Ehliyet Sınavında Başarılı olmanın 5 yolu

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:3/5]

Yeni ehliyet sınavı ile beraber ehliyet alan kişilerde bir endişe oluştu. Ehliyet sınavına iyi hazırlanmasına rağmen bir türlü sınavı geçemeyen kişilere ehliyet sınavında başarılı olmanın 5 farklı yolunu anlatacağız. 

Bilindiği üzere ehliyet sınavında 50 soru soruluyor. Bu sınavların kimisi direkt bilgiyi sorarken bazıları ise mantık süzgecinden geçirilerek yorumlama yetinizi ölçmeyi amaçlıyor.

EHLİYET SINAVINDA KAÇ SORU VAR?

Ehliyet sınavında kaç soru var ve ehliyet sınavında ne tür sorular soruluyor?

Ehliyet sınavında hangi türde toplamda kaç soru var?

  • İlk yardım ve Sağlık Bilgisi (12 Soru)
  • Trafik ve Çevre Bilgisi (23 Soru)
  • Motor ve Araç Tekniği Bilgisi (9 Soru)
  • Trafik Adabı (6 Soru)
  • TOPLAM: 50 Soru

 

EHLİYET SINAVI NE ZAMAN?

Yeni uygulamanın ilki 29 Temmuz Cumartesi günü yapılacak. Bu uygulama ile beraber Ehliyet Sınavının soru havuzuna yeni eklenen sorular ile görsel sorulara da yer verilecek. Peki bu sorularda başarılı olmak için ne yapmak lazım.

Ehliyet Sınavında Başarılı Olmanın 5 Yolu

Ehliyet sınavına hazırlık aşamasında neler yapmanız gerektiği hakkında kısa fakat faydalı ipuçlarını sıraladık.

1- Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular: Geçen yılların çıkmış sorularını muhakkak çözün. Yılda yaklaşık 4 sınav yapılıyor. son 5 yılın  çıkmış sorularını çözseniz 20 sınav ve 1000 soru yapar. Her gün bir deneme şeklinde çözmeniz 1-2 saatiniz alır ve 20 gün içerisinde son 5 yılın çıkmış bütün sorularını çözmüş olursunuz.

2- Mantığınızı kullanın: Bilgi basamağında olmayan sorular genelde yorumlama yeteneğinizi ölçmeyi amaçlıyor. Şöyle düşünelim bu sınavda insana kötü bir şey öğretir mi veyahut sorar mı? Örnek verelim.

Aşağıdakilerden hangisi bir kaza esnasında yapılması gerekenlerdendir?

A- Görmezden gelmek

B- Hemen inip yaralılara müdahale etmek

C- Etrafı güvenlik şeridi ile çevirmek

D- Yola uyarı levhası/dubası koyup ambulansı ve polisi aramak

Doğru cevap elbette ki D şıkkı. Ehliyet sınavında da bu ve benzeri tarzda çokça soru bulunuyor. Şıklarda mantıksız olanları soru ile alakalı olmayanları eleyerek doğru cevaba rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

3- İnternet üzerinden video izleyin: Sınavegitimi.com platformu olarak bizimde başlamayı düşündüğümüz ehliyet sınav konuları ve soruları ile ilgili nokta atışı yapan videoları izleyin. Bireysel çalışmalarınız verimli geçmiyorsa bu yöntemle rahatlıkla konuları kavrayabilir ve soruları çözecek ön bilgiye sahip olabilirsiniz.

4- Sürücü kursunuzun derslerine etkin katılım gösterin: Sürücü kursları yıllardır bu işin içerisinde oldukları için hangi soruların sorulup sorulmayacağı konusunda tecrübe sahibidirler. Bu yüzden onların engin tecrübelerinden azami bir şekilde faydalanmaya gayret gösterin.

5- Teori sınavının hemen ardından direksiyon sınavına hazırlanın: Eğer araba  sürmeyi bilmiyorsanız yazılı sınavının hemen akabinde direksiyon egzersizlerine başlayın. İlk ve en önemli husus başaracağınıza olan inancınızın tam olmasıdır. Bunun akabinde heyecan düzeyinizi kontrol etmeyi öğrenin. Araba sürmeyi bilen kimseler bile heyecanları yüzünden direksiyon sınavında başarısız olabiliyor. Arabayı yokuştan kaldırmak,  geri geri gitmek, park etmek, sollamalarda sinyalleri kullanmak, ehliyet takmayı unutmamak v.b çokça hususu çalışarak öğrenecek ve alışkanlık haline getireceksiniz.

Ehliyet Sınavı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için TIKLAYINIZ.

Yeni Ehliyet Sınavında Sorular Nasıl Olacak?

 

Bu yazı 475 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak