2017 ÖABT Sonuçları Açıklandı 

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Öğretmenlik KPSS ÖABT alan sınavı sonuçları açıklandı.

Temmuz ayında gerçekleşen öğretmenlik alan bilgisi testi (ÖABT) 2017 sonuçları açıklandı. Öğretmenler sonuçları ÖSYM AIS (Aday işlemleri sistemi) aracılığıyla TC kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ile öğrenebilecekler. 

Toplamda alanları ile ilgili 50 soru ile muhattap olan adaylar mülakata girebilmek için en az GK-GY, Eğitim Bilimleri ve ÖABT ortalaması olarak 60 puan almaları gerekiyor.

Mülakat tarihleri ve komisyonlar için henüz bir netlik bulunmazken mülakat yerleri ve tarihlerinde kısa bir süre zarfında açıklanması bekleniyor. Müsteşar Yusuf TEKIN’in yaptığı açıklamaya göre 10 bin alım gerçekleşecek fakat bu atamaların Ağustos ayına yetişmeyecegi ve şubat ayına sarkabileceği belirtildi.

Sözleşmeli öğretmenlik alımlarında ve mülakat sisteminde +5/-5 uygulamasının dışında herhangi bir değişiklik yapılmadı ve alımlar yine aynı şekilde mülakatta alınan puanların üstünlüğüne göre yapılacak.

Sınava en çok girilen branş Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği olurken en yüksek ortalama 34.714 ile Rehber Öğretmenliği oldu. Rehberliği ise 29.896 ortalama ile Türkçe öğretmenliği takip etti. En çok alımı ise Ingilizce Öğretmenliği, DIKAB ve Sınıf öğretmenliğinin yapması bekleniyor.

Bu yazı 209 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak