Ehliyette Yeni Sistem ve Yeni Sorular

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:3/5]

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Motorlu Taşıtlar Ehliyet Sınavında ehliyet almak isteyen adaylar yeni sistem ile birlikte uygulanacak teori sınavında yeni düzenlemeye göre sınava tabi tutulacaklar.

Araç sürmek isteyen kişiler bundan ilki 29 Temmuz 2017’de yapılacak olan Yeni Sistem Ehliyet Sınavı ile ilk teori sınavına girecekler ve bundan sonraki sınavlarda yeni sorularla karşılaşacaklar. Düzenlenen mevzuat ile birlikte teori sınavının soruları eskilerinden çok farklı olacak ve ehliyet sınavı biraz daha zor olacak.

Ehliyet Sınavı Yeni Sistem ile birlikte Trafik Mevzuat Komisyonu tarafından ehliyet sınavına girecek kişiler için teori soruları, güncel hayata ve programlara uygun olarak değiştirildi ve yeni soru teknikleri ile görselliğinde kullanıldığı yeni sorular meydana getirildi.

Bakanlık tarafından motorlu taşıtlar ehliyet sınav soruları havuzuna yeni sorular eklenerek 3.250 soru oluşturuldu. Milli Eğitim’in soru havuzunu güncelleme ve geliştirme uygulamaları hayata geçerken, yeni soru tekniklerinden yararlanmak ve görselliğinde uygulanacak olması eski sınavlarda karşılaşılan soruların tekrardan adayların karşısına çıkma şansını asgariye indirdi.

Teori sınavında ilkyardım, sağlık bilgisi bölümünden 12, trafik-çevre bilgisi kısmından 23, motor ve araç teknik bilgisi konusundan 9 ve Trafik adabı bölümünden 6; toplamda ise 50 soru adaylara soruluyor.

Güncellenen havuz ile beraber yeni sorular görsel ve şekilsel bir görünüme büründü. Yeni müfredat ile birlikte yeni sorular 29 Temmuz 2017 Cumartesi günü ilki yapılacak olan ehliyet sınavı ile adaylara yöneltilecek.

EHLİYETTE YENİ DÖNEM

2015 yılında Resmi gazetede yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde meydana gelen değişikler 2016 yılında uygulamaya konmuştu.

Yeni düzenlemeye göre ilk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği, trafik adabı derslerinden sorumlu olmaları hükme bağlandı.

Talim ve Terbiye Kurulu tarafından, Trafik ve Çevre konusuna, Güvenli sürüş teknikleri ve Trafik denetim noktalarında sürücülerin uyması gereken kurallar gibi yeni konularda eklendi.

Buna ek olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan pilot uygulamaların ardından 81 ilin tamamında ehliyet elektronik sınav uygulamasına geçildiği açıklanmıştı. Sonuç itibari ile ehliyet elektronik sınavında ehliyet almak isteyen sürücü adaylarına yeni müfredata uygun yeni sorular sorulacak.

Bu yazı 506 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak