Ehliyette E-Sınav Dönemi Başlıyor

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yeni düzenlemeler ile ehliyet sınavı için kağıt,kalem ve optik dönemi sona eriyor. MEB tarafından motorlu taşıtlar ehliyet sınavında e-sınav uygulamasına geçiliyor.

MEB, önümüzdeki yıl itibariyle 81 ilin tamamında internet ve bilgisayar tabanlı e-sınav salonlarının kullanıma geçeceğini ve motorlu taşıtlar sürücü kursu sınavlarında kağı,kalem,optik,silgi döneminin kapanacağını ve adayların soruları bilgisayar ortamında çözeceğini ilan etti.

Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 28 ilde bulunan 32 e-sınav salonunda uygulanan pilot uygulamaların 2018 itibari ile bütün illerde yapılmasının önü açılacak.

Ankara,İstanbul,Adana,İzmir,Malatya,Eskişehir,Bursa, Şanlıurfa’nında içinde bulunduğu 28 ildeki e-sınav merkezlerinin Türkiye’nin tamamında faaliyete geçmesiyle motorlu taşıtlar ehliyet sınavında yepyeni bir uygulamaya geçilmiş olacak. Bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 4 milyon 298 bin 770 adayın e-sınav merkezinde sınava gireceği tahmin ediliyor.

İlginizi çekebilir; “Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?”

Maliyet düşecek, hatalar asgariye inecek

E-Sınav uygulaması ile adaylar ehliyet sınav sonuçlarını hemen öğrenebilecekler. Kullanıcı dostu bilgisayar destekli uygulama sayesinde insani hataların (yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma v.b) minimize edilmesi amaçlanıyor. Ayrıca engelli bireyler için görsel, video, animasyon ve işaret dili ile sorularında yer alacağı yeni sistem ile soru kitapçığı, optik, işçilik, nakliye v.b bir çok masrafında düşürülmesi sağlanmış olacak.

Randevu Sistemi

Ehliyet belgesi almak için daha önceden de randevu sistemine geçiş yapılmıştı. Bu sayede kısa bir zaman diliminde en fazla işlemin tamamlanması amaçlanmıştı. Bu sistem hala uygulanmaya devam ediyor ve insanlar bekleme sıkıntısı yaşamadan kısa bir zaman içerisinde ehliyetlerini alabiliyorlar. Bazı büyük şehirlerde sıkıntılar yaşansa bile genel anlamıyla randevu sisteminin olumlu sonuçları görülüyor.

Bu yazı 391 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak