Sınavda Başarılı Olmanın 8 İpucu

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sınavlarda başarılı olmak için yapılan araştırma sonuçları ve anketlerin ışığında sizler için 8 faydalı püf noktasını bir araya getirdik.

Bütün öğrenciler sınavlara yüksek bir kaygı düzeyi ve stres ile girerler. Bu çok normaldir ve zihninizi diri tutmaya yarar. Çok çalışmanıza rağmen sınavlarda başarılı olamıyorum diyenlerin mutlaka ama mutlaka yaptıkları veya unuttukları ufak bir hata olmalı. Peki sınavlarda başarılı olmak için neler yapmalı/yapmamalı?

1- Sınava girmeden Zihninizi Açın

Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM veya okullarda yapılan çoğu sınav sabah saatlerinde olur. Bu yüzden öğrenciler daha uyanamadan sınava girerler ve soruların arasında boğulurlar. Bu yüzden sabah erken kalkıp iyi bir kahvaltı yapın ve elinize bir Türkçe soru kitapçığı/bankası/yaprak testi alın. Sınava girene kadar bu soruları çözün. Doğru veya yanlış olması önemli değil. Gerekirse cevaplarına bile bakmayın. Burada arzuladığımız tek olay zihninizin bir an önce açılması olacak.

2- Hızınızı iyi ayarlayın

Soruları çözerken okuma hızınızı iyi ayarlayın. Bu hem vakit konusunda sıkıntı yaşamamanızı sağlar hem de hızlıca okuyup çözüm aranan sorularda ki hata yapma ihtimalini düşürür.

3- Bir soruya saplanıp kalmayın!

Çoğu öğrenci bir soru ile inatlaşıp vaktinin çoğunu harcar. Bu yanlışa düşmeyin. Zor soruları es geçin demiyorum. Çözüme ulaşamadığınızı anladığınız anda o soruyu bırakın ve yeni bir soruya başlayın. İleri ki vakitlerde boş zaman kalırsa eğer boş bir zihinle tekrar dönersiniz.

4- Zihninize mola verme imkanı tanıyın

Saatlerce konsantre bir şekilde soru çözmek olanaksızdır. Bu yüzden zihninizin teneffüs ihtiyacı geldiğinde kısa molalar verin. Etrafı seyredin, şakaklarınızı ovun, sınavda başarılı olduğunuzu hayal edin. Dikkat etmeniz gereken husus bu molaları abartmamak ve süreye dikkat etmek.

5- İhtimalleri değerlendirin 

                       “You can do it” (Yapabilirsin)

 

Mutlaka elediğiniz şıkların üstünü çizin/çarpı atın. Soruyu boş bıraksanız bile geri döndüğünüz zaman o şıkta zaman harcamamış olursunuz. Bunu emin olduğunuz şıklarda uygulayın. Eğer bir soruyu 2 şıkka indirebiliyorsanız muhakkak işaretleyin. Çünkü %50 şansınız olacak ve 4-5 soruda böyle yaptığınız takdirde yanlış doğruyu götürse bile artı puana geçme ihtimaliniz yüksek olacak ve yalnızca 1 soru doğru olsa bile kaybetmiş olmayacaksınız.

6- Kodlamayı gruplar halinde yapın

Her soruyu çözdükten sonra optiğe kodlamak zaman kaybettiren bir olaydır. Olumlu yanı kaydırma ihtimaliniz düşer fakat kendinize güveniyorsanız kodlamayı grup grup yapın. Örneğin Türkçe bölümü bitince cevapları optiğe geçirin. Bu zihninizi dinlendirmeniz için de ayrıca zaman harcamamanızı sağlayacaktır. Eğer kaydırma yaparım diye korku yaşıyorsanız 5-9-14-19-24. sorulara bakın. Bu sayede kaydırma yapıp yapmadığınızı anlayabilirsiniz.

7- Kendinize göre bir kodlama taktiği geliştirin

Bu kesin doğru, gözden geçirsem iyi olur, boş bıraktığım soru, kolay soru muhakkak tekrar bak gibi anlamlara gelecek işaretler ve semboller bulun. Sınav sırasında büyük faydası dokunacaktır.

8- Kendinize bir kota belirleyin

Çoğu öğrenci sınavı bitirdikten sonra tekrar kontrol edip 20-25 soruyu değiştirir ve pişman olur. Keşke değiştirmeseydim 10 net fazla yapardım gibi pişmanlıklara şahit olmuşumdur. Eğer sizde önceki sınavlarda, denemelerde böyle durumları tecrübe ettiyseniz kendinize bir limit belirleyin. Emin olduğum yalnızca 5 soruyu değiştirebilirim! Bu sayede emin olmadan o anlık doğru sandığınız soruları değiştirmemiş olursunuz. Şunu da herkes duymuştur: “İlk akla gelen genelde hep doğrudur!” Bu yüzden cevapları kontrol ederken kendinizi iyi kontrol edin.

Bu yazı 360 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir