakam adayının katılımıyla gerçekleşecek olan Kaymakamlık Sınavı ÖSYM sınav takvimi çerçevesinde 9 Eylül 2017 cumartesi günü yapılacak. Sınav saat 10.00’da başlayacak ve diğer sınavlarda olduğu gibi 15 dakika kuralı yine geçerli olacak. Sınava girecek adayların sınav yerlerine en geç 15 dakika önce gitmeleri gerekmektedir.

NOT: 15 dakika sonra kapılar kapandıktan sonra binaya gelen adaylar sınava alınmayacak.

Sınavda toplamda 40 soru sorulacak ve adaylar 100 dakika içerisinde soruları cevaplamak için uğraşacaklar.

Kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete, ÖSYM tarafından temin edileceğinden, şeffaf pet şişe içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyeceği sınava gireceğiniz binaya getirmeyiniz. Sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilirsiniz. Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur:

  • Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı
  • Süresi geçerli pasaport, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı
  • Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar

ADAYLARA NE TÜR SORULAR SORULACAK?

Sınavda adayların, kendisinden istenen bir konuda uzun ya da kısa bir metin yazmasına, verilen problemleri yazarak çözmesine ya da verilen sorulara uzun veya kısa, yazılı cevaplar vermesine dayanan açık uçlu (yazılı) sınav uygulanacaktır. Sınavda adaylara, en az 16 açık uçlu sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür ile en az 24 açık uçlu sorudan oluşan Alan Bilgisi uygulanacaktır. Soruların, konular içerisindeki yaklaşık oranı aşağıdaki gibi olacaktır: Genel Yetenek ve Genel Kültür (%40): Türkçe (%15), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (%5), Türkiye’nin Sosyo-ekonomik Yapısı (%10) ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (%10) ile ilgili sorulardan, Alan Bilgisi (%60): Anayasa Hukuku (%10), İdare Hukuku (%20), Türkiye’nin İdari Yapısı (%8), Türkiye’de Mahalli İdareler (%7), Ekonomi (%15) ile ilgili sorulardan oluşacaktır. Soruların konu içerisindeki oranı %20 oranında eksik veya fazla olabilecektir. Tüm adaylara aynı
sorular sorulacaktır.

Bu yazı 308 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak