Öğrencilere Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılmalı

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bütün ebeveynler ve öğretmenler çocukların ve öğrencilerin kitap okumayı alışkanlık haline getirmeleri için neler yapması gerektiği konusunu merak ediyorlar.

Kitap okuma alışkanlığı erken yaşta kazandırılması gereken, hayatta ve eğitimde başarılı olması için atılması gereken temel adım olduğu bilinen bir gerçek. Bu alışkanlığın erken yaşta kazandırılması için neler yapılabilir?

1- Önce siz kitap okuyun

Çocuklar olumlu yada olumsuz çoğu davranışını etrafındaki rol modellerden alırlar. Bu yüzden ilk olarak siz kitap okuyun ki çocuklarınız da sizi örnek alsın. Tıpkı sigara içen bir ebeveynin çocuğuna sigaranın zararlarını anlatması gibi havada kalmaması için sizin öncü olmanız gerekmektedir.

2- Çocuklarınızı ödüllendirmeyi ihmal etmeyinÖdül ve ceza yöntemi eski moda sayılsa bile faydalı ve kalıcı davranışların kazandırılmasında büyük yarar sağlar. Sadece kitap okuma konusunda değil olumlu bütün davranışların kazandırılmasında ödül yöntemi büyük oranda başarı sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken husus ödülün yaşa uygun olması ve sürekli aynı ödülün verilmemesi gereklidir. Aynı şekilde olumsuz davranışlarda da uygun ve karaktere zarar vermeyecek cezaların kullanılması fayda sağlayabilir.

3- Sevdikleri kitap türünde okumaları sağlanmalı 

Çocukların ilgilerine göre seçilecek kitap türleri seçilmeli ve kitap okumaları konusunda cesaretlendirici yaklaşımların kullanılmasında büyük fayda görüyorum. Kendi hayatınızdan vereceğiniz başarılı örnekler vermeniz bu işlemi kolaylaştırır. 

Sonuç itibari ile çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için çocuğunuzun yaşına, zevk aldığı konulara, ilgilerine ve diğer bütün özelliklerine göre kendi yöntemlerinizi belirlemeniz başarıya ulaşma ihtimalinizi arttıracaktır. Çocuğunuzu en iyi tanıyan kişi siz olduğunuza göre kullanılacak yöntemleri belirleyecek olan kişi de siz olmalısınız.

Kitap okumanın eğitim ve iş hayatındaki önemi ile ilgili ve hayatın diğer bütün alanlarındaki etkisi hakkında etkileyici bir konuşmanın da başarılı olacağı kanaatindeyim.

Bu yazı 300 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak