2 Sözleşmeli Öğretmene Eş Durumu

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bugün EBA üzerinden seminer programı kapsamında bütün öğretmenlere yayın yapan MEB Müsteşarı Doç Dr.Yusuf Tekin ve CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil 2 sözleşmeli öğretmenin eş durumu konusunda müjdeli haberi verdi.

Sabah saat 10.00 civarında EBA üzerinden yayın yapan Müsteşar Yusuf Tekin Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın‘a Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başladı. Daha sonra başarılı geçen bir eğitim-öğretim yılı için bütün öğretmenlere teşekkür etti. Genel bir yıl sonu değerlendirmesinde bulunan sayın müsteşar çok sorulan üç soruya da yanıt verdi.

Öğretmenlere Yeni Müfredat Bilgilendirmesi

Gelecek yılki eğitim yılının başlangıcı ile 1. sınıf, 5. sınıf, 9. sınıf ile yeni müfredatın uygulanmasına başlanacağının haberini veren Müsteşar Bey, “Yaz aylarında da öğretmenlerimize, yeni müfredat hakkında bilgilendirilecekleri bir eğitim süreci söz konusu olacak” dedi.

Alan değişikliği gündemimizde yok

Öğretmenlerin  alanlarında yapılacak bir değişiklik olup olmayacağı konusundaki soruya ise gerekli haller dışında kesinlikle alan değişikliği yapılmayacak dedi. Yönetmelikte geçen maddenin gelecekte yaşanabilecek sıkıntılar için bir reçete olduğu belirten Yusuf Tekin, zorunlu haller dışında alan değişikliğinin olmayacağını dile getirdi.

Sözleşmeli Öğretmenlere eş durumu

Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu konusunda herhangi bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı konusundaki soruya ise; doğu ve güneydoğudaki dolululuk oranı üzerinden yorum yapan Yusuf Tekin, her yıl doğu ve G. Doğu Anadolu bölgelerinin diğer bölgelere yaklaştığını fakat mazeretlerle bu oranın tekrar %50’lere kadar indiğini belirtti. Zaten sözleşmeli öğretmenliğin mantığının Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde öğretmen tutmak olduğunu belirtti ve 4+2 yıllık çakılı modele gönderme yaptı.

Eğer  2 sözleşmeli öğretmen ihtiyaç bölgesinde birleşmek isterse düzenleme yapılabilir

Genel anlamda sözleşmeli öğretmenlere eş durumunun olmadığının tekrar altını çizen Yusuf Tekin konuşmasına şöyle devam etti: Eşler, öğretmen ihtiyacının yoğun olduğu yerde buluşmayı arzu ederlerse bununla ilgili çalışma yapabiliriz ama onun dışında atandıkları bölgeden daha iyi bölgelere eş durumu veya benzeri sebeplerle gelmek istemelerine sıcak bakmıyoruz.”

Müsteşarın açıklamasının ardından Dr. Ceyhun İRGİL müjdeyi verdi!

Sözleşmeli öğretmenliğin ilk çıktığı günden beri mücadele eden CHP Bursa Milletvekili ve Eğitim Komisyonu üyesi Dr. Ceyhun İRGİL müjdeli haberi verdi. Müsteşarın da belirttiği gibi iki sözleşmeli öğretmenin ihtiyacın çok olduğu bir yerde eş durumu hakkını kullanabileceği düzenlemenin Ağustos ayında hayata geçeceğini söyledi.

 

Bu yazı 497 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Sözleşmeli öğretmen dedi ki:

    Bencede olması gereken buydu. Batıya kaçmak yerine doğuda buluşsun sözleşmeli öğretmenler. Özelde çalışanların sıkıntısı sürüyor.

  2. Saçmalık dedi ki:

    Sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat kalkmadan hiç birşeye sevinilmez!!

Bir yorum bırak