Yeni Ehliyet Sınavında Sorular Nasıl Olacak?

Paylaş
 
[Toplam:5    Ortalama:3.2/5]

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından teori bilgisini ölçen yeni ehliyet sınav sorularında yapılan düzenleme ile sürücü adayları yepyeni bir sistemle karşı karşıya gelecek.

Geçtiğimiz günlerde Motorlu taşıtlar sürücü belgesi almak isteyen adaylar için e-sınav döneminin başladığı duyrulmuştu. Bazı illerde uygulanan pilot uygulamanın ardından 81 ilin tamamında bilgisayar tabanlı yeni ehliyet sınavının uygulanmasına geçilecek.

Ehliyet E-Sınav Nedir?

Bilindiği üzere MEB tarafından yapılan ve sürücülerin teorik bilgisini ölçen sınavda sınav kağıdı, optik, kalem ve silgi kullanılıyordu. Yeni sistem ile adaylar sınavı bilgisayar temelli bir sistem üzerinden yapacaklar. Bu sayede insan kaynaklı hataların minimuma indirilmesi amaçlanıyor. Optik işaretleme sırasında oluşan kaymaların, optiği işaretlemeyi unutmanın da önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Ehliyet Sınavında Yeni Düzenleme

Değişen yönetmelik ile beraber hazırlanan sorularda revizyona gidilecek. Bakanlık ehliyet sorularının bulunduğu soru havuzunu genişletecek. Ehliyet sınavında hangi sorular sorulacak?

 • İlk yardım ve Sağlık Bilgisi (12 Soru)
 • Trafik ve Çevre Bilgisi (23 Soru)
 • Motor ve Araç Tekniği Bilgisi (9 Soru)
 • Trafik Adabı (6 Soru)
 • TOPLAM: 50 Soru
 İlki 29 Temmuz 2017’de uygulanacak olan ehliyet sınavında sürücü adaylarına yeni sistemdeki sorular sorulacak. Yapılan eklemelerle beraber toplam soru sayısı 3.250’ye çıkarıldı. Soru havuzunu genişletme çalışmaları kapsamında adaylara aynı soruların tekrar sorulma olasılığı da minimuma indirilmiş olacak.
Adaylar sınavda başarılı sayılabilmek için 100 üzerinden 70 puan almaları veyahut 50 sorudan 35 doğru yapmaları gerekmektedir.

2017 Ehliyet Sınavı Tarihleri:

 • Motorlu Taşıt Sürücü Ehliyet Sınavı 2017 tarihi/MTSKS 1 – 11 ŞUBAT 2017
 • Motorlu Taşıt Sürücü Ehliyet Sınavı 2017 tarihi/MTSKS 2 – 20 MAYIS 2017
 • Motorlu Taşıt Sürücü Ehliyet Sınavı 2017 tarihi/MTSKS 3 – 29 TEMMUZ 2017
 • Motorlu Taşıt Sürücü Ehliyet Sınavı 2017 tarihi/MTSKS 4 – 07 EKİM 2017
 • Motorlu Taşıt Sürücü Ehliyet Sınavı 2017 tarihi/MTSKS 5 – 23 ARALIK 2017

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda 2017 Ehliyet Sınav Tarihleri Şubat, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralık ayları ile toplamda 5 kere yapılacak. Binlerce sürücü adayının ehliyet almak için gireceği bütün sınavların saat 14.00’de başlayacağı belirtildi.

Ehliyet Sınavına Girilecek Yerler Nasıl Öğrenilecek?

Adaylar sınava girecekleri sınav merkezlerini Milli Eğitim Bakanlığının sorgulama ekranından öğrenebilecekler. Ayrıca sınavdan 1 hafta önce sınav yerleri Sürücü Kurslarına da bildirilmektedir. Sürücü adayları isterlerse bağlı bulundukları sürücü kurslarından da sınava girecekleri binayı öğrenebilirler.

Ehliyet Sınav Ücretleri Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl yazılı sınav ücreti 60; direksiyon sınav ücreti ise 70 TL idi. Bu senede fiyatların yaklaşık olarak bu miktarda olması bekleniyor.

                                  Yeni Ehliyet Almak için Başvuru İşlemleri (2017)

Sürücü Ehliyet Belgesi için Randevu Alma İşlemleri

Sürücü adayları ehliyet belgesini almak için EGM’nin resmi sistesi üzerinden online randevu almaları gerekmektedir. Aşağıdaki resme tıklayarak bulunduğunuz ili seçip randevu alabilirsiniz.

 

Uygun günü ve randevu saatini seçtikten sonra istenen bilgileri gireceksiniz. Akabinde vermiş olacağınız e-posta adresinize onay postası gelecek. Gelen postadan onaylama işlemini tıkladığınız zaman T.C kimlik numaranızı da girdikten sonra randevu alma işleminiz onaylanmış olacak.

Ehliyet Randevu Sorgulama işlemi yaparak tarihi ve saati teyit edebilirsiniz. Sistemin vereceği referans kodunu mutlaka bir yere kaydetmenizi tavsiye ediyoruz.

Sürücü Ehliyet Belgesi Yenileme ve Gereken Evraklar

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

– Sürücü belgeniz (Eski)

-Sağlık raporu (Aile hekiminizden alabilirsiniz)

– Nüfus cüzdanı veya pasaport

– 2 Adet biyometrik fotoğraf

– Parmak izi verilecek (Trafik Tescil Biriminde)

– Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair banka dekontu (15 TL)

– Kan gurubunu belgeleyen belge veya beyan(eski sürücü belgenizde kan grubunuz yazıyorsa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok)

Gereken tüm evrakları topladıktan sonra iliniz veya ilçenizde bulunan Emniyet Binasına gidip Trafik Tescil İşlemleri birimine online randevu alarak başvurabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme İşlemlerinde Son Tarih Ne Zaman?

Geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konan ehliyet yenileme işlemi için son tarih 31/12/2020 olarak belirlenmiştir.

Bu yazı 582 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak