Sınav Stresi ile Başa Çıkmanın Püf Noktaları

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Öğrencilik hayatında her insan mutlaka sınav stresi yaşamıştır. Hala bu stresle mücadele etmek zorunda olanlar için sıralayacağımız bir kaç tavsiyeyi siz değerli takipçilerimizin beğenisine sunuyoruz. 

Sınav kaygısı ile çalıştığınız bir dersten başarısız oluyorsanız, midenizde veya karın bölgenizde ağrılar, kasılmalar meydana geliyorsa, sınav esnasında zihninizin bulanıklaştığını ve odaklanamadığınızı hissediyorsanız, çok iyi bildiğiniz bilgileri/kavramları bile hatırlamakta güçlük çekiyorsanız, dikkatsizlik yüzünden çok fazla hata yapıyorsanız ileri derecede sınav kaygısına sahipsiniz demektir. Peki bu stres ve kaygıdan nasıl kurtulabilirsiniz?

“Sınav kaygısı ile başa çıkma yolları nelerdir?” sizler için sınav öncesinde ve sınav esnasında yaptığınız takdirde fayda göreceğiniz yöntemleri sıraladık.

Sınav Öncesi yapılması gerekenler

1- Sağlam Kafa sağlam vücutta bulunur: Düzenli olarak spor yapın ve zihninizi spor sayesinde zihninizi ferahlatın.

2- Düzenli Uyku: Sınavdan önce uyku düzeninizi iyi ayarlayın. Sınavdan önceki gece mutlaka erken uyumaya çalışın. O gün biraz fazla yorulmanız erken uyumanıza yarayacaktır.

3- Düzenli Çalışın: Sınav öncesi çok çalışmak yerine sınava kadar düzenli çalışmayı tercih edin.

4- Son Dakikaya kadar çalışmayın: Sınavın son gününe/son anına kadar çalışmayın.

5- Acele etmeyin: İşlerinizi son güne bırakmayın. Hazırlıklarınızı erkenden yapın ve sınav yerine erkenden gidin. 15 dakika kuralı ile karşı karşıya kalmayın.

Sınav esnasında yapılması gerekenler

 • Soruları dikkatlice okuyun
 • Acele etmeyin ve süreyi iyi ayarlamaya çalışın
 • Ara sıra duruşunuzu ve oturuşunuzu değiştirin
 • Sınav boyunca sınav çözmeyin, ara ara boynunuzu/başınızı hareket ettirin ve farklı bir şeyler düşünün. (Kısa Molalar)
 • Sınavdan erken çıkanlar illa ki olacaktır. Heyecana kapılmayın.
 • Cevabını bulamadığınız sorularda inatlaşmayın. İlk etapta o soruyu boş bırakın ve boş zamanınız kalırsa o soruya tekrar dönün.

Sınav Esnasında Kaygından Kurtulmanın Yolları: 

 • Açıklama İsteyin: Sınav başlamadan önce sınav görevlisinden anlayamadığınız yerler hakkında açıklama isteyin. Bu sizde oluşacak stres ve endişenin oluşmasını engelleyecektir.
 • Hareketsiz oturmayın: Hareket stres oluşmasını engeller. Bu yüzden mümkün olduğunca hareketli olun.
 • Sınavı Konuşmayın: Sınavdan önce veya sınavdan sonra kesinlikle sınav hakkında konuşmayın. Sanki o gün sınav olmayacakmışsınız gibi bir tavır takınmaya özen gösterin.
 • Sınav Yeri/Zamanı: Sınav binasını ve vaktini erkenden öğrenin mümkünse gidip görün. Yeni çıkan 15 dakika kuralına dikkat edin ve sınav binasına geç kalmamaya dikkat edin. Telaş ile girdiğiniz bir sınavda kaygılı olma ihtimaliniz çok yüksek olur.
 • Gerçekçi olun: Kendinizi iyi tanıyın. Yapabileceklerinizi ve sınırlılıklarınızı bilin. Yeterince gayret gösterdiyseniz eğer yapamadığınız bir soru için kendinizi suçlamayın çünkü herkesin yapamadığı sorular mutlaka olacaktır.

Kişisel tercihim sınav stresi ile başa çıkmak için her sınavdan önce sınav salonuna giderken 3-5 tane Türkçe sorusu çözerek zihninizi açmanız yönünde. Bilincinizin açılmasına yardımcı olacaktır.

Hepinize gireceğiniz sınavlarda ve hayatta başarılar diliyorum.

Rehberlik Servisi

sinavegitimi.com

Bu yazı 386 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak