LYS Tercihleri İçin Tavsiyeler

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Üniversite tercih sürecinde olan öğrenciler YGS ve LYS’nin ardından tercih sürecine girdiler.

Iyi bir meslek sahibi olmanın ilk adımı olan üniversite yerleşim sürecinde öğrenciler yaptıkları netler ve bazı lys puan robotları yardımıyla sıralamalarını kestirmeye çalışıyorlar. Geçen senenin netleri ve puanları ile bir hesap yapıp yapacakları üniversite tercihlerini ve puanlarını öğrenmeye çalışıyorlar.

LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


Üniversiteye yerleşmenin son adımı olan LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? Resmi kurumlar sonuçların 11 Temmuz 2017’de açıklanacağını duyurdu.

ÜNİVERSİTE TERCIHLERI NE ZAMAN

Üniversite tercihlerinin ne zaman yapılacağı konusu öğrenciler tarafından merakla bekleniyor. Tercihlerin tam vakti netlik kazanmazken 11 Temmuz sonrası tercihlerin başlaması bekleniyor. Tam tarih ise ÖSYM resmi sitesi vasıtasıyla açıklanacak ve adaylar Aday işlemleri sisteminden T.C kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ile tercih yapacaklar.

TERCİH SÜRECİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Temmuz 2017 itabari ile LYS sonuçlarının açıklanmasının akabinde tercih süreci başlayacak. Öğrenciler bu süreçte mutlaka rehber öğretmenlerinin yardımlarına başvurmaları gerekiyor.

Diğer bir konu ise üniversite tercihlerinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği. Öğrenciler genel itibari ile netleri ve puanları baz alıyorlar fakat bunun sonucu hayal kırıklıkları ile neticelenebiliyor. Bu yüzden ilk olarak istenilen üniversitenin ve bölümün geçen yıl ki sıralamaları sizlere rehber olacak.

Iyi bir siralamaya sahip olmalarına rağmen yerleşememe ihtimaline karşı mutlaka ama mutlaka öğrencilerin A, B ve C planları olmalıdır. Eğer bir bölümde karar kıldım ve bir sene daha beklerim diyorsanız anlayışla karşılanabilir. Fakat bir üniversite ve bölümde diretmeyip ikinci ve üçüncü seçenekleri de araştırmak büyük önem arz ediyor.

YGS-LYS süreçlerinin tamamını websitemiz aracılığı ile takip edebilirsiniz.

REHBERLİK SERVİSİ 

Bu yazı 367 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak