2017 DGS Soru ve Cevap Anahtarı Açıklandı

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

2017 Dikey Geçiş Sınav soruları ve cevapları ÖSYM resmi sitesinde yayınlandı.Soruların %10’luk diliminin açıklandığı sınavın yanı sıra DGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ve süreç hakkında bilgiler verildi.

Üniversitelerin iki yıllık önlisans programlarını bitiren veya mezun olacak olanların lisansa geçiş hakkı anlamına gelen diğer bir adı ile 4 yıllık bölümlere geçiş için yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) yaklaşık bir milyon öğrenci katıldı. 23 Temmuz tarihinde gerçekleşen 2017 DGS’nin soru ve cevap anahtarı döküman sayfasında yayınlandı. 120 sorunun sorulduğu bu sınavda, öğrenciler yalnızca yüzde onluk dilimi (12 soruyu) görebiliyorlar. Sınav merkezinin dökümanlarının paylaştığı bölümde sınav sorularını görebilirsiniz.

2017 DGS Sonuçları Ne zaman Açıklanıyor?

2017 DGS sonuçlarının 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacağı duyuruldu. Sınav merkezi tarafından kesin bir saat açıklanmazken, takvime göre sonuçların açıklanacağı saat 23:59 olarak belirtilmiş. Öğrenciler sınav sonuçlarını T.C kimlik numaraları ile Sınav Merkezinin resmi internet sitesi aracılığı ile öğrenebilecekler.

 

DGS Tercihleri Nasıl yapılıyor?

DGS sonuçlarının açıklanmasının akabinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce DGS tercih kılavuzu yayınlanacak. Uzmanlara göre DGS tercihlerinde adayların Tablo 1’e dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Özellikle üniversite adı, üniversitenin/bölümün aldığı kontenjan ile beraber bölümün puan türü,  kaç yıllık bir bölüm olduğu ve koşulları dikkate alınmalı.

 

2017 DGS Sorularını Görmek İçin TIKLAYINIZ.

Üniversiteden üniversiteye göre koşullar farklılık gösteriyor. Eğer bir öğrenci koşulları sağlayamıyorsa DGS başarısına rağmen istediği bölüme yerleşemiyor. Bu yüzden tercihlerin öncesinde öğrenciler ilgili üniversitenin Dikey Geçiş konusundaki şartlarını iyice öğrenmesi ve tercihlerini de bu doğrultuda yapması gerekiyor.

Başvuru yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

– Geçmek istedikleri lisans programının puan türü
– Koşullar yerine getirilmiyorsa ölü tercih yapmamalısınız.
– Yerleşme işlemleri sırasında tercih sırası önemli. Bu yüzden sıralamayı yaparken dikkat etmeli ve ayrıntılarını da öğrenmelisiniz.
– Öğrenciler dikey geçiş yapmak istedikleri yüksek öğretim lisans programlarının tercihlerini bölümüyle alakalı, iş garantisi yüksek olan ve istekleri doğrultusunda doğru alana yapmalılar.

Bu yazı 520 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak