TEOG Sınavında Nasıl Başarılı Olurum?

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavına (TEOG) hazırlık süreci öğrenci, öğretmen ve veli koordinasyonu ile başarılı bir şekilde tamamlanacak bir süreçtir. Bu süreçte TEOG sınavında başarılı olmak için yapılması gereken öncelikli konulardan bahsedeceğim. 

Ortaöğretimi bitiren 8. sınıfların iyi bir lisede okumak için ter döktükleri TEOG sınavında genel manada okuduğunu anlama becerisi ölçülüyor. Bu doğrultuda “TEOG sınavına nasıl çalışılır” sorusunun cevabını bulmak çok zor değil. Matematik ve Fen Bilimlerinin bazı soruları direkt bilgiyi sorarken İngilizce, Sosyal Bilgiler, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi gibi temel derslerden ise bilgiden ziyade okuduğu paragrafı yorumlama, çıkarım yapma becerileri ölçülüyor. TEOG sınavının %75’lik kısmı bu sebeple kitap okuma alışkanlığına sahip bireyler tarafından rahatlıkla yapılabiliyor.

TEOG sınavına hazırlık sürecinde öğrenciler sadece derslerini iyi dinleyerek ve kitap okuyarak bile iyi bir liseyi kazanma şansına sahipler. Bunun yanı sıra DYK kurslarına katılım gösteren, konuların bitiminin akabinde test çözen, çözemedikleri soruları öğretmenlerine soran öğrenciler ise liseyi kazanma şansını daha da yükseltmiş olacaktır.

TEOG SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

Öğrencilerim “TEOG sınavında nasıl başarılı olurum?” diye sordukları zaman tek bir cevabım oluyor.

  • Kitap okuyarak

Çünkü kitap okuyan öğrenciler Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sosyal Bilgiler testlerinin %80’lik kısmını direkt çözebiliyor. Matematik ve Fen Bilimleri testleri de bilgi birimi gerektirdiği için düzenli çalışma, konu bitiminde çözülen sorular ile beraber halledilebiliyor. İngilizce de ise konuların kelimelerinin bilinmesi ve dil bilgisi kurallarının öğrenilmesi ile olabiliyor. Aslında bakarsanız İngilizce’de kelime bilgisi olmadan bile doğru yapma şansınız yüksek. İngilizce soruları bulmaca gibi oluyor ve uygun boşluğa gelecek şıkkı beyin süzgecinden geçiçerek tahmin etmeniz gerekiyor. İlerleyen zamanlarda derslere göre TEOG’a hazırlanma rehberinin bulunduğu makaleleri sizlerin beğenisine sunacağız.

İngilizce Öğrenmenin 10 Püf Noktası

REHBERLİK SERVİSİ

sinavegitimi.com.

Bu yazı 388 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak