Ağustos’da Sözleşmeli Öğretmenlere eş durumu

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Geçtiğimiz aylarda mecliste gerçekleşen Milli Eğitim komisyonunda Bakan İsmet Yılmaz’ın verdiği müjde ile ağustos ayında sözleşmeli öğretmenlere eş durumunun ilk adımı atılıyor. 

MEB tarafından geçtiğimiz yılın ekim ayından itibaren uygulamaya konan sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu için yapılan düzenleme ile beraber yeni yönetmelik hazırlandı. Bu yönetmelik kapsamında iki sözleşmeli öğretmenden birisi ihtiyacın bulunduğu ile eş durumu ile gidebilecek. Ayrıntılar henüz netleşmezken yeni yönetmeliğin Maliye Bakanlığından görüş almak üzere gönderildiği belirtildi. Maliyenin onayının akabinde yeni yönetmenliğin yayınlanmak üzere Başbakanlıkta görüşüleceği belirtildi. 2017 Ağustosu itibari ile tercihlerin alınacağı ve eş durumu tayinlerinin ağustos içerisinde gerçekleşeceği öngörülüyor. Yeni düzenlenen yönetmeliğe göre iki sözleşmeli öğretmenden birinin norm kadronun boş olduğu il ve ilçelerde bir araya gelmeleri hedefleniyor.

Milli Eğitim kurmaylarından alınan bilgilere göre ağustos ayının başlarından itibaren yeni yönetmeliğin uygulamaya geçeceği tahmin ediliyor.

BAKAN YILMAZ’IN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE EŞ DURUMU MÜJDESİ VERDİĞİ VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN EŞ TAYİNİNDE SON DURUM NEDİR?

1- Kadrolu – Sözleşmeli Eşler: Kadrolu olan sözleşmeli öğretmenin yanına gitmek zorunda.

2- Özel Sektör – Sözleşmeli Eşler: Bu durum için herhangi bir düzenleme gelmedi. İki eşten birisinin istifası, özel sektörün şubesinin bulunması durumunda özelde çalışan kişinin görev yerini değiştirmesi yada 4 yıl beklenmesi dışında yapılacak bir şey mümkün görünmüyor.

3- Sözleşmeli – Sözleşmeli Eşler: Son düzenleme ile Ağustos ayı itibariyle iki sözleşmeli öğretmenin eş durumu tayinleri Ağustos ayı gibi gerçekleşebilecek.

 

Bu yazı 320 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak