Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın İpuçları

Paylaş
 
[Toplam:3    Ortalama:4/5]

Her anne baba gibi sizlerde çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yollarını arıyor olmalısınız. Peki hangi yöntemleri kullanarak çocuklarınıza bu alışkanlığı kazandırabilirsiniz? İşte sizin için derlenen ipuçları..

Kitap okumak sadece çocukların eğitimdeki başarısını olumlu yönde etkilemez. Bir insanın fikirlerinin, görüşlerinin, tutum ve davranışlarının, ideolojilerinin ve hatta hayata bakış açılarının derinliklerinde gençlik çağlarında okudukları ve etkilendikleri kitapların büyük tesiri vardır. Peki bir çocuğun gelişimini şekillendiren bu kadar önemli bir davranışı nasıl kazandırmalıyız?

1- Rol model olun

Sigara içen bir anne-babanın çocuğuna sigaranın zararlarını anlatması kadar anlamsızdır kitap okuma alışkanlığı olmayan ebeveynlerin çocuklara kitap okumalarını tavsiye etmeleri. Çocuklar erken yaşta anne babalarından etkilendikleri için daha okuma yazma bilmeden hikaye dinlemeye ve annenin ve babanın elinde kitap görmeye alışması gerekir.

2- Çocuğunuza her gece yatarken kitap okuyun

Özellikle okuma bilmeyen çocuklarınızın yatma saatlerinde onlara günde yarım saat kitap okuyun. Bu hem onların rahat bir uyku imkanı tanır hemde kitaplarla olan ilişkisine pozitif etki sağlar.

3- Kendi kitabını seçmesine yardımcı olun

Okumaya başlayan çocuklar için kendi kitaplarını seçmek kadar mutluluk verici başka bir şey olamaz. Bu yüzden çocuğun seviyesine uygun ve ilgisini çekecek kitapların arasından istediği kitabı okuma imkanı tanıyın. Bu sayede kendi kararıyla okumaya başlayacağı için sizin tavsiyenizden daha fazla tesire sahip olacaktır.

4- Kütüphane oluşturmasına yardımcı olun

Küçük yaşta kitap okumaya başlayan çocuklarda (özellikle evde bulunan bireylerin kitaplığı da var ise) kitaplık oluşturmak ayrı bir heyecan yaratır. Küçüklüğünüzü hatırlayın. Okula giderken aldığınız ilk defteri, ilk kitabı düşünmeye çalışın. Bu değişik duyguların sizde uyandırdığı tesirin çocuğunuza da sirayet etmesini istiyorsanız ona kitaplık kurarken rehber olun. Sevdiği türde sıkmayacak ve görselliğe önem veren kitaplarla başlangıç yapın.

5- Kitap okumaya birden başlatmayın!

 

Çocuklara ilk günden bu kitap bitecek, yarına kadar 100 sayfaya okuyacaksın gibi onları tedirgin edecek davranışlardan sakının. İlk başlarda sıkıldığı anda bırakmasında bir sıkıntı olmaz. İlerleyen zamanlarda günde yarım saat kitap okuma etkinliği gerçekleştirin. Hemen diğer gün arttırmayın fakat yavaş yavaş bu sürede artışa gidin.

6- Çocuklarınızı cezalandırmaktan ziyade  ödüllendirin

Çocuklarınızın başarısızlıklarını cezalandırmaktan ziyade başarılarını ödüllendirmeyi seçin. Örneğin bir haftanın içerisinde ilk kitabını bitirdiği zaman ona çok istediği bir oyuncağı hediye edin. Eğer bitiremezse cezalandırmak yerine cesaretlendirmeyi seçin. “Hadi oğlum/kızım bu kitabı bu hafta bitirebiliriz. Sana güveniyorum” gibi cümlelerle çocuğunuza güvendiğinizi gösterin.

7- Kitap okumayı eğlenceli hale getirin

Özellikle kitap okurken çocuğunuza eşlik etmeyi ihmal etmeyin. Ailesinde kitap okuma alışkanlığı olan çocuklardaki kitap okuma alışkanlığının daha fazla olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun yaşına göre kitap okumayı eğlenceli hale getirin. Örnek vermek gerekirse 7 yaşındaki çocuğunuzla görsel ve eğlenceli bir kitap seçin ve sizde onunla birlikte okuyun. Daha sonra bu kitabı dramatize edin. Kırmızı Başlıklı Kız‘da kurt olun.

8- Kitap okuma rutininizi bozmayın

40 gün tekrar edilen bir hareketin davranış ve alışkanlık haline geldiğini unutmayın. Günde 15 dakika bile olsa kitap okuma alışkanlığınızdan vazgeçmeyin ve her gün okuyun ve çocuğunuzun da okumasına imkan sağlayın.

9- Kimin ne dediğinin bir önemi yok; kelimeler ve fikirler dünyayı değiştirir

Bir kitapta geçen bir görüşün yeri geldiğinde anne babanın düşüncesinden daha fazla tesire sahip olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden çocuklarınızın seçtiği kitaplara dikkat edin. Özgürlüğünü kısıtlamayın fakat seviyesinin üzerinde, karmaşık veya kötülüğe yönlendiren kitaplardan uzak durmalarını sağlayın

10- Çocuklarınızın ilgi ve alakalarıyla ilişkili kitaplar okumalarını sağlayın

Büyüyünce asker olmak isteyen bir çocuğa askeri/polisiye bir kitap; astronot olmak isteyen bir çocuğa da uzay bilimiyle ilgili bir hikaye temin edin. Bilim kurgu seven çocuklara dini kitap okumalısın gibi bir zorlama yapmayın. İlk başlarda ne okuduğunun pek öneminin olmadığını (içerik yönünden sakıncalı kitapları dışında tutuyorum) sadece kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçladığınızı unutmayın.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma yöntemi: İlk maddeye tekrar dönmemiz gerekirse önce siz okuyun!

Rehberlik Servisi

Bu yazı 454 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak