Sözleşmeli Öğretmenlerin Sıkıntıları Sürüyor

Paylaş
 
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Milli Eğitim Bakanlığı bundan sonraki öğretmen atamalarının sözleşmeli olarak devam edeceğinin sinyallerini vermişti ve ilk atamayı 15.000 olarak gerçekleştirdi. Fakat sözleşmeli öğretmenlerin sıkıntıları giderilemedi ve yeni atamalarla bu sıkıntıların katlanarak artacağı belirtiliyor.

MEB ilk seferde 15.000, ek atama ile 1367 öğretmen olmak üzere toplamda 16.367 sözleşmeli öğretmen atamasını gerçekleştirdi. Ayrıca önümüzdeki eylül ayında ataması planlanan 20.000 sözleşmeli öğretmenin mülakat sonuçları da açıklandı. Ayrıca öğretmen adayları GK+GY ve Eğitim Bilimleri Sınavlarına girdiler ve alan sınavına girdikten sonra da minimum 15.000 öğretmen alımı daha gerçekleşecek gibi tahmin ediyoruz.

Sonuç itibari ile 50.000 civarında sözleşmeli öğretmen önümüzdeki yıl itibari ile görev başında olacak. Fakat OHAL kapsamında gerçekleştirilen Sözleşmeli Öğretmenlik KHK’sındaki sıkıntılar henüz giderilemedi ve yeni atanacak öğretmenlerle beraber bu sorunlar artarak devam edecek. En büyük sıkıntıların başında sözleşmeli öğretmenlerin 4+2 yıl çakılı olarak atandıkları okulda görev yapma zorunlulukları geliyor. Norm fazlası olmak dışında hiç bir şekilde başka bir okula tayini ve görevlendirilmesi yapılmayan sözleşmeli öğretmenler özellikle eş durumu/mazeret gibi imkanlardan faydalanamıyor ve 6 yıllık bir ayrılıkla karşı karşıya bırakılıyor. Eşlerden birisinin kadrolu olması durumunda sözleşmeli öğretmenin çakılı, kadrolu öğretmenin eş durumu ile tayin hakkı doğuyor fakat; iki eşin sözleşmeli olması durumuna herhangi bir çözüm önerisi getirilememiş. Eşi özelde çalışanlar içinde durum aynı. Eşlerden birisinin istifasından başka bir araya gelme yolu bulamayan çoğu sözleşmeli öğretmen istifa etmeye başladı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE DÜZENLEME Mİ GELİYOR?

Milli Eğitim Müdürlüklerindeki kişilerle olan diyaloglarımız sonucunda bakanlığın yukarıda bahsettiğimiz sıkıntıları fark ettiğini ve sözleşmeli öğretmenlerin özellikle eş durumu gibi bir çok konuda mağduriyet yaşadıklarını bildiklerini ve sözleşmeli öğretmenlikte düzenleme yapacaklarını öğrendik. Fakat bu çalışmaların veya düzenlemelerin hangi konuları kapsadığı veya ne zaman hayata geçirileceği konusunda net bir bilgiye sahip değiliz.

TEPKİLER ARTIYOR

Genel Yetkili Sendika Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen başta olmak üzere bütün sendikalardan ve sendikaların yetkililerinden gelen açıklamalar sözleşmeli öğretmenliğin geçmişte fiyasko ile sonuçlandığı ve durumun yine değişmeyeceği yönünde olsa da Milli Eğitim sözleşmeli öğretmenlik atamalarında kararlı gibi görünüyor. Şimdiye kadar 20.000 sözleşmeli öğretmenin ataması gerçekleşmesine rağmen facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım platformlarında tepkiler çığ gibi büyüyor. Özellikle mülakat sistemine ve öğretmenlerin KPSS puanına göre değil de mülakattan aldıkları puanlara göre atanmaları ve öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğin sözleşmeli denerek örselenmesi ve yıpratılması sendikalar, öğretmenler olmak üzere toplumun her kesiminden tepkilerle karşılanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER EŞ DURUMU BEKLİYOR!

Ali Yalçın (Memur Sen/Eğitim Bir Sen Genel Başkanı): 4/B istihdamına karşı olduğumuzu bir kez daha yenileyerek anayasal hak olan eş ve sağlık özrü yer değişikliğine yer verilmesini talep ediyoruz. (25 Nisan 2017)

İsmail KONCUK (Türkiye Kamu-Sen/Türk Eğitim Sen Genel Başkanı): Bilindiği üzere sözleşmeli öğretmen alımı, hem mülakat aşamasıyla hem de özlük haklarıyla tartışma konusu olmuştu ve olmaya devam ediyor. Özellikle sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirme haklarının kısıtlılığı mağduriyet yaratıyor. Sözleşmeli öğretmenler eş durumu gibi mazeretlerinde dahi en az 4 yıl tayin isteyemiyor. Mazeret tayinleri 4 yıl sonra, bunun dışındaki yer değiştirmeler ise ancak 6 yıl sonra mümkün olabiliyor. (12 Ocak 2017)

Özlük hakları ve anayasal haklarının yanı sıra ikinci sınıf öğretmen muamelesi gören öğretmenlerin olduğunu ve bazı ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sözleşmeli öğretmenlere ayrımcılık yapılmaması konusunda tüm okullara uyarılarda bulunduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Öğretmenler odasında sınıfsal farklılıklar oluşturmak (kadrolu/sözleşmeli/ücretli v.b) eğitim ve eğitimcilik ile çelişen durumlar yaratıyor.

Çoğu il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde ve kurumlarında da tepkiyle karşılanan bu sıkıntıların bir an önce düzeltilmesi gerektiğini eğitim camiasında bulunan herkes istiyor ve dile getiriyor. Bundan sonrası ise Milli Eğitim Bakanlığına, Sayın Bakan İsmet YILMAZ’a, Müsteşarlar sayın Yusuf TEKİN’e ve Hamza AYDOĞDU’ya düşüyor.

 

 

Bu yazı 470 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Sözleşmeli öğretmen dedi ki:

    Eğer amaç gerçekten doğuda öğretmen tutmaksa yapılacak şey çok basit. Hizmet alanında/Hizmet bölgesinde koşulları kötü olan yere eş durumu verilsin.. Sözleşmeli kadrolu falan fark etmez. Hakkari’den Muğla’ya gidemesin kimse. Hakkaride buluşulsun hizmet puanını toplayınca da istedikleri yere gitsinler. Vatanın her karış toprağında görev yapmak istemeyen de öğretmen olmasın bir zahmet.

Bir yorum bırak