Sözleşmeli öğretmenlere Ağustos ayında Eş Durumu

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim komisyonunda Ceyhun Irgil’in eş durumu sorusuna Ağustos ayını işaret eden Milli Eğitim Bakanı Ismet Yılmaz’ın konuşmasında yayınlandığı haberi yayınlamıştık.
İlki 2016 Ekim ayında gerçekleşen sözleşmeli öğretmenlik atamalarındaki sıkıntıların giderilmesi için ilk adım Milli Eğitim Bakanı Sayın Ismet Yılmaz’dan geldi. Komisyonda Dr.Ceyhun Irgil’in iki sözleşmeli öğretmenin aile birliği hakkının verilmesi için sorduğu soruya Bakan Yılmaz, bu konuda düzenlemenin Ağustos itibari ile hayata geçirileceğini ve 2 sözleşmeli öğretmenin ihtiyacın bulunduğu bölgede bir araya geleceğini belirtmişti.

Sözleşmeli Öğretmenlerin Sıkıntıları 

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının Doğu ve Güneydoğu gibi eğitim seviyesinin artırılmasının amaçlandığı bölgelerde öğretmen ihtiyacının karşılanması için getirildiğini belirten yetkililer durumun sıkıntılarını henüz fark edemediler.

1- İl ve Ilçe Milli Eğitim Müdürleri tarafından tehdit

Görüştüğümüz bazı sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerin toplantı ve seminerler gibi ortamlarda “Siz zaten sozlesmelisiniz, garantiniz yok ayağınızı denk alın” gibi eğitime ve Eğitim camiasına yakışmayan bir şekilde tehdit edildiğini çoğu kez işittik.

2- Okul İdareleri ve Öğretmenler tarafından hor görülme 

Bazı okul idarecilerinin ve ne yazık ki öğretmenlerin sözleşmeli öğretmenler üzerinde baskı ve mobbing gibi uygulamaların olduğu bize gelen mesajlar arasında. Öğretmenler bu durumdan çok şikayetçi ve bu yüzden 6 yıllık çakılı modelin adı sözleşmeli olmadan uygulanmasını talep ediyorlar.

3- Ekders Farklılıkları 

Sözleşmeli Öğretmenlerin dönemin başlarında MEBBIS üzerinden sınav başvurusu yapamadığını ve görev alamadığını önceden belirtmiştik ve bu sıkıntı giderildi. 

Yeni atanan öğretmenlerin emekli sandığı yerine S.S.K ile kayda alınması neticesinde ekders, DYK ve egzersiz gibi durumlarda sözleşmeli olanlarda normal kadrolulara oranla ücret farkı yaşanıyor ve bu çifte standart yüzünden sözleşmeli öğretmenler rahatsız.

Eşi Sözleşmeli Öğretmen Olmayanlar ise Ümitsiz 

Ağustos ayında gelecek düzenleme sadece eşi de sözleşmeli olan öğretmenleri sevindirecek ne yazık ki. Fakat eşi Asker,polis,hakim,savcı,kadrolu öğretmen olan veya özelde çalışanlar için henüz bir açıklama gelmedi. Eşi yıllarca doğuda görev yapmış olan asker eşleri, polis eşleri sosyal medya üzerinden bu sıkıntının giderilmesini talep ediyor.

Önümüzdeki süreçte alınacak yeni sözleşmeli öğretmenlerle beraber tepkiler artarak devam edecek gibi duruyor.

Bu yazı 276 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak