Eğitimdeki kaliteyi arttırmanın Yolları

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Türk Eğitim sistemi yıllardır eleştirilmeye devam ediyor. Son açıklanan PISA sonuçları ile beraber Eğitim camiası kapanması zor bir yara almış oldu. Peki sorunların çözümü ve eğitimdeki kaliteyi arttırmak için nasıl bir yol izlenmeli?

94 yıllık Cumhuriyet tarihi ile köklü bir ülke olma yolunda ilerliyoruz. Osmanlı’yı da bu sürece katarsak sübyan mektepleri ile beraber 500 yıllık bir tarihe daha sahip oluyoruz. Sonuç olarak yaklaşık 600 yıllık bir eğitim tarihine, kültürüne sahipken ortaya çıkan sonuç hayal kırıklığı yaratıyor.

Kişisel görüşüm tarihle övünmek konusunda ne yazık ki tevazu sahibi değiliz ve mütevazi olamıyoruz. Geçmişimizle gurur duymalıyız elbette fakat geleceğe bakmaz isek düne saplanır kalırsak bir arpa boyu yol alamayız. Ne yazık ki onca değişiklik ve reforma rağmen eğitimdeki kalite olumsuz yönde artış gösteriyor.

Eğitim Sistemindeki Asıl Sorun Nedir?

Ülkemizde eğitimdeki kaliteyi artıramamanın en büyük sebebi olarak siyaset karşımıza çıkıyor. Aslında siyaset demokratik ülkelerde ilerlemenin ve gelişmenin diğer adı oluyor. Fakat ülkemizdeki karşıtlık ve gruplaşmalar eğitim sisteminin sil baştan deneme tahtası misali deneme-yanılma yöntemi ile düzeltilmeye çalışılıyor. Batının eğitim sistemleri ülkemize entegre edilmeye çalışılıyor ve sonuç her zaman olduğu gibi hüsranla neticeleniyor. Çünkü farklı kültüre, hayat tarzlarına, dünya görüşüne, dinlere, teknolojiye v.b konulara sahip olduğumuz için X ülkesindeki bir uygulama bizde tutmuyor.

Olayı biraz daha özele indirelim. İstanbul’da uygulanan bir pilot uygulamasını Doğunun veya Güneydoğunun mütevazi bir köyünde uygulamak ne kadar realiteye uygun olabilir?

Siyasi değişiklikler de eğitimdeki değişikliklerin sil baştan uygulanmasına neden oluyor. X partisi’nin Y görüşü ile dizayn etmeye çalıştığı sistem; Z partisinin K görüşü güç sahibi olana kadar sürüyor. Milli ve bütün milletin, siyasilerin mutabık olduğu bir eğitim sistemine sahip olamıyoruz. Aynı ülkede yaşamamıza rağmen sanki siyasi konjonktür değişiklikleri sebebiyle farklı ülkelerde yaşıyormuş gibi sil baştan uygulamalara gidiyoruz. Genel anlamıyla yapılan değişikliklerde köklü ve çözüm getiren değişiklikler olmuyor ve “reform yapıyoruz” algısı oluşturmak için yapılıyor.

Sizlerinde görüşlerini önemsiyoruz. Sizce ülkemizdeki eğitimin kalitesiz olmasının en büyük sebebi nedir? Çözüm yolları olarak neler önerirsiniz? Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkürler. 

Bu yazı 260 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir