2017 Ağustos Ayı Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) 2017 yılı ağustos ayı yapılacak olan mazerete bağlı yer değiştirme duyurusunu ve üst yazısını yayınladı. 

Yayınlanan duyuru kapsamında bakanlıkta görev yapan öğretmenlerin il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

Öğretmenlerin yaz dönemi (Ağustos Ayı) mazerete bağlı yer değiştirme başvuruları (eş durumu, sağlık ve can güvenliği), 8-14 Ağustos tarihleri arasında, atamalar ise 29 Ağustos’ta yapılacak.

ÖĞRETMENLERİN 2017 YILI YAZ TATİLİ AİLE BİRLİĞİ, SAĞLIK, CAN GÜVENLİĞİ
MAZERETLERİ VE ENGELLİLİK DURUMU İLE DİĞER NEDENLERE BAĞLI YER
DEĞİŞTİRME DUYURUSU’nu okumak için TIKLAYINIZ.

Duyuru metninde bütün şartlar açıklanmıştır. Gerekli görüldüğü takdirde bulunduğunuz il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine danışabilir veya Alo 147’yi (Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi) arayabilirsiniz.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİ KAPSIYOR MU?

2017 yılı Ağustos ayı sözleşmeli öğretmen eş durumu henüz netlik kazanmadı. Geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Komisyonu toplantısında Sayın Bakan İsmet Yılmaz; CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’in sorusuna Ağustos ayı gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin aile birliğinin sağlanacağının sinyalini vermişti. Yayınlanan duyuruya baktığımız zaman adaylığı kalkmayan öğretmenler için “atandıkları yerde 30 Eylül 2017 tarihi itibarıyla bir yıllık çalışma süresini doldurmuş durumda olanlar” ibaresi geçiyor.

Milli Eğitim Komisyonun’da Sözleşmeli Öğretmene Eş Durumu Müjdesinin verildiği haberimizi okumak için buraya tıklayınız. 

İlk sözleşmeli öğretmen ataması 2016 yılının ekim ayında gerçekleşmişti. Bu durumda sözleşmeli öğretmenlere bir düzenleme gelse bile 30 Eylül tarihi itibari ile 1 yıllık görev yapma şartını taşımadıkları için Şubat ayı mazerete bağlı yer değiştirme takvimini beklemeleri gerekecek.

Yukarıda bahsi geçen sözleşmeli öğretmenlere eş durumunun verilmesi yalnızca eşlerden ikisininde sözleşmeli öğretmen olması durumunda geçerli olacak. Yani oluşacak tablo aşağıdaki gibidir:

1- Kadrolu – Sözleşmeli Eşler: Kadrolu olan sözleşmeli öğretmenin yanına gitmek zorunda.

2- Özel Sektör – Sözleşmeli Eşler: Bu durum için herhangi bir düzenleme gelmedi. İki eşten birisinin istifası, özel sektörde çalışan eşin sözleşmeli öğretmenin görev yaptığı yerde şubesinin bulunması durumunda özelde çalışan kişinin görev yerini değiştirmesi yada 4 yıl beklenmesi dışında yapılacak bir şey mümkün görünmüyor.

3- Sözleşmeli – Sözleşmeli Eşler: Son düzenleme ile Ağustos ayı itibariyle iki sözleşmeli öğretmenin eş durumu tayinleri Ağustos ayı gibi gerçekleşebileceğinin sinyalleri verildi. Fakat son yayınlanan mazeret duyurusu pek iç açıcı görünmüyor.

Bu yazı 733 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak