Matematik Sınavına Hazırlanma Yöntemleri

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Öğrencilerin çoğunun önyargılı olduğu ve başarısız olacağı düşüncesi ile başarısız olduğu matematik dersine, matematik sınavına nasıl çalışmalısınız? Sizler için derlediğimiz matematik sınavına hazırlanma yöntemlerini sıralayalım. 

Matematik dersinde başarılı olmanın ilk yolu düzenli bir şekilde ders çalışmaktan geçer. Lise yıllarımda bir arkadaşım düzenli ders çalışmayı beceremediğini ve bu yüzden bölüm değiştirdiğini söylemişti. Çünkü matematik dersi modüler bir sisteme bağlıdır ve birbirini takip ederek giden konulara sahiptir. Bu yüzden karmaşık olmayan rahat anlaşılan bir programa sahip olmanızı tavsiye ediyorum.

Diğer derslerin aksine kendi başınıza çalışmanız ve anlamanız zordur. Bu yüzden dersleri etkin katılım göstererek, anlamadığınız yerleri öğretmenlerinize sorarak ilerde sorun yaşamamak için dersi derste öğrenmenin en önemli ve gerekli olduğu derstir. Matematik sınavına hazırlık yapmak için kendinizi en baştan ben bu derste başarılı olabilirim düşüncesini yerleştirmek gerekmektedir.

Örnek sorular çözerek sorunun çözümüne giden yolları görmeli çözemediğimiz soruları da mutlaka bilen birisinin yardımı ile halletmeye çalışmalıyız. Aksi takdire anlamadığımız konular, soru çeşitleri çoğalarak aşılması imkansız hale gelen bir dağ halini alabilir.

Çözümünde sorun yaşadığınız soruların çözümünü inceleyin veya öğretmeninizden yardım alın. Fakat hemen bir başka soruya geçmeyin. Çözemediğiniz soruyu veya aynı konuyla ilgili benzer bir soruyu daha çözmeye çalışın. Matematik soruları/konuları merdiven gibidir. İkişer, üçer çıkarsınız fakat çabuk yorulursunuz. Bu yüzden azimli ve kararlı bir şekilde çalışmalısınız.

Matematik Sınavında başarılı olmanın püf noktaları nelerdir?

“Matematik sınavına nasıl çalışılır?” sorusunun birden fazla cevabı olabilir. Sizin için sıraladığımız çözüm yolları.

 • Yukarıda bahsettiğimiz gibi öğretmeninizi can kulağı ile dinlemek
 • Düzenli bir şekilde not almak. (Sınav zamanı geldiğinde neye-nasıl-nereden çalışacağım demezsiniz)
 • Farklı kaynaklardan mümkün olduğunca çok soru çözmek ve çözemediğimiz soruları bilen birisine sormak.
 • Eksik konuları tamamlamak. (Her konunun videolu anlatımını internet ortamında bulabilirsiniz.)
 • Derslere etkin katılım. (Derse girmeyip arkadaşınızın notlarını alsanız bile sıkıntılar yaşarsınız.)
 • Soru çözerken verilenleri ve istenenleri açık net bir şekilde anlayıp not alın.
 • Sonuca gitmenize yardımcı olan ipuçlarını belirginleştirin.
 • Mantık ve işlem sırasını iyi ayarlayın. (Sağlama yaparken yardımcı olacaktır.)
 • Vaktiniz kalırsa mutlaka sağlamasını yapın.
 • Başarısız olsanız bile motivasyonunuzu düşürmeyin. Unutmayın düşüp-kalkmadan hiç bir çocuk yürümeyi öğrenemez.

Matematikte başarısız olmanızın nedenlerini iyi belirleyin.

Bilgi eksikliğinden, işlem hatasından, çok ve çeşitli soru çözmemekten kaynaklı hatalar yapıyor olabilirsiniz. Bu yüzden hata yapmanızın altında yatan nedenleri iyi belirleyin ve bu yönde çalışmalar yapın. Örneğin konu eksikliğinden yanlış yapıyorsanız aynı konu ile ilgili 30 soru bankasından soruların tamamını bile çözseniz (ki çözemezsiniz) yinede sonuca ulaşamazsınız.  Veyahut soru çözme konusunda sıkıntılarınız varsa farklı kaynaklardan 50 kere konu tekrarı yapsanız bile yine beyhude bir çaba olacaktır.

Bu yazı 632 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir