Dil Eğitimi Alanlara Önemli İpuçları 

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Herkes dil öğrenmek ister ve bunun için hem zaman hemde para harcar. Harcanan emeğin karşılığını almak için dil eğitimi alanlara önemli ipuçlarını paylaşacağız.

Dil öğreniminde asıl mesele dil öğrenme isteğine sahip olmaktır. Sadece kursa gitmenin veya üç beş kitap ile kısa süreliğine çabalamak beyhude bir çaba olacaktır. 

Bir dil öğrenmek için kendinize zaman tanımalısınız. Bir dili ne kadar aktif bir şekilde kullanırsanız, o dilde başarılı olma şansınız o kadar artacaktır. Bir ayda veya kırk günde ingilizce veya bir başka yabancı dil öğrenebilirsiniz diyen programlar, yayınlar veya cdler gerçeği yansıtmamaktadır. Bu yüzden gereği kadar efor sarfedip o dil ile ne kadar çok muhatap olursanız dile olan yatkınlığınız ve  akıcılığınız o kadar artacaktır.

Yabancı dil bilgisi ihtiyaç ile alakalıdır. Örnek vermek gerekirse anadili ingilizce olan bir kişinin mühendislik terimlerini bilme olasılığı oldukça düşüktür. Bu yüzden ihtiyacınız olan ingilizcenin ne seviyede ve ne konuda olacağını iyi belirleyin. Bilgisayar ingilizcesi mi yoksa gündelik bir yabancı dil mi ihtiyacınızı karşılıyor? Bütün alanlarda bilgi sahibi olma şansınız olmadığı için genel çerçeveyi iyi belirlemelisiniz. 

Dizi, film ve şarkıların faydası yadsınamaz!

Sadece ingilizce şarkı dinleyerek ileri seviyede pronounciation (sesletim) bilgisine sahip kişiler tanıyorum. Sevdiğiniz diziler ve filmler dil öğrenme işinizi kolaylaştıracaktır. Fakat buradaki sıkıntı hatalı öğrenmelerin de gerçekleşebileceğini unutmamalısınız. Ayrıca argo veya slang denen kötü kullanımlar da bu yolla edinilebilir. 

Latin alfabesinin kullanıldığı dillerin öğrenilmesi Çince, Japonca, Rusça veya Arapça gibi farklı alfabelerin kullanıldığı dillere oranla daha kolay olabilmektedir. 

Özet olarak dil öğrenilmesini kolay kılan olay o dilin her anlamda etkin kullanılması olacaktır. Sadece grammer  (dil bilgisi) değil konuşma, dinleme, okuma, yazma ve kelime bilgisi de dilin etkin kullanımında büyük etkiye sahiptir.

Bu yazı 241 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak