Öğretmen Alımında Psikolojik Test Uygulaması

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

MEB tarafından yapılan açıklamada öğretmen alımında KPSS’nin yeterli olmadığı ve büyük ihtimalle ilerleyen yıllarda farklı psikolojik testlerin uygulanacağını açıkladı.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin “Bireyin iyi ve nitelikli öğretmen olup olamayacağını, kişilik özelliklerini ölçmek için KPSS yeterli değil.Belki ilerleyen yıllarda çeşitli psikolojik testlere de tabi tutulabilirler” dedi.

Öğretmenlerin yeterliliklerinin sürekli eleştiren bakanlık değerlendirme sınavının bir seçme, eleme veya sıralama amacı gütmediğini sadece öğretmenlerin genel durum tespitini amaçladığını belirtti.

Diğer memuriyetler gibi öğretmen alımlarında da KPSS şartının olduğunu hatırlatan Aktekin, kişinin iyi bir öğretmen olup olamayacağının yalnızca KPSS ile anlaşılamayacağını bu yüzden ilerleyen dönemlerde kişilik özelliklerinin de ölçülmesinin önemli olduğunu dile getirdi ve bu yüzden geçen yıldan beridir mülakat uygulandığını söyledi.

İlerleyen senelerde ise öğretmenlere bazı kişilik testleri ve psikolojik testler de uygulanabilir denildi. Ayrıca sadece akademik başarının değil, kişilik ve beceri gibi öncüllerinde öğretmenlik mesleği için önemli olduğu ve bundan sonraki alımlarda bu uygulamaların dikkate alınacağını ifade etti.

Sınav Eğitimi Platformu olarak sormak istiyoruz; nedir bu öğretmenlerin çektiği? Neden sürekli hedef tahtasına öğretmenler konuluyor? Denetlenen ve değerlendirilen tek meslek neden Öğretmenlik?

Siz bir doktorun değerlendirildiğini, bir avukatın iyi savunma yapıp yapamadığının ölçüldüğünü, bir bankacının nasıl ödeme yaptığının araştırıldığını, bir hemşirenin nasıl iğne yaptığını gözlemlendiğini, bir polisin nasıl ceza kestiğini veya bir askerin nasıl savaştığının denetlendiğini gördünüz mü? Göremezsiniz.

Çünkü kişiler değil kurumlar denetlenir. Bir öğretmenin nasıl ders işlediği veya psikolojisinin nasıl olduğunu denetlemek yerine Bakanlığın baştan aşağı denetlenmesi gerekmektedir. Sonuç itibari ile PISA sonuçlarının bu kadar başarıız olmasındaki en büyük etken bakanlığın yıllardır süre gelen garip uygulamalarıdır.

 

 

Bu yazı 367 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Hasan Sağ dedi ki:

    Meb iyice kendini aştı. Her sabah uyandığımda acaba bugün ne yapacaklar diye soruyorum. Kabine revizyonunda ilk gidecek isim belli bu kadar ah aldıktan sonra o koltuk taşımaz. Öğretmeni değerlendirme bahanesiyle mesleği ne hale getirdiler. Çok yazık

Bir yorum bırak