Yükseköğretim Yabancı Dil Sınavı yapıldı.

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yüksek öğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı  (YÖKDİL) ikinci kez yapılmış oldu.

Alana özgü dil sınavı olan ve Yükseköğretim kurumları yabancı dil bilgisini ölçen sınav ile beraber 2017 itibari ile ikinci defa yapıldı.

Yökdil sınavı Türkiye’nin 30 şehrinde ve 35 sınav yerinde 9.30 itibari ile başladı. Test olarak yapılan sınavda toplam 80 soru soruldu ve adaylara 180 dakika verildi.

100 puan üzerinden değerlendirecek olan bu sınavda sadece doğru olan cevaplar göz önünde bulundurulacak ve dört yanlış bir doğruyu götürmeyecek.

Adaylar Yökdil sonuçlarını “yokdil.yok.gov.tr” adresinden öğrenebilecekler.

YÜKSEKÖĞRETİM AKADEMIK DİL SINAVI

Alan akademik dil sınavı olan YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) yanında, kişilerin alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça yeterliliğini belirlemeye yönelik “akademik yabancı dil sınavı” olarak biliniyor.

Yükseköğretim Kurumu tarafından yürütülen YÖKDİL Sınavı, Anadolu ve Ankara üniversitelerinin öncülüğünde gerçekleşti. Sorular Ankara Üniversitesince hazırlandı ve organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirildi.

Yökdil sınavı lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına girecek olanlar için yabancı dil becerisini ölçmek ve üniversiteler tarafından dil yeterlilik puanı isteyen öğrenciler katılabilecek.

Bu yazı 203 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak