Sözleşmeli Öğretmenlere eş durumu müjdesi

Paylaş
 
[Toplam:10    Ortalama:2/5]

Sözleşmeli öğretmene eş durumu tayini ile ilgili müjdeyi dün ki haberimizde vermiştik. Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz eş durumu tayinlerinin ağustos ayı gibi gerçekleşeceğinin müjdesini verdi.

MEB Bakanı Yılmaz geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Eğitim komisyonundaki görüşmede Cumhuriyet Halk Partisi Bursa milletvekili sayın Ceyhun İRGİL’in “sözleşmeli öğretmenlerden birinin Van’da birininde Hakkari’de olması durumunda Hakkari’de birleşmelerine olanak tanıyacak mısınız?” sorusuna öğretmen ihtiyacının yoğun olduğu bölgede sözleşmeli öğretmenlere eş durumu tayin hakkı tanınacağını ve eşlerin bu bölgelerde birleştirileceğini belirtti ve bu atamaların Ağustos ayında gerçekleşeceğini söyledi.

“2 SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENE EŞ DURUMU MÜJDESİ” haberini okumak için tıklayınız.

Unutulmaması gereken bir diğer durum ise 1 yıl görev şartının veya şu tarih itibari ile göreve başlayanların tayin hakkı alması durumunda bazı mağduriyetlerin ortaya çıkacağıdır. Örnek vermek gerekirse sözleşmeli öğretmenler ekim ayı gibi göreve başladılar. Eğer tayin hakkı için Eylül’de görev başı yapma şartı aranacak olursa eş durumu alacak sözleşmeli öğretmenlerin hayalleri bir sonraki mazeret dönemine yani şubata kalmış olacak ve aileler 6 ay daha ayrı kalacaklar.

Milli Eğitim komisyonunda “Sözleşmeli Öğretmene Eş durumu” konusundaki toplantının görüntüleri;

ÖZEL SEKTÖR veya KADROLU DİĞER EŞLER İÇİN BİR DÜZENLEME GELECEK Mİ?

Görünen o ki Bakan Yılmaz’ın ve Müsteşar Yusuf Tekin’in açıklamaları doğrultusunda bu konuda bir düzenleme yapılmayacak. Yukarıda bahsedilen düzenleme yalnızca iki sözleşmeli öğretmenin eş durumu istemesi durumunda gerçekleştirilecek.

Eşi özel sektörde çalışan sözleşmeli öğretmenler için bir düzenleme ne yazık ki söz konusu değil.

Milletvekili Dr. Ceyhun İRGİL komisyondaki görüşmeler doğrultusunda eşi özel sektörde çalışanlar için herhangi bir düzenleme olmayacağını belirtti. Zaten sayın Müsteşar Yusuf TEKİN’de aynı ifadeleri EBA üzerinden gerçekleşen yayın ile dile getirmişti. “Sözleşmeli öğretmenliğin amacı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki öğretmen oranlarının düşmemesi” olduğunu dile getiren Yusuf TEKİN adayların sözleşmeyi bilerek imzaladıklarını bir kez daha dile getirmiş oldu. Bu durumda iki sözleşmeli için aile birliği sağlanırken kadroluda kısıtlı olmaya devam etti ve özel sektörde ise hala bir değişiklik söz konusu değil.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN EŞ TAYİNİNDE SON DURUM NEDİR?

1- Kadrolu – Sözleşmeli Eşler: Kadrolu olan sözleşmeli öğretmenin yanına gitmek zorunda.

2- Özel Sektör – Sözleşmeli Eşler: Bu durum için herhangi bir düzenleme gelmedi. İki eşten birisinin istifası, özel sektörün şubesinin bulunması durumunda özelde çalışan kişinin görev yerini değiştirmesi yada 4 yıl beklenmesi dışında yapılacak bir şey mümkün görünmüyor.

3- Sözleşmeli – Sözleşmeli Eşler: Son düzenleme ile Ağustos ayı itibariyle iki sözleşmeli öğretmenin eş durumu tayinleri Ağustos ayı gibi gerçekleşebilecek.

 

 

 

 

Bu yazı 511 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak