2017 DGS Sınav Sonuçları Hangi Tarihte Açıklanacak?

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yaklaşık olarak 1 milyondan fazla öğrencinin 2 yıllık üniversitelerini 4 yıla tamamlamak için girdiği Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merakla bekleniyor. İşte ayrıntılar…

2017 DGS Sonuçları Açıklandı mı? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Dikey Geçiş Sınavı 23 Temmuz tarihinde saat 10.00’da başlamıştı ve toplamda 140 dakika sürmüştü. İki yıllık ön lisans mezunlarının okudukları programların ardından 4 yıllık lisans programına geçiş hakkı tanıyan DGS sonuçları ile ilgili bekleyiş sürüyor. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan DGS sonuçlarının kısa bir zaman diliminde gerçekleşmesine rağmen bu sene sonuçların halen açıklanmayışı eleştirilere neden oldu. Üniversite kayıt dönemlerinin yaklaştığı şu günlerde 4 yıllık eğitim almayı isteyen öğrenciler sonuçların bir an önce açıklanmasını istiyor. ÖSYM Sınav merkezi tarafından sonuçlarla ilgili bir açıklama yapılmazken sabırsız bekleyişin kısa bir süre sonra sona ereceği tahmin ediliyor.

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM DGS sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili kesin bir açıklama yapmazken alınan istihbaratlar doğrultusunda sonuçların Bayram öncesinde açıklanacağı ve adayların Ağustos ayında sonuçları öğreneceği tahmin ediliyor.

DGS SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLECEK?

Sınava giren yaklaşık 1 milyon öğrenci sonuçlar açıklanır açıklanmaz T.C kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ile birlikte ÖSYM’nin resmi sitesi “http://sonuc.osym.gov.tr” adresinden sınav sonuçlarını öğrenebilecekler.

Adaylar DGS Sonuç Belgesinde,

a) testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları

b) ön lisans başarı puanı

 c) 2017-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanları) yazılı olacaktır.

DGS PUANI NASIL HESAPLANIR

DGS sınavından aldıkları puanlar ile ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak bir ortalama elde edilir ve DGS puanı olarak kullanılır.

DGS SÖZEL: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS SAYISAL: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS EŞİT AĞIRLIK: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

Bu yazı 313 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak