İngilizce öğrenirken Yaşanan Sorunlar ve Çözümleri

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Yabancı dil öğreniminde neler yapılması gerektiğinden önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Şimdi sizlere ingilizce öğrenirken yaşanan sıkıntılardan ve bu sorunların çözümlerinden bahsedeceğiz. 

Ülkemizdeki yabancı dil öğrenimindeki sıkıntılar ne yazık ki hepimizin takdiridir. Çünkü Avrupa ülkelerinin aksine ülkemiz sınav tabanlı bir ingilizce eğitimine ağırlık vermektedir. Buda insanımızın teoride (sınavda) başarılı, pratikte (iletişimde) başarısız olmasına neden olmaktadır. İleri seviyede dil bilgisi (grammer) ve kelime bilgisi (vocabulary) bilen insanımız bile iletişim kurmakta zorlanmakta, rahat bir şekilde yabancı filmleri izleyememekte, yabancı şarkıları dinlediğinde anlayamamaktadır.

İngilizce öğrenmenin 10 püf noktasını öğrenin! 

İngilizce’yi Nasıl Öğrenirim?

“İngilizce’yi nasıl öğrenirim?” sorusunun cevabı gayet açık ve net. Önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi ve dil bilimcilerin mutabık olduğu esas “Dile maruz kalma” konusudur. Dil öğrenmek isteyen bir birey dile ne kadar çok maruz kalırsa dili o kadar çabuk öğrenir, rahat konuşur, dinlediğini anlar. Örnek vermek gerekirse yurt dışına çıkan insanımız başlarda biraz bocalar. Markete gider elinde sözlük vardır. Başlarda basit yapılarla derdini anlatmaya çalışır. Markete gider ve o ülkede ekmeğin karşılığı olan kelimeyi söyler. Daha sonra biraz daha komplike cümleler kurmaya başlar. Çok geçmeden 6 ay içerisinde ileri seviyede dili konuşur ve konuşulanı anlar.

Yabancı dil öğrenmek isteyen kimselerinde tıpkı yurtdışında yaşayan insanlarımız gibi bir çevrede olması gerekmektedir. En basitinden bilgisayar, internet, televizyon vasıtasıyla gününüzün yarısını öğrenmek istediğiniz dil ile iç içe geçirmeye çalışın. İngilizce öğrenmek istiyorsanız İngilizce yayın yapan televizyon kanallarını, haberlerini, dizi ve filmlerini izleyin. Gazetelerini, dergilerini, romanlarını ve şiirlerini okuyun. Şarkılarını dinleyin ve doğru telaffuz ile tekrar etmeye çalışın. Ayrıca liriklerini indirin ve anlamlarını öğrenin. Sözün özü o dili kullanın.

Dil öğrenimi ile ilgili daha fazla makaleye ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

Bu yazı 268 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak