Sözel Sınavların çözümüne dahil ipuçları

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Sözelci olarak bilinen öğrencilerin sözel/dilsel bir becerileri vardır. Bu beceriye sahip olamayanlar ise sözel derslerin sınavlarında başarısız olabilirler. Türkçe, Tarih, Felsefe, Coğrafya, Edebiyat gibi derslerde başarılı olmanın püf noktaları nelerdir?

Türkçe-Sosyal derslerinin ilk ve en önemli basamağı okuduğunu anlamaktan geçer. Bu yüzden sözel derslerde başarılı olmak içinde iyi bir kitap okuyucusu olmak gerekmektedir. Kitap okumak hayatında önemli bir yer tutan kişiler bu derslerden ve bu derslerin sınavlarından başarılı olurlar. Bilinenlerin aksine sözel sınavlara nasıl çalışılır?

1- Bolca kitap okuyun: Yukarıda bahsettiğim gibi kitap okumak sözel sınavlarının çözümünde büyük bir öneme sahiptir. Örnek vermek gerekirse Türkçe dersinden 40 soru olduğunu düşünelim. Bu 40 sorunun yalnızca 12 tanesi dil bilgisini ölçer ve bilgi sorusudur. Geriye kalan bütün sorular “paragrafta anlam, cümlede anlam, anlam bütünlüğünü bozan kısım, hangi bölüm dışarıda kalır” gibi okuma ve okuduğunu anlama becerisini test eder.

2- Bilmediğinizi farz edin: Özellikle Türkçe-Tarih gibi derslerde ilkokuldan liseye kadar hep aynı konuları işleriz. Fakat kapsamı genişler. Hemen hemen her yıl Osmanlı ve Selçuklu devletini görürürsünüz. Bu yüzden ayrıntıları bilmemenize veya unutmanıza rağmen o konuya hakim olduğumuzu sanırız. Bu yüzden Türkçe çalışacağınız zaman “zaten hepsini biliyorum, neye çalışayım?” gibi bir yanılgıya kapılmamanızı tavsiye ederim.

3- Göz atmayı ihmal etmeyin: Sözel derslerin vefa duygusu yoktur. İlişkiyi kopardığınız anda oda sizi kolaylıkla unutabilir. Bütün sözel derslerle ilişkinizi ihmal etmeyin. Bildiğiniz konulara bile ara sıra göz atın. Unuttuğunuz veya atladığınız bölümler var altını çizin ve not alın.

4- Okuyun ve gerekirse yazın: Sözel derslerin en güzel yanı okuyarak çalışma imkanınızın olmasıdır. Diğer sayısal dersler gibi soru çözmeden bir dersi rahatlıkla kavrayabilirsiniz. Fakat karıştırmaya müsait veya çok önemli görülen yerleri muhakkak ayrı tutun. Örneğin sınava kadar yaptığınız genel çalışmayı sınava kısa bir süre kala yapamazsınız. Çünkü konu yelpazesi genişleyecek ve okuma şansınız ve vaktiniz azalacaktır. Bu durumla karşı karşıya kalmamanın yolu bu yelpazeyi daraltmaktır. Önemli yerleri not eder veya altını çizerseniz sınavdan bir kaç gün önce “nereye çalışmalıyım, bu kadar sayfayı nasıl okuyayım” gibi sıkıntıları yaşamazsınız.

5- Kendinizi test edin: Ara ara geçmiş konuların tekrarı mahiyetinde kendinizi sınava tabi tutun. Örneğin konunun ilgili notlarını çıkarın. Konuyla alakalı kendinize veya arkadaşlarınızla birbirinize sorular sorun. Daha sonra sorunun doğru yanıtını kaynak yardımıyla teyit edin. Böylece kendinize hemen dönüt vermiş ve yanlış öğrenmelerin önüne geçmiş olursunuz.

Yukarıda saydığımız yöntemlerin dışında aşağıdaki yöntemleri de kullanmanızı tavsiye ederim.

  • Konuyu sesli bir şekilde kendinize anlatın.
  • Ses kaydı yapın (Tekrar dinleyip yanlışlarınızı görme fırsatı bulursunuz.)
  • Kodlama yapın. (Öğrenme güçlüğü çektiğiniz kavramları kodlayın, hatırlamanızı kolaylaştırır.)
  • Konuyu bitirdiğiniz anda bilgileriniz taze iken soru çözün ve mutlaka yanlış cevapları inceleyin.
  • Eğer TEOG, YGS-LYS, KPSS gibi sınavların sözel derslerine çalışıyorsanız önceki yıllarda çıkan sorulara göz atmanızda yarar var.

“Sözel derslere nasıl çalışılır?” sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidiyle.

İlginizi Çekebilir; “Kişiye göre verimli ders çalışma yöntem ve teknikleri”

Kişiye Özel Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Bu yazı 291 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak