Nereden ve Nasıl Burs Alabilirim?

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Üniversite kayıtlarının başladığı şu günlerde üniversitelerin önlisans veya lisans programlarına  yerleşen öğrenciler burs arayışına başladı. Peki öğrenciler eğitim hayatındaki geçim sıkıntısı yaşamamak için nereden ve nasıl burs alabilir?

Okul hayatındaki masrafların maddi sıkıntılara neden olduğu şu günlerde öğrenciler ve veliler maddi sıkıntıları en aza indirebilmek için devlet kanalıyla veya vakıflar aracılığıyla verilen bursların nasıl alındığını araştırmaya başladı. Bugün ki yazımızda öğrencilik hayatındaki geçim sıkıntılarını minimize etmenize yarayacak burs yardımı yapan vakıfların araştırmasını sizlere sunacağız. Devlet kanalıyla burs almak isteyenler “kyk.gov.tr” adresinden yurt ve burs başvurusunda bulunabilirler.

Devlet Kanalıyla Alınabilecek Burslar

Başbakanlık Bursu: Kredi ve Yurtlar kurumuna yapılan başvuru sonucu öğrenciler bu bursu almaya hak kazanır. Bu burs herkese çıkmaz ve çıkması için bazı şartları karşılamak gerekmektedir. Örneğin şehit ve gazi yakınlarına burs çıkma ihtimali çok yüksektir. Terör bölgesinde yaşayan ve köyleri terör olayları nedeniyle boşaltılan öğrenciler de durumu kanıtlamaları kaidesi ile başbakanlık bursu alabilirler.

Geri Ödemeli Kredi: Başbakanlık bursunun aksine kredi hemen hemen başvuran herkese çıkar. Her sene başvuru yapılabilir. Krediyi almaya başvuru yaptıktan sonra Noterden onay gerekir. Daha sonra Ziraat Bankasından alınacak olan burs kartına her ay düzenli para yatırılır. Mezun olup iş güç sahibi olduğunuz zaman beyaz eşya endeksine bağlı cüzzi bir faiz ile aldığınız bursu aylık olarak geri ödersiniz. Örnek vermek gerekirse bugün 16-17 bin TL’ye imza atan birisi iş sahibi olunca 20-21 bin tl öder.

KYK Burs ve Kredileri Ne Kadar?

2016 yılında 70 liralık bir artış olmuş ve miktar 400 Türk Lirası olmuştu. 2017 yılında gerçekleşen 25 liralık zam ile beraber KYK burs ve kredileri 425 TL oldu.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs ve kredilerinden Önlisans ve Lisans öğrenciler yararlanabiliyor. Yüksek Lisans için ise KYK kapsamında ayrı burs bulunuyor.

2017 BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Vakıflar Genel Müdürlüğünün yayınladığı duyuruya göre liseler için burs başvuruları 18 Eylül’de, üniversiteler için ise 15 Eylül itibariyle başlamış olacak.

KYK Burs ve Kredileri için Şartlar

Başvuru için öğrencilerden öncelik belgesi istenmektedir. Bu öncelik belgesi ile yukarıda da bahsettiğimiz gibi geri ödemeli yerine geri ödemesiz (başbakanlık bursu) çıkma ihtimali yükselir.

Öncelik Belgeleri

• Şehit çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşleri)veya gazi çocuğu (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge),
• Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
• Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
• 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki öğrenciler (Valilikten alınacak belge)
• Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)
• Anne ve babası vefat edenler (Kurumumuz tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

Başvuruda bulunacak kişilerin yukarıdaki söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde Kurumun “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta yoluyla göndermeleri veya bireysel olarak elden teslim etmeleri gerekmektedir.

KİMLER KREDİ VE BURS İŞLEMLERİNDEN FAYDALANABİLİR?

• Ön lisans öğrencileri,
• Lisans öğrencileri,
• Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
• Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
• Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
• LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100’e giren öğrenciler,(öncelikli olarak),
• Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,
• Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
• İkinci öğretim de okuyan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

Not: Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

BURS ALABİLECEĞİNİZ VAKIF VE KURUMLAR

Aşağıdaki vakıf ve kurumlar aracılığı ile burs başvurularında bulunabilirsiniz. “Nasıl burs alabilirim?” diye soran öğrenciler aşağıdaki internet siteleri aracılığı ile başvuru yapabilirler.

TEV (Türk Eğitim Vakfı)
2016 Aylık Burs Ödemeleri
Yüksek Lisans Burs Ücreti: Aylık 750 TL
Doktora Burs Ücreti: Aylık 1100 TL
“tev.org.tr/burslarimiz/detay/Yurt-Ici-Burslarimiz/43/39/0”

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu)
Aylık Burs Ödemeleri
Yüksek Lisans Bursu: Aylık 400-1000 TL
Doktora Burs Ücreti: Aylık 500-1800 TL
“http://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisansustu/egitim-burs-programlari/icerik-2211-yurt-ici-lisansustu-burs-programi”

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı 2016-2017
“http://www.ab.gov.tr/index.php?p=46814”

MEB YÜKSEK LİSANS BURSU
“http://abdigm.meb.gov.tr/www/burslar/kategori/9”

İTO YÜKSEK LİSANS BURSU
“http://www.ito.org.tr/wps/portal/egitim?initView=true”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)
“www.cydd.org.tr”

Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)
“www.cev.org.tr”

Vehbi Koç Vakfı (VKV)
“www.vkv.org.tr”

Tekfen Vakfı
“www.tekfenburs.org”

Bu yazı 1000 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak