2017 TEOG Taban Puanları ve Tercih Süreci

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

TEOG sınavlarının ardından özel okul lise taban puanları merakla beklenmeye başlandı. Geçmiş senelerin aksine bu sene çok fazla TEOG 1.si olduğu için kesin sonuçları YEP (Yerleştirme Esas Puanı) belirleyecek.

Birinci ve ikinci TEOG’un ardından tercih sürecine girilmiş durumda. Öğrenciler hangi liseye yerleşebileceklerini merak ediyor. İkinci aşaması 26 ve 27 Nisan’da gerçekleşen TEOG sınavından ardından okul puanları da karnelerle belli oldu ve Okul başarısı ile 1.-2. TEOG ortalaması hesaplandı. Bunun akabinde özel liselerin ve özel okullarında 2017 yılı taban puanları belli oldu. Özel liselerde ilk ön kayıt işlemleri 30 Haziran ile 3 Temmuz arasında yapılacak. Bunun akabinde 4 Temmuz’da ilk kesin kayıtlar alınmış olacak. 5 Temmuz’da ise birinci yedek liste kesin kayıtlarının yapılması bekleniyor. TEOG ve yıl sonu başarı notlarının ardından öğrenciler teog lise taban puanları yüzdelik dilimler listesinin de açıklanmasını bekliyorlar. Bunun tarihi ise 30 Haziran. Yüzdelik dilim ve YEP puanları açıklandığı takdirde sınavegitimi.com platformunda yayınlanacak.

Özel Okul-Lise ve Kolejlerin Taban Puanları ve Kontenjanları:

Robert Koleji | Okul puanı: 995,5 Kontenjan: 1​01 Kız, 100 Erkek

Saint – Joseph Fransız Lisesi | Okul puanı: 880

Dame De Sion Fransız Lisesi | Okul puanı: 870

Saint – Michel Fransız Lisesi | Okul puanı: 840 Kontenjan: 100

Özel İtalyan Lisesi | Taban Puanı: 480 Kontenjan: 80

Koç Lisesi– Okul puanı- 498

TED İstanbul– Okul puanı- 480 Kontenjan: 79

Üsküdar Amerikan Lisesi– Okul puanı: 395 Kontenjan: 180

Saınte Pulcherıe Fransız Lisesi Taban Puan: 855.000

İzmir Amerikan Koleji: Taban puanı- 380,0 Hazırlık sınıfı kontenjanı: 168

TED Ankara Koleji‘nin Taban Puanı: 493 Kontenjan: 15

TED Atakent Koleji’nin Taban Puanı: 470 Kontenjan: 80

ÖZEL OKULLARIN TEOG PUANLARI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Özel lise ve kolejlerin Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınav puanlarını hesaplarken kabul ettiği genel bir standart yok. Her lise kendi puan sistemini geliştiriyor.

TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ (2017)

TEOG yerleştirme takvimine göre MEB 30 Haziran’da YEP (Yerleştirmeye Esas Puanlarını) açıklayacak ve bunun akabinde 14-24 Temmuz tarihlerinde lise tercihleri yapılacak. TEOG Liseye Yerleştirme sonuçları 11 Ağustos tarihinde öğrencilere duyurulacak.

TEOG YEP PUANI NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

8. sınıfta okuyan öğrenciler birinci ve ikinci dönem olmak üzere iki sınava girer ve ikisinin ortalaması olan ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı belirlenir. İki dönemde gerçekleşen TEOG puanlarının aritmetiği sonucu ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı belirlenir ve liselere yerleşmede öncelikli etken olur. Sınava giren herkesin 6-7 ve 8. sınıf yıl sonu notları ile TEOG aritmetik ortalamasının puanı toplanır. Bu toplamın yarısı yerleştirme esas puanı olarak belirlenir. TEOG’da tam puan 500’dür.

8 inci sınıfta her dönem için yapılan ortak sınavlar sonucunda yapılan hesaplama ile o döneme ait ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı bulunur. Her iki dönem puanının aritmetik ortalaması; ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur ve yerleştirmeye esas puanda kullanılır. Öğrencilerin; 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Bu yazı 508 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak