KPSS’ye Çalışma Stratejileri

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Kamu Personeli Seçme Sınavına hazırlanan kişiler genel manada neyi nasıl çalışacaklarını bilemeyebilirler. Bu durumu yaşıyan kimseler için tavsiye niteliğinde KPSS’ye Çalışma Stratejilerini sıralayalım.
KPSS süreci zor ve meşakkatli bir süreçtir ve emek harcayanların karşılığını alacağı bir sınavdır. Bu sınavda adaylar bölümlerine ve mesleklerine göre sınavlara girerler. Bu konuyla alakalı ve bölümlere göre yapılan sınav türleri ile ilgili bir makaleyi en kısa zamanda hazırlayacağız.

Peki sınava hazırlanan adaylar nelere dikkat etmelidir? Çalışma planlarını hangi doğrultuda hazırlamalılar?

1- Azda olsa düzenli çalışın 

Çoğu kimse çok çalışmanın başarıyı getireceğini sanar fakat bunun aksine düzenli çalışan kimseler daha başarılı olurlar. Haftada 1-2 gün 8-10 saat çalışmak yerine hergün 3-4 saat çalışmak ve bunu bir program halinde uygulamakta yarar var. 

2- Sınava daha önce girenlere danışın 

Sizden daha zeki oldukları veya başarılı oldukları için değil daha tecrübeli oldukları için size faydası olacaktır. Hangi konulardan daha çok soru çıkacağı gibi konularda bilgi ve tecrübe sahibi olabilirler. 

3- Konuları Çalışın ve Testlerini Çözün

Çoğu aday konu çalışmaları ile test çözümünün zamanlamasını iyi ayarlayamıyorlar. Bu yüzden konu-test için ayırdığınız zamanları iyi belirleyip konunun zorluğu-basitliği veya önemi-önemsizliği arasındaki seçimleri iyi yapmanızda yarar var.

4- Basit veya Bildiğiniz konuları hafife almayın 

Çok bilen çok yanılır hesabı bildiğiniz veya basit olduğunu düşündüğünüz konuları hafife almayın. Çalışma sürenizi az tutabilirsiniz fakat “ben bu konuyu zaten biliyorum, çalışmama gerek yok.” yanılgısına düşmeyin.

5- Konuyu arkadaşlarınıza Anlatarak Pekiştirin

Çalışkan öğrenciler bu yöntemle kalıcı öğrenmeleri kazanır. Bildiğiniz bir konuyu sıra arkadaşınıza anlatarak kalıcı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

6- Bol Bol Kitap Okuyun 

Okuduğunu anlama becerisini ölçen Türkçe ve diğer sözel derslerde netlerinizin yükselmesine ve sınav sürenizin verimliliğinde gözle görülür bir artış olacağını fark edeceksiniz.

7- Whatsapp Grubu Kurun

Sosyal medya veya internet uygulamalarında soru paylaşımı ve çözümü bulabileceğiniz gruplara katılın. Bu sayede daha çok soru ile karşılaşır ve netlerinizi yukseltebilirsiniz.

8- Önceki Yıllarda Çıkmış Soruları Mutlaka Çözün 

ÖSYM’nin soru havuzunda çıkmış bir sorunun bir benzerinin çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden geçmiş yıllarda çıkan soruları mümkün mertebe çözmeye gayret gösterin.

Bu konu ile ilgili daha onlarca, yüzlerce başlık açılabilir. Asıl önemli olan kendinizi iyi tanıyın ve kendi yöntemlerinizi yine kendiniz belirleyin. 

Bu yazı 311 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak