Öğrenciler Tatilde Neler Yapmalı?

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Öğrencilerin yaz tatilini en verimli şekilde değerlendirmeleri amacıyla neler yapmaları gerektiğine dair ipuçlarını sıraladık. Peki öğrenciler yaz tatillerini nasıl değerlendirmeliler? 

Ne yazık ki ülkemizdeki tatil anlayışı Avrupa ülkeleri ve diğer gelişmiş ülkelere kıyasla mantıksız. Nedenini soracak olursanız hem iş günü hem de tatil süresi çok fazla. Geçenlerde okuduğum bir makalede en çok çalışan ülkeler sıralamasında 11. olduğumuzu öğrendim. Halbuki millet olarak çok fazla tatil yaptığımızı düşünürüz.

Avrupa ülkelerinde bizde olduğu gibi okul günleri de, tatil günleri de bu kadar uzun olmaz. Tatiller okul süresine yayılır. Uzun yaz tatilleri elbetteki vardır fakat 3 ay değildir. Örneğin Almanya’da yaz tatili yaklaşık olarak 2 kadar. En erken yaz tatiline giren ülke ise Finlandiya.

Peki öğrenciler bu uzun tatil sürecinde neler yapmalılar ve tatillerini nasıl değerlendirmeliler? 

Uzun bir eğitim maratonunun ardından verilen molanın adı tatil olduğu için öğrencileri bu dönemde tam randımanlı bir şekilde ders çalışmaya zorlamak çoğunlukla fiyaskoyla bitiyor. Bu yüzden tatil çalışma programının öğrenci ile beraber, onun isteklerine göre belirlenmesi gerekiyor. Öğrencinin içine sinmeyen bir çalışma tablosunu uygulamakta güçlük çekeceğiniz için çalışma sürelerini ilk etapta kısa tutup yavaş yavaş arttırmakta fayda var.

Uzmanlar tatillerin yoğun ders çalışma temposu ile geçmesini doğru bulmadığını bir çok belirttiler. Özellikle küçük yaşta olan çocuklarının yoğun, sıkıcı, tempolu, uzun süren çalışma periodlarıyla boğulacağını unutmamak ve sosyal faaliyetlere ek olarak öğrenciyi ne çok sıkacak ne de çok gevşek bırakacak bir programı hayata geçirmekte yarar var.

Yukarıda bahsettiğimiz program dahilinde tatilde başka neler yapılmalıdır?

  • Düzenli bir şekilde kitap okuyup, okuma alışkanlığını hayatımızın her bölümünde uygulamalıyız.
  • Gelecek yılın konularında, yazılı ve sözlü sınavlarında, proje ödevlerinde başarılı olmak için, bu yılki konuların tam manasıyla anlaşılmış olmasına özen göstermeliyiz. Çünkü konular birbirini tekrar eder ve bağlantılıdır.
  • TEOG, LYS-YGS’ye girecek adaylar çalışmalarını son bir yıla bırakırlarsa sıkıntı yaşama ihtimalleri yüksek olur. Bu yüzden çalışmaları genele yaymak daha verimli olacaktır. Tıpkı yazılıya dönem boyunca hazır olan öğrenci ile sınavdan bir gün önce sınava hazırlanan öğrenci misali farkı görebilirsiniz.
  • Derslerin yanı sıra sosyal faaliyetlere katılım gösterebilirsiniz. (Bağlama,Gitar,Yüzme,Yabancı Dil kursları gibi) Bu saydığım faaliyetler için çok para harcamanıza da gerek yok. Bulunduğunuz ilin Halk Eğitim Merkezlerine veya Gençlik Merkezlerine giderek kurslar hakkında bilgiler alabilirsiniz.
  • Sinema, tiyatro, resim gibi sanatsal faaliyetlere katılım gösterin. Bu sayede gelecek yıl ki eğitim dönemine hazırlık yapmış, stresinizi atmış olursunuz.
  • Vaktinizin çoğunluğunu bilgisayar, televizyon, tablet veya akıllı telefonların karşısında pinekleyerek geçirmeyin!
  • Sabahları erken kalkmayı alışkanlık haline getirin. Yaz tatili öğlen 12 gibi uyanma anlamına gelmesin.
  • Düzenli spor yapmayı ihmal etmeyin. En azından günlük yarım saat yürüyüş yapın veya bisiklet sürün.
  • Yaz sıcaklarında ağır, yağlı, kalorisi yüksek, karbonhidrat yüklü yiyecekler yemeyin, doğal ve sağlıklı yiyeceklere (sebze,meyve,balık) ağırlık verin.

 

Yukarıda saydığım maddelerin genelini hayat felsefeniz haline getirerek başarılı olabilirsiniz. Saydıklarım yalnızca yaz tatiline özel bir program değildir. Çünkü bu tarz davranışlar tatilde bile uygulanarak alışkanlık haline gelir. Diğer türlü haftaya pazartesine sarkan diyet programına, pazartesi günü başlayacağım diyerek bir türlü başlayamadığınız ders çalışma programlarına döner. Yaz tatili çalışma programı ile hayatınıza farklılık katar, yüksek enerji sahibi olur, hem sosyal hemde eğitsel yönden kendinizi geliştirmeye olanak tanımış olursunuz. Hayatınızda başarılar, iyi tatiller..

Bu yazı 380 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak