TEOG Tercihlerinde Sona Yaklaşıldı!

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavının ardından öğrencileri tercih telaşı sardı. Aileler, öğrenciler ve öğretmenlerin müşterek kararları doğrultusunda iyi bir TEOG tercihi yapmak isteyen öğrenciler sonucu sabırsızlıkla bekliyorlar. 

TEOG tercihleri için son günü 24 Temmuz. Öğrenciler YEP (Yerleştirmeye Esas Puanlarının) açıklanmasının ardından tercihleri için kafa yormaya başladılar. Zor geçen 1 yıllık çalışmanın ardından istedikleri, hayal ettikleri liselere yerleşebilmek için iyi ve doğru bir tercih yapmaları büyük önem taşıyor. Özellikle velilere ve okul rehber öğretmenlerine büyük sorumluluklar düşüyor. Tercihler yaz tatiline denk gelmesine rağmen okullar açık ve okul idaresi ve bazı rehberlik öğretmenleri öğrencilere bu zor süreçte doğru kararlar verebilmesi için rehber/yardımcı oluyor.

TEOG TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

2016-2017 TEOG sınavının ardından başlayan tercih işlemleri nasıl yapılacak? Öğrenciler nasıl bir yol izleyecekler? “TEOG tercihleri nasıl yapılır?” sorusu şu an ebeveynlerin merak edip cevap aradığı bir soru. Bunun cevabı ise gayet basit. Öğrenciler e-okul sistemi üzerinden okul idarelerince yapılması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan e-okul sisteminde yayınlanan duyuru metni aşağıdaki gibidir.

YENİ DUYURU – (14.07.2017) – TÜM ORTAOKUL KURUM MÜDÜRLÜKLERİNİN DİKKATİNE ! 

2017 Yılı TEOG Tercih Başvuru ve Onay İşlemleri ile ilgili kullanılacak olan ekran ve raporlar hazırlanarak “https://e-okul.meb.gov.tr” ana sayfası üzerinde veli/öğrenci ve okul idarelerinin kullanımına açılmıştır. TEOG Tercih Başvuru ve Onay işlemlerinin 14-24 TEMMUZ 2017 (Saat 17:00) tarihleri arasında tamamlanması gerekmektedir.

Not-01: TEOG Tercih Başvuru Onay Durumu “Onaylandı” görünen öğrencilerin Tercih başvurularında sonradan değişiklik yapılması gerekiyorsa öncelikle okul idaresi tarafından öğrencilerin mevcut TEOG Tercih Başvuruları “e-Okul Sınav İşlemleri / TEOG Tercih Onay İşlemleri / Onay İşlemleri” ekranından “Değişiklik İçin Başvuru Aç” seçeneği seçilerek kayıt edilmelidir.

Not-02: Öğrenciler tarafından TEOG tercih başvuru listeleri üzerinde değişiklik yapıldıktan sonra başvurunun en son güncel hali okul idareleri tarafından mutlaka tekrar “Onaylandı” olarak kayıt edilmelidir.

Not-03: 2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzunda belirtilen “1.3.i) Tercih Başvuru Durumu “İptal” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecektir.” hükmü gereği TEOG Tercih Başvuru Durumu “İptal (Reddedildi)” olarak görünen öğrencilerin başvuruları TEOG yerleştirme işlemlerinde dikkate alınmayacaktır.

Not-04: Öğrencilerin TEOG Yerleştirme işlemleri kapsamında mağduriyet yaşamamaları için bütün başvuruların okul idareleri tarafından kontrol edilerek mutlaka onay durumlarının sisteme doğru bir şekilde kayıt edilmesi gerekmektedir.

Not-05: Öğrencilerin TEOG Tercih durumlarının okul idareleri tarafından kontrol ve takip edilmesi kapsamında gerekli olan “TEOG Tercih Yapmayan Öğrenci Listesi” ve “TEOG Tercih Kontrol ve Onay Durum Kontrol Listesi” raporları “e-Okul Sınav İşlemleri / Duyurular” ekranının raporlar bölümünde kullanıma açılmıştır.

Sekizinci sınıfı açık öğretimden veya örgün eğitimden başarı ile bitirip mezun olmaya hak kazanan öğrenciler Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecekler. Bu işlemleri öğrenci/veli bireysel olarak yapabileceği gibi herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de yapabilirler.

NOT: Lise için yapılan tercihlerin mutlaka ortaokul müdürlüklerince onaylanması gerekmektedir. Veliler/öğrenciler  tercihlerin ardından ortaokul müdürlüklerine giderek yaptıkları tercihleri onaylatmak zorundalar.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında yapılan merkezî sistem ortak sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanarak özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler tercihte bulunamayacaktır.

TEOG Tercihlerinde öğrenciler 25 okula kadar tercihte bulunabileceklerdir.

İnternet ortamında bireysel tercih işlemlerini yapamayan veliler için okul müdürlükleri, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği Ek-1’deki “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu” na bağlı kalarak veli adına yapacaktır (en geç 24 Temmuz 2017 saat 17.00’ye kadar).

 

YERLEŞTİRME PUANI (YEP) NASIL HESAPLANIR?

En fazla 700 olan TEOG ortak sınav puanın üzerine 6. 7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanları eklenip 2’ye bölünerek TEOG Yerleştirme puanı elde edilir.

6. Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 85,97

7. Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 90,78

8. Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 97,88

Teog Yerleştirme Puanı = ( 639.7222 +85,97 +90,78 +97,88 )/2 = 457.1761

Bu yazı 433 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak