2017 (PYBS) Bursluluk Sınav Sonuçları Hangi Tarihte Açıklanacak?

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

2017 Parasız yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) bakanlık tarafından gerçekleştirildi ve gözler Bursluluk sınavının sonucuna yöneldi. 2016-2017 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilen 5,6,7, hazırlık sınıfı ve lise 9,10,11. sınıfların katılabildiği bursluluk sınav sonuçlarının bu ay içerisinde erişime açılacağı duyuruldu. Sonuçları öğrenmek isteyen öğrenci ve veliler milli eğitimin sitesi aracılığı ile öğrenebilecekler.

 

10 Haziran 2017 Cumartesi gününde gerçekleştirilen ve yüzbinlerce öğrencinin katıldığı 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı parasız yatılılık ve bursluluk sınav (PYBS) sonuçlarının açıklanacağı tarih öğrenciler tarafından merakla bekleniyordu. Peki 2017 PYBS sonuçları hangi tarihte açıklanır?

 

10 Haziran’da yapılan ve ilkokul-ortaokul-lise düzeyindeki öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilen Bursluluk Sınavı toplamda 100 sorudan oluşuyordu. Öğrenciler 25 Türkçe sorusu, 25 Matematik sorusu, 25 Fen Bilgisi Sorusu, 25 de Sosyal Bilgiler sorusu olmak üzere toplamda 100 soru ile muhatap oldular. Bilindiği üzere bu sınavda Milli Eğitim bünyesinde bulunan kimselerin çocukları için pozitif yönlü bir ayrımcılık da yapılıyor. Sınav sonuçlarında gün sayan öğrencilerin gözü kulağı Milli Eğitim Bakanlığına çevrildi ve bakanlık merak edilen sonuçların açıklanacağı tarihi duyurdu.

 

PARASIZ YATILILIK VE BURSLULUK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Bakanlık takviminde yapılan açıklama doğrultusunda 2016-2017 eğitim öğretim yılı Parasız yatılılık ve Bursluluk Sınavının sonuçları 18 Temmuz 2017 tarihinde açıklanıyor. Resmi sonuçlar bakanlıkça açıklandıktan hemen sonra sitemizde de yayınlanacak. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı sonuç ekranı “http://meb.gov.tr” veyahut “http://odsgm.meb.gov.tr” internet sitelerinde yayınlanacak. Eskiden olduğu gibi öğrencilerin sonuç belgeleri adreslerine posta vasıtasıyla ulaştırılmayacak ve öğrenciler sonuçları bu iki ekrandan öğrenebilecekler.

PYBS NEDİR?

PYBS, Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavının kısaltmasıdır ve her yıl tekrarlanır. Öğrencilere toplamda 100 soru sorulur. Alt gelirli ailelerin çocuklarına devlet tarafından kalacak yer tayin edilmesine ve öğrenim hayatlarına katkı sağlamak amacıyla belirli bir miktar para yardımı yapılmasına imkan tanıyan sınavın adıdır.

Bu sınav Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılır ve sınava önceden kayıt yaptırma şartı vardır.

PYBS sınavına kimler girebilir?

5,6,7,8, hazırlık sınıfı,9,10 ve 11. sınıflar bu sınava girebilir. Lise son sınıflar ve ilkokul öğrencileri bu sınava giremezler.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına Girme Şartları Nelerdir?

Bu sınava girmek için yukarıda bahsettiğimiz sınıflarda olmak gerekmektedir. Alt gelir sahibi ailelerin çocuklarına eğitimde eşitlik ilkesi doğrultusunda yardım sağlanacağı için kişi başına düşen aile bireylerinin gelirlerinin düşük meblalarda olması gerekmektedir.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Sonuçları 

PYBS sınavının sonuçları sınıflara göre farklılık gösterir ve her sınıf için ayrı ayrı hesaplanır. Sınıflar için belirlenen kontenjanlar doğrultusunda her sınıf için bir taban puan belirlenir ve kontenjana girmeye hak kazananlar Yurt veya Burs imkanlarından yararlanabilir.

Bursluluk Sınav Kontenjanları

  • Diğer Çocuk Kontenjanı
  • Öğretmen Çocuğu Kontenjanı
  • Korunmaya muhtaç olan çocuklar için kontenjan
  • İkametinde okul bulunmayan çocuk kontenjanı
Bu yazı 448 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak