Sözleşmeli Öğretmenler İsyan Bayrağını Çekmiş Durumda

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim komisyonunda Ağustos ayında iki sözleşmeli öğretmenin eş durumu hakkını kullanabileceği Bakan İsmet Yılmaz tarafından açıklanmıştı.

Bursa milletvekili Dr. Ceyhun Irgil’in aile birleşimi konusundaki soruya Milli Eğitim Bakanı Sayın Ismet Yılmaz Ağustos ayında düzenleme geleceği ve bu süreç içerisinde Doğunun iki ayrı vilayetinde bulunan 2 sözleşmeli öğretmenin ihtiyaç bulunan herhangi bir ilde bir araya geleceğinin sözünü vermişti.

Milli Eğitim Komisyonunda verilen sözün videosunu izlemek için TIKLAYINIZ.

2017 Ağustos eş durumu başvurularının başladığı bugünlerde sözleşmeli öğretmenler için herhangi bir değişiklik olmazken kadrolu öğretmenlerin zaten halihazırda sözleşmeli öğretmenlerin bulunduğu yere aile birliği nedeniyle gitme hakkı zaten bulunuyordu. Fakat IKGM tarafından yapılan bir açıklama kadroluların sözleşmelerin yanına gitme haklarının sanki yeni bir düzenlemeymiş gibi sunması sözleşmeli öğretmenler arasında hayal kırıklığı yarattı.

Peki önümüzdeki süreçte ne olacak?

Son süreçte iki sözleşmeli öğretmen için eş durumu hakkı tanınmadı. Bu mazaret tayinlerinin bitiminin akabinde sözleşmeli öğretmenler için özel bir KHK yayınlanabilir ve ikinci bir eş durumu hakkı tanınması sağlanabilir. Eğer sayın Bakanın sözü havada kalmaz ise kısa bir süre içerisinde eş durumu başvuruları istenebilir. 

Sosyal medyada gerekli düzenlemelerin gerçekleşmesi için çok fazla etkinlikler düzenleniyor. Milli Eğitim Bakanlığına çok sayıda telefon ediliyor ve düzenleme talebiyle çok sayıda istek ve talepler sıralanıyor. Önümüzdeki süreçte alınacak kararlar ise henüz net değil.

Bu yazı 306 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak