2017 Bursluluk Sınav Sonuçları Açıklandı

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınav sonuçları açıklandı. 

Bakanlığın twitter hesabından duyurduğu açıklamaya göre 2017 PYBS sonuçları 18 Temmuz 16:30 itibari ile erişime açıldı.

                                                               2017 PYBS Sonuçları

PYBS Sonuçlarını Öğrenmek için TIKLAYINIZ.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Ne Kadar Para Yatırır?

Sınavda  başarılı olan öğrencilere yılda 4 kere olmak üzere 3 ayda bir  toplam 475 TL’lik bir eğitim yardımı yapılır. İlk burs genelde Eylül-Ekim ayları gibi yatar ve bu ayları takiben 3 ayda bir yatmaya  devam eder.

5,6,7,Hazırlık Sınıfı,9,10 ve 11. sınıfların girdiği sınavda kontenjana girmeye hak kazanan öğrenciler Burs veya Yurt imkanlarından yararlanır. Ailesinin geliri belirli bir miktarın altında olan düşük gelirli ailelerin çocuklarına eğitim-öğretimdeki imkanlarını iyileştirmeyi amaçlar.

Veliler eğer isterse okul müdürlüklerince “Sınav Sonuç Belgesi” veya Yerleştirme Sonuç Belgesi’ni elektronik ortamdan alıp mühürletip ve onaylatıp temin edebilirler.

Sonuçları Öğrenmek İçin Ne yapılması gerekiyor?

MEB’in resmi sitesinden sorgu ekranına girdikten sonra sınava giren öğrencinin T.C kimlik numarası, Doğum Tarihi (Gün-Ay-Yıl) ve son olarak güvenlik kodunu girmek suretiyle sonuçlarını öğrenebilecekler.

PYBS Nedir?

PYBS “Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı”nın kısaltmasıdır. Bu sınav Milli Eğitim Bakanlığınca yapılır. Alt gelir mensubu ailelerin çocuklarının eğitim-öğretim ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlar. PYBS her yıl tekrarlanır.

Bu yazı 305 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak