Öğretmenlerin Eş Durumu Krizi Büyüyor

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Yaklaşık 1 milyon öğretmen için yeni eğitim öğretim yılı başlamadan eş durumu, sağlık ve eğitim mazeretleri için tayinler başladı. Sözleşmeli öğretmenlerin çakılı modeli ise hala tartışma konusu.
 Kurum, ilçe ve il onayını bekleyen ve tayin başvurusunda bulunan on binlerce öğretmen tayinlerinin gerçekleşmesi için gün sayarken 4+2 yıl çakılı ve sözleşmeli olarak ekim ayında göreve başlayan yaklaşık 20 bin sözleşmeli öğretmen ise yer değiştiremiyor. Bakanlık “Sözleşmeli öğretmen 6 yılını doldurmadan hiç bir yere gidemez” derken sendikalar aile birliğinin bozulduğunu belirtti ve en kısa zamanda yargıya başvurulacağının sinyalini verdi.

Ilk Aşama Gerçekleşti 

Istenen şartları karşılayanöğretmenler başvurularını gerçekleştirdi. Kadrolu öğretmenler sözleşmeli öğretmenlerin bulunduğu il ya da ilçelere aile birliği isteyebiliyor. Fakat iki sözleşmeli öğretmenin aile birliği için henüz olumlu bir sonuç alınamadı. 

 Eğitim İş genel başkanı Orhan Yıldırım özetle eşlerin ayrı olması durumunda öğretmenlerin mesleklerinde verimli olamayacağını ve aile birliğinin anayasal hak olduğundan bahsetti ve söz konusu haksızlığı yargıya taşıyacaklarını belirtti. 

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise konuyla alakalı olarak sözleşmeli öğretmenlerinde kadrolular gibi bir an önce eş durumu alması gerektiğini söyledi. Sözleşmeli atamalarda facia yaşandığını belirten Koncuk aile bütünlüğünün bozulduğunu ve binlerce mağduriyetin yaşandığına dikkatleri çekti. Çocuklarından ve eşlerinden yıllarca ayrı kalmak zorunda bırakılan sözleşmeli öğretmenlerden verimli bir eğitim beklemek akıl dışı diyerek durumun vahmiyetine dikkatleri çekti. 

Bu yazı 302 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak