İsimsiz Kahramanlar: Öğretmenler

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Toplumu oluşturan hemen hemen bütün bireylerin hayatlarında mutlaka tesir gücü en fazla olan kişiler elbetteki öğretmenlerdir. Bir çocuk annesinden babasından daha çok öğretmenini görür ve onun verdiği eğitim ile geleceğine yön verir. Peki kimdir bu kahraman öğretmenler?

İnsan mühendisi olarak da bilinen öğretmenlik mesleği toplum üzerindeki en büyük tesir gücüne sahiptir. Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında en çok hangi meslek grubuna güvenirsiniz diye bir ankete rastlamıştım. %80’lerin üzerinde oy alarak birinci olan meslek elbetteki öğretmenler olmuştu. Son sıralarda ise politikacılar ve gazeteciler vardı.

Son yıllarda yaşanan bazı ahlaksız durumlar bu mesleğin itibarına gölge düşürse bile öğretmenlik sahip olduğu saygınlığı hiç bir zaman kaybetmeyecektir. Tacizci, tecavüzcü öğretmen haberleri insanlık suçudur; ihraç edilen terörist öğretmenler öğretmenlik mesleği ile alakalı bir durum değil dünyanın genelinde  ve ne yazık ki ülkemizde de meydana gelen olaylardandır. Bu kötü olayları bir kenara bırakırsak öğretmenleri kahraman yapan durum nedir?

Bir mühendis 1 ay, 1 yıl içerisinde bir ürünü ortaya koyabilir. Bir mimarın çizimleri bir gün/hafta/ay içerisinde meydana gelebilir. Bir doktorun muayenesinin neticesi kısa bir sürede olumlu veya olumsuz sonuçlanabilir. Fakat öğretmenlikte durum çok farklıdır. Bugün ekilen bir fidan meyvesini 20-30 yıl sonra verir. Atatürk boşuna şu sözleri sarf etmemiştir.

Öğretmenler!

Yeni nesli, Cumhuriyet’in özverili öğretmen ve eğitmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu kalite ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizlerin, seçkin görevinizin yerine getirilmesine büyük özveriyle varlığınızı vereceğinize hiç şüphe etmem.

Öğretmenlik geleceğin inşasında, her bir ferdin düşünce yapısında, toplum olma bilincinin aşılanmasında, geleceğin bilim insanlarının yetiştirilmesinde, doğru-dürüst-ahlaklı esnafın bile oluşmasında pay sahibidirler. Ülkemizin dünya sıralamalarındaki başarısında, toplumun kitap okuma oranında en büyük etkiye sahiptir. Hırsızlık, adam öldürme ve yaralama olayları bile çocuk yaşta bir şeyleri öğretmekte başarısız olduğumuz evlatlarımız tarafından yapılır. Bu yüzden çevrenizde olup biten iyi veya kötü her şeyin sorumluluğunu üzerine alması gereken ilk meslek öğretmenliktir. Fazla abartmışsın çevresel, kültürel veya çağın getirdiği şeyleri bir kenara bırakamayız diyebilirsiniz. Elbette bunlar ve benzerleri yadsınamaz fakat hiç bir şey bir öğretmenin yaptığı tesir gücüne sahip olamaz.

Neden kahraman dediğimiz öğretmenlere örnekler vermek isterim.

1- Şenay Aybüke Yalçın: 7 aylık öğretmen iken hainler tarafından Batman’ın Kozluk ilçesinde şehit edildi. Müzik öğretmeniydi ve 22 yaşındaydı. Aybüke öğretmenin her maaşında okuldaki müzik atölyesine bir enstürman aldığı ortaya çıktı.

 

                           Şenay Aybüke Yalçın’ın aldığı enstrümanlar.

 

2- Necmettin YILMAZ: Sözleşmeli öğretmen olarak Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinin bir köyüne atanmıştı. 24 yaşındaydı ve 6 yıl zor şartlar altında görev yapmayı kabul etmiş gençliğinin baharındaydı. Bir seçim sırasında köylülerin açık ve toplu oy kullanmasına karşı çıkmış devleti temsil yetkisi ile gerekli yerleri bilgilendirdi ve oy namustur diyerek oylara sahip çıktı. Dönem sonu seminerini almak için yola çıktığında Pülümür yolunda kahpece şehit edildi. 16 Haziranda kaçırılmıştı ve naaşı ancak 12 Temmuzda pülümür çayında bulundu. Yapılan otopsi ile başına aldığı 2 kurşun ile şehit edilmişti.

3- Neşe ALTEN

Neşe ALTEN, Tekirdağ Şarköy’de, 1972 yılında, Alten ailesinin en küçük kızı olarak dünyaya gelmişti. Öğretmen olmak istiyordu. İlk ve orta okul eğitiminden sonra Sinop Öğretmen Lisesi’ni, ardından Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesini kazandı. 1993 senesinde, henüz yirmi bir yaşında gencecik bir öğretmen adayı olarak mezun oldu.

2 temmuz 1993 tarihinde, Diyarbakır’ın Bismil ilçesi, Çavuşlu Köyü İlkokulu’na atandı. Ataması, Bismil’e çıkınca ailesi gitmemesi için ısrar ettiyse de Neşe öğretmen “Bayrağımın dalgalandığı her yere giderim.” dedi. Babası “Seni yalnız göndermem.” deyince, öğretmen olarak atandığı Bismil’in Çavuşlu köyüne beraber gittiler.

Çavuşlu Köyü’ne ulaşır ulaşmaz, görev yapacağı okula gitti. Okulun hali içler acısıydı. Köy muhtarı ve köyün ileri gelenleriyle konuşup eksikleri gidermek, sınıfı onarmak, okulu okul yapmak için yardım istedi. Yalnızca usta bulmalarını, masraflarını kendisinin karşılayacağını söyledi. İlk maaşının büyük bölümünü ustalara verdi, gerisini de borçlandı. Harabe binayı kendi imkanlarıyla öğrencilerinin okuyabileceği bir okula çevirdi.

26 Ekim 1993 akşamı Pkk’lı teröristler Neşe öğretmenin babasıyla birlikte yaşadığı evin kapısını “Açın, köydeniz. Hoca hanıma bir şey soracağız.” diyerek çaldılar. Genç öğretmen ve babası kapıyı açtıklarında karşılarında silahlı teröristleri buldular. Pkk’lılardan biri, babasına “Biz kamuoyuna açıklama yapmadık mı? T.C.’nin hiçbir öğretmenini, Kürdistan’a sokmayacağız, demedik mi?” diye vurarak yere düşürdü. Ve kızının gözleri önünde silahını yaşlı adamın şakağına dayayarak ateş etti.
Neşe Öğretmeni köyün çıkışına kadar yerde sürüklediler. Önce sol göğsüne 5 mermi, sonra sağ göğsüne 5 mermi sıkarak, onu vahşice katlettiler.

4- Ramazan  Kocaoğlu: 

Harran Akkuş İlkokulu Okul Müdürü fedakar Ramazan Kocaoğlu, 31 Aralık 2016’da, tamir etmek için çıktığı okul çatısından düşerek ağır yaralanmıştı.

Yoğun bakımda tedavi altına alınan Kocaoğlu hayatını kaybetti.

 

 

 

5- Yunus TOSUN

Suriye’nin Rasulayn kentinde yaşanan çatışmalar sırasında Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine gelen kurşunlardan birinin isabet etmesi sonucu yaralanan öğretmen Yunus Tosun, “Silah sesinden sonra aklıma ilk gelen öğrenciler oldu. Onları içeri almak oldu. Öğrencilerime gelseydi bu kurşun daha çok üzülürdüm” dedi.

6- Saadet Öğretmen

İzmir’in Menderes ilçesinde ilkokul öğrencisi 6 kız çocuğuna yapılan tacizi ortaya çıkaran Saadet öğretmen. Bu olayın ardından ABD tarafından cesaret ödülü aldı.

7- Ahmet Cebeci (2016)

Osmaniye’de pazar günü geziden dönen öğrenci, öğretmen ve velileri taşıyan midibüsün sulama kanalına uçması sonucu meydana gelen kazada ölen 14 kişi arasındaki sınıf öğretmeni Ahmet Cebeci boğulmadan önce 3 kişinin hayatını kurtardı.

8- Mehmet DOĞRU

17 Haziran Cumartesi günü Avanos’ta bulunan Asma Köprü’den Kızılırmak’a düşen ve hayatını kaybetmek üzereyken kendisine uzanan yardım eliyle yeniden hayata tutunan 20 yaşındaki Hamza Çetinkaya ile onun hayata tutunmasını sağlayan ilk el olan kahraman öğretmen Mehmet Doğru.

9- Mehmet Karacan

Otizmli öğrencisini mutlu etmek için okula kamyon getiren kahraman öğretmen.

            Terör örgütü pkk tarafından şehit edilen Kahraman Öğretmenlerimiz

Ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz niceleri. Bu kutsal meslek uğruna canlarından geçen Şehit Öğretmenlere Allah’tan rahmet diliyoruz.

              

Bu yazı 297 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak