KPSS Kursu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Uzun bir eğitim hayatının ardından öğrenciliğin bitmesi ile beraber bir iş sahibi olma telaşı başlar. İşte burada lise/önlisans ve lisans mezunları için iyi bir KPSS kursu seçme düşüncesi başlar. Peki iyi bir KPSS kursunu seçerken nelere dikkat etmeliyiz? KPSS Tavsiye edilen yayınlar hangileri? İşte ayrıntılar..

KPSS çalışmaya başlayanlar iki seçenek üzerinde yoğunlaşırlar. İlki “kendi başıma evde daha verimli çalışırım ve o kadar parayı kurslara harcamam” olur. Bu düşünceye sahip olan kişilerin kendilerine sormaları gereken ilk soru şu olmalıdır: “Kursa/Dershaneye gitmeden kendi başıma düzenli ve verimli bir şekilde ders çalışabilir miyim?” Eğer bu soruya içtenlikle evet ben kendi başıma ders çalışırım, dışarıdan bir zorlamaya  gerek yok ve otokontrol mekanizmasına sahibim diyorsa hay hay.

“Ben kendi başıma ders çalışamam, bir gün çalışsam 3 gün çalışmam. Dışarıdan bir zorlama olması gerekiyor.” diye düşünenler ise ikinci seçeneğe odaklanırlar. O kadar para yatıracağım kursa her gün giderim ve derslere etkin bir şekilde katılırım diye düşünürler ve hemen iyi bir kurs seçerken nelerin önemli olduğunu araştırmaya başlarlar. Bu yazımızda biz ikinci seçeneğe yakın olan adaylar için ön bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

En İyi KPSS Kursu Hangidir?

Aslında bakarsanız hemen hemen bütün kursları bilmeme, kaynaklarını incelememe rağmen öyle bir kursun varlığına henüz şahit olmadım. Hatta şöyle bir durumda söz konusu. Örnek vermek gerekirse Ankara’da bulunan X kursu, X kursunun hocaları ve sistemi harika iken İstanbul’un Pendik’de bulunan farklı bir şubesinde durum tam aksine olabiliyor.  Bu durumda aynı isimle hizmet veren iki kursun ortak tek yanı kaynak oluyor. Sonuç olarak en iyi kpss kursu bölgeden bölgeye, ilden ile ve şubeden şubeye değişebiliyor.

İyi Bir KPSS Kursu Tercih ederken Nelere Dikkat etmemiz Gerekiyor?

Yukarıda bahsettiğim durum hemen hemen her bölgede/ilde farklılık gösterebiliyor. Sırf iyi bir Alan hocası olduğu için Hatay’dan Mersin’e gidip kursa katılanları gördüm. Bu yüzden bir  kursa kayıt olmadan önce iyi bir analiz yapmak ve bütün tercihleri artıları ve eksileri ile karşılaştırmak gerekiyor. Aşağıda sıralayacağım ölçeğin bir benzerini sizde alternatif kursların arasında yapabilirsiniz.

1- Öğretmen Kadrosunu araştırın: Aynı bölümden mezun olmuş tanıdıklarınıza veya arkadaşlarınıza danışın. Unutmayın bir derste başarılı veya başarısız olmanın en büyük etkeni öğretmendir. Alanında nam salmış ve kullandığı yöntem ve tekniklerle kendini ispatlamış kişiler sizlerin bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunu her ders için yapmak neredeyse imkansız. Mümkünse kayıt yaptırmak istediğiniz kursların derslerine misafir olarak katılım gösterin. Tanıtım toplantıları yapılırsa muhakkak katılın. Bu sayede hocalarını, tecrübelerini ve tarzlarını görme fırsatı bulursunuz.Bu yüzden önceliğiniz şöyle olmalı:

Alan sınavınız varsa ilk kriteriniz iyi ve herkes tarafından övgüyle bahsedilen alan hocalarına sahip bir kursu tercih edin.

Eğitim Bilimleri sınavına girecekseniz alan hocalarının ardından gelişim psikolojisi, öğrenme psikolojisi, öğretim yöntem ve teknikleri, ölçme ve değerlendirme, program geliştirme, rehberlik öğretmenlerinin alanlarındaki kalitesine dikkat etmelisiniz.

– Alan ve Eğitim Bilimlerinin ardına da GK-GY derslerini koyuyorum. Nedenini soracak olursanız bu dersleri zaten her hocada öğrenme ihtimaliniz var. Alan dersinde çok başarılı ve başarılı öğretmen arasındaki farkı burada göremezsiniz. Çünkü bu dersleri kursa gitmeden bile bireysel olarak halledebilirsiniz fakat ömrünüzde belki ilk defa göreceğiniz alan dersleri konularını (üniversitede görmediğiniz bir çok kavramla karşılaşacaksınız) kendi başınıza halletmeniz pek kolay olmayacak. Genel Kültür – Genel Yetenek derslerini internet ortamından izleyeceğiniz videolarla da kolayca destekleyebilirsiniz. Örneğin Tarih dersi için Ramazan Yetgin’in bütün konuları anlattığı derslerini youtube kanalıyla rahatlıkla izleyebilirsiniz.

2- Arkadaşlarınıza Danışın: Özellikle geçtiğimiz yıllarda o kursa giden arkadaşlarınıza danışmanızda yarar var. Öğretmenlerinin alanlarındaki uzmanlığını en rahat öğrenebileceğiniz birincil kaynak o kursa giden arkadaşlarınız olacaktır. Ne gibi artıları/eksikleri olduğunu öğrenin. Fakat bunu yalnızca bir kişiye göre yapmayın. O arkadaşınızın X kursunu beğenmemesi o kursun kötü olduğu anlamına gelmez. Ayrıca geçen seneye göre öğretmen kadrosunda veya yayınlarda  değişikliğe gitmiş olabilirler.

3- Kaynak Kitapları araştırın: KPSS tavsiye edilen yayınlar hangileridir? X kursunun X yayınlarını internet üzerinden araştırın. Burada şöyle bir durum söz konusu olabilir. Örneğin X yayınının Konu anlatımları mükemmel fakat soru bankaları vasat olabilir veya tam dersi bir durum. Bu durumun çözümünü de ekstra kaynakla halletmeniz gerekecek. En iyi yayınların bile bazı derslerle ilgili hazırlanan kitaplarından hiç bir fayda göremeyebilirsiniz. Bu yüzden özellikle alan dersi için veya gerekli gördüğünüz diğer derslerde ekstra kaynaklara yönelin ve bu kaynakları seçerken de yine herkes tarafından takdir gören ve öve öve bitiremedikleri kaynakları tercih edin. (Umut simsarlığına dikkat edin. Alanında hiç olan kimseler, soru hazırlamaktan aciz olup oradan buradan toplama sorularla kitap çıkardığını iddia edenler bu devirde çok fazla.)

4- Yıl Boyunca Kaç ders göreceğinizi ve hangi imkanlardan yararlanacağınızı öğrenin: Bir yıl içerisinde bütün derslerden toplam kaç saat alacağınızı öğrenin. Bunun yanı sıra hangi konu anlatım kitaplarını, yaprak testleri alacağınızı sorun. İnternet tabanlı (videolu) bir sistemlerinin olup olmadığını sorun. Kaç kere genel tekrar yapılacağını, toplamda kaç deneme yapılacağını ve kaçının Türkiye geneli olduğunu ve hangi yayınevlerinin denemelerinin yapılacağını öğrenin.

  • Matematik dersi toplam: 80 saat

 

  • Türkçe dersi toplam: 45 saat

 

  • Tarih dersi toplam: 80 Saat

 

  • Anayasa ve Vatandaşlık dersi toplam: 30 saat

 

  • Güncel Bilgiler toplam: 20 saat

 

  • Sayısal Mantık (Matematik dersiyle beraber verilebilir) toplam: 20 saat

 

  • Sözel Mantık (Türkçe dersiyle beraber verilebilir) toplam: 20 saat

 

  • Coğrafya dersi toplam: 35 saat

 

  • Geometri dersi toplam: 30 saat

 

 • Eğitim Bilimleri 180 saat bu ders sayılarının altında eğitim veren kurumları iyice gözden geçirip kararınızı bu yönde vermelisiniz.

Kursun Fiziksel şartlarına dikkat edin: Teneffüslerde veya öğlen aralarında kafanızı dağıtabileceğiniz bir kantine, boş vakitlerinizde soru çözebileceğiniz mekanlara, soru çözüm saatlerine sahip mi? Havalandırma, ısınma gibi problemler var mı? (Kışın soğuktan/yazın sıcaktan, havalandırmanın olmadığı durumda kötü kokudan derslere giremeyebilirsiniz) Gürültülü bir çevrede bulunması derslere yoğunlaşmanıza engel olabilir.

Fiyat Araştırması Yapın: Büyük şehirlerde ve metropollerde çok uçuk fiyatlar olsa bile KPSS kurslarının fiyatları 1.500-3.000 TL aralığındadır. Fakat Ankara’da ki kursun fiyatı ile Osmaniye’de aynı olma mecburiyeti yoktur. Bu yüzden bulunduğunuz ile göre fiyat listesi hazırlayın. Bütün kurslara gidin ve kayıt olacağınızı bu yüzden analiz yaptığınızı belirtin. Fiyatınızı alın ve mümkünse pazarlık yapın.

Yukarıda saydığımız faktörleri göz önünde bulundurarak Türkiye genelinde isimlerinden söz ettiren köklü KPSS kurslarından ve KPSS yayınlarından örnekler vermek istiyorum.

Tavsiye edebileceğimiz köklü KPSS Kursları:

(Aşağıdaki kurslar/dershaneler belirli bir sıra gözetilmeksizin sıralanmıştır)

 • Beyaz Kalem
 • Yargı Akademi
 • Kariyer
 • İhtiyaç Akademi
 • Yediiklim
 • Zirve

Tavsiye edebileceğimiz Yayınlar:

(Aşağıdaki yayınlar derslere göre değil genele göre sıralanmıştır. X yayınının Tarih kitabı yararsız olabilir.)

 • Yediiklim
 • Beyazkalem
 • PEGEM
 • DATA
 • Uzman Kariyer
 • İhtiyaç

Derslere göre (Alan Dahil) Tavsiye Edebileceğimiz Kaynak ve Hocalar

Türkçe: PEGEM, Beyaz Kalem

İngilizce Öğretmenliği: Numan Serçe (İngilizce ÖABT) – Sevgi Şahin (Yargı)

Tarih: Ramazan Yetgin (Evveliyat) – İsmail Adıgüzel (Tarihin Pusulası) – Keyifli Tarih (Yediiklim)

Coğrafya: Yediiklim Coğrafya – Coğrafyanın pusulası

Matematik: Antrenmanlarla Matematik (Düşük Seviyeler için)

Vatandaşlık: (Tavsiye edebileceğim bir kaynak yok ne yazık ki.)

Güncel: Gazete okuyun, Haberleri mutlaka takip edin. Hemen hemen bütün yayınevleri ufakta olsa son olayların tarihleriyle olduğu bir kitap çıkarıyor.

Murat Yayınlarının Konu Anlatım – Soru Bankalarını bizzat inceleme fırsatı bulamadım fakat bir çok kişinin tavsiye ettiğini biliyorum. (Bakmanızda yarar var.)

Şimdilik benden bu kadar. Fırsat buldukça bu konuyu güncelleyip KPSS sınavına hazırlanan arkadaşlarımız için en iyi kursların ve yayınevlerinin bulunduğu bir arşiv haline getireceğim. Sizlerde eklememi istediğiniz, unuttuğumuz hocalarımızı ve kitaplarını yorum olarak belirtirseniz minnettar kalırım.

 

 

 

 

Bu yazı 400 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak