Dil öğreniminde yapılması gereken 5 husus

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Ülkemizde dil öğrenmek başlı başına bir problem olmaya devam ediyor. Bunun tek suçlusu dili öğrenemeyen bizler değil; dil öğrenimine daha ilk başta engel koyan bakış açımız. 

Dil öğrenimi için insanlarımız yıllarca okullarda gördükleri derslerin yanında dil kurslarına gidiyorlar, binlerce TL para harcıyorlar, özel ders alıyorlar fakat yinede istedikleri dili öğrenemiyorlar. Bunun asıl sebebi dile bakış açımız. Yabancı Dil diyerek dil öğrenimine ne kadar yabancı olduğumuzu adeta ispatlıyoruz.

Ülkemizin aksine diğer ülkelerde (özellikle Avrupa ülkeleri) öğrenilecek dillere yan dil veya 2. dil olarak bakıyorlar. Bizdeki gibi de bir mecburiyet olarak, ders olarak değil; bir ihtiyaç/gereksinim olarak görülüyor. Bu yanlıştan dönmek için yapılacaklar gayet basit.

1- Dil Öğretiminde Motivasyon en önemli şeydir!

Dil öğrenen herkes “İyi bir işe girmek için dil öğrenmek istiyorum” “Yüksek lisans için dil şart” “Daha yüksek bir maaş için İngilizce/Almanca/Fransızca öğrenmem gerekiyor” gibi cümleler kurup kursların yolunu tutuyorlar. Dil bir iletişim aracıdır. Fakat sizin asıl amacınız dil öğrenmek değil “iyi bir iş, yüksek lisans, daha iyi bir maaş” oluyor. Ne zaman dil öğrenmeyi amaç olarak görürseniz o zaman başarıya ulaşırsınız. Dil öğrenmek matematik gibi bir ders değildir. Dil öğrenmeyi sevmek ve istemek asıl gayemiz olmalı.

2- Kelime Bilginize ağırlık verin

Dil öğreniminde asıl sorun ülkemizde düşünüldüğü gibi grammer (dil bilgisi) kuralları değildir. 10 tane kelime bilen bir insan dil bilgisi kurallarına uymasa bile 10 farklı cümle kurabilir. Fakat bütün kuralları bilen bir insan kelime bilgisi olmadan hiç bir şey ortaya koyamaz. İlk olarak gündelik hayattan en çok kullanılan kelimelerin listesini yapın ve gün içerisinde muhakkak kullanmaya çalışın.

3- Hata yapmaktan korkmayın! 

Yabancı dil öğrenimi herkeste mükemmel bir cümle kurayım yanılgısı oluşturuyor. Bir bebeğin yavaş yavaş konuşmaya başladığı dönemde mükemmel, hatasız ve kompleks bir cümle kurduğuna şahitlik ettiniz mi? Bu yüzden kendinizi bir bebek gibi düşünün ve hatalı bile olsa bol bol cümle kurun.

4- Dil öğrenirken yapılan hatalara düşmeyin! (3. alt başlık ile arasında fark var)

Yukarıda da  bahsettiğim gibi ülkemizde dil öğrenmek sadece dil bilgisi öğrenmek olarak algılandığı için herkes ingilizce biliyor fakat kimse ingilizce veya herhangi bir başka dili konuşamıyor. Dil bilgisini elbetteki çalışın ve öğrenin fakat bununla yetinmeyin listening (dinleme), speaking (konuşma), writing (yazma), reading (okuma) becerilerinizi  de geliştirmeyi ihmal etmeyin ve Vocabulary (Kelime) bilgisi ile bu dört beceriyi zenginleştirin.

5- İmkanınız varsa yurt dışına gidin

Kurslara gidip binlerce TL ile bilmem kaçıncı kura gideceğinize 3 aylığına bile olsa öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu bir ülkeye seyahat edin. Çünkü bir dil en güzel o dilin konuşulduğu yerde öğrenilir. Özellikle bunu erken yaşlarda yapmaya gayret gösterin. Buna imkanınız yoksa yurt dışında yaşadığınızı hayal edin ve kendinize yabancı arkadaşlar bulun. Örneğin facebook gibi sosyal medya mecralarından; skype gibi iletişim programlarından yardım alın ve bir kişiden dil öğrenmek için yardımcı olmasını isteyin. Muhakkak yardımcı olacak birileri çıkacaktır. Bazı siteler penfriend (mektup arkadaşları) buluyor. Böyle yerlerden arkadaşlar edinin. Yazarak, konuşarak, dinleyerek velhasıl kelam dili kullanarak o dili öğrenebileceğinizi bilin. “Ben va(r) gelmek Almanya’dan” diyen bir turisti bizim anladığımızı unutmayın ve çabalamaktan asla vazgeçmeyin.

Süreç içerisinde sizler için videolu Pratik ve Kolay İngilizce öğrenimi konusunda paylaşımlarda bulunacağız. Bizleri takip etmeyi ihmal etmeyin.

sinavegitimi.com |  Dil Merkezi

Bu yazı 334 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak