ÖSYM 2017 Üniversite Kontenjanlarını Açıkladı

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2016-2017 döneminin YGS ve LYS sınavlarının akabinde ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) öğrenciler için bir kılavuz yayınladı.

Yayınlanan kılavuza göre YGS ve LYS sonuçlarına ek okul puanlarının da ekleneceği öğrenciler tam puanları ve sıralamaları doğrultusunda yapacakları üniversite tercihlerini tahmin edebilecekler. 2016 yılının verilerine göre hazırlanan kılavuzda öğrenciler üniversite taban puanlarının yanı sıra bölüm bazında sıralamalar ve en düşük puanları da görme fırsatı bulacaklar. Ayrıca bölümlerin puan türü bazında taban puanlarını da incelemekte yarar var.

Üniversite yerleşmesinde en önemli süreçlerden birisi olan tercih sürecinde öğrencilere kolaylık sağlamak amacıyla hazırlanan kılavuz YGS ve LYS puan hesaplama robotlarına göre daha güvenilir bilgiler paylaşıyor. Öğrenciler yerleşmek istedikleri bölümün üniversite bazında 2016 sonuçlarına göre hesaplamasını yapabilir ve bu seneki sonuçlarına referans kabul edebilirler.

ÖSYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Zorlu geçen bir YGS-LYS maratonun ardından öğrenciler yayınlanan sonuçlar neticesinde tahmini bir sonuç elde ettiler. Fakat kesin sonuçlar 11 Temmuz  itibari ile açıklanması ve sonuçların hemen ardından yine Temmuz ortalarında tercih sürecinin başlaması bekleniyor.

ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU’nu indirmek için TIKLAYINIZ.

AÇIKLAMA: 

2017-2018 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2017- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır. 2017-YGS’ye giren adaylardan en az bir puan türünde 150 veya daha fazla YGS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak. Y-YGS ve varsa Y-LYS puanlarını da göz önünde tutarak bu kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini internetten bireysel olarak kendileri yapacaklardır.

Bu yazı 332 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak