Sınavda yaşanan başarısızlık korkusu ile mücadele yöntemleri 

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bütün öğrenciler hayatlarında en az bir kere başarısız olacağım korkusunu yaşamıştır. Peki bu endişeden kurtulmanın yol ve yöntemleri nelerdir?

Sınav öncesi, sınav anı ve sınav sonrası endişeli ve zor bir süreçtir. Başarısızlık endişesi yaşayan bireylerin ilk olarak bu sorunu kabul etmesi ve bunun akabinde bazı uygulamaları denemesi gerekmektedir. Ileri düzeyde olan başarısızlık korkusu için profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. En azından okullarda rehberlik servisine başvurabilirsiniz.

Sınav öncesi başarısızlık korkusu

Sınavdan önce yaşanan olumsuz hislerle başetmek için ilk şart üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirmektir. Sınavdan 3 veya 5 gün önce çalışmayı bitirmeli eğer ihtiyaç duyuluyorsa kısa tekrarlara ağırlık verilmeli. Kafanız boş olduğu müddetçe kaygı ve endişeyi yaşama ihtimaliniz yüksek olur. Spor yapmak, kitap okumak ve film izlemek gibi sosyal faaliyetler sınavı unutmanıza imkan tanıyacaktır.

Sınav Anında Yaşanan 

Sınav anında yaşanan kaygı düzeyini azaltmanın yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu yüzden aşağıda listelenen yöntemleri kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

  • Sınav öncesi dua etmek (metafizik ve dini boyutta rahatlık hissi verir.)
  • Kısa molalar vermek
  • Sınav sonrası kendinize vereceğiniz ufak hediyeleri düşünmek.
  • Sınavın bitmesi ile beraber yaşayacağınız rahatlık hissine odaklanmak.
  • Başarıyı arttıracak motivasyon egzersizleri
  • Elinizden geleni yaptığınıza olan inanca sarılmak.

Sınav Sonrası 

Sınavın bitimi ile beraber bir rahatlatma hissi yaşayacaksınız. Eğer sınava ve yaptığınız doğru ve yanlış sorulara odaklanırsanız bu his azalarak kaybolur. Ileri düzeyde başarısızlık hissi yaşayanlara kaygılardan kurtulma adına sorulara ve cevap anahtarlarına bakmamayı tavsiye ediyorum. Böyle kişiler mümkünse sonuçlar  açıklanana kadar sınava girdiklerini bile unutabilirler. İleri seviyede yaşanan kaygı ve endişeler sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden hiç bir sınavın hayatın sonu olmadığını bilmek ve bu düzlemde yaşamak gerekir. 

Bu yazı 241 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak