Dyned Kullanım Kılavuzu: “Nasıl Kurar-Kullanırım?”

Paylaş
 
[Toplam:35    Ortalama:3/5]

Bugün Milli Eğitim tarafından yayınlanan bir yazı ile İngilizce Öğretmenleri için Dyned verilerinin girilmesi istenildi. Dyned’i hemen hemen hepimiz biliyoruz fakat hiç kullanmayanlar ne yapacak? Bugün sizlere Dyned’in nasıl kurulduğunu anlatacağız.

DynEd (Dynamic Education) yani dinamik eğitim kelimelerinin birleşmesi ile adını bulmuştur. Eğitim Bilişim Ağına benzer ve şimdiye dek geliştirilmiş en kaliteli web tabanlı dil eğitim programıdır.

DYNED Programını İndir

Dyned bilgisayar ve internet tabanlı bir program. Milli Eğitim Müdürlüklerinden temin edilebilecek bir CD ile programı yükleyebilirsiniz. Eğer CD temin etme ihtimaliniz bulunmuyorsa aşağıdaki link yardımıyla DYNED programını indirebilirsiniz.

DynEd İndirmek İçin TIKLAYINIZ.

Ayrıca DynEd Kullanım kılavuzunu PDF formatında indirmek için BURAYA tıklayınız.

NOT: Programın çalıştırılabilmesi için Quick Time programının bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.

Öğrenciler okuldan alacakları kullanıcı adı (mail) ve şifre ile yukarıdaki görselde ki gibi sisteme giriş yapabilirler.

DYNED PROGRAMI NASIL KULLANILIR?

Öğretmenler DynEd Sınıf kurulumunu ve Öğrenci kayıt işlemlerini nasıl yapar?

Okulun yönetici MEBBİS’inde bulunan Dyned şifresi ile sisteme giriş yapıyoruz.

 1. Adım: Sınıfların Silinmesi
 2. Adım: Yeni sınıf kurulumu butonuna basarak okulumuzda bulunan sınıfları sisteme ekliyoruz.
 • Bu bölümde her sınıf için ayrı ayrı sınıf öğretmenlerini tanımlamamız ve öğretmen ad, soyad, e-mail gibi bilgileri girerek sınıf öğretmenine bir şifre tanımlıyoruz ve daha sonra Sınıf Kur sekmesine tıklıyoruz

3. Adım: Kurulum şifresi ile e-okula giriş yapıyoruz.

4. Adım: Öğrenci işlemleri bölümünden sınıfı seçiyoruz.

5. Adım: Durumu bölümünden aktif olan öğrenci butonuna basarak okuldaki aktif öğrencileri seçiyoruz.

6. Adım: Otomatik tanımlama programını açıyoruz ve e-okuldan seçtiğimiz sınıf liste sayfasına kopyalıyoruz. Sonrasında ayar sekmesine gelip yukarıdan e-posta uzantısını değiştiriyoruz. (xxx@meb.gov.tr) Düzenleye basıyoruz. Excel’in Dyned sekmesine gelip oluşan 2 haneli şifreleri 3 haneli yapıyoruz yoksa sistem çalışmıyor. Şifre 12 ise 123 yapmamız gerekiyor..

7. Adım: Farklı Kaydet > Kayıt Türü Metin(Sekmeyle ayrılmış) seçiliyor.

8. Adım: İlk uyarıya  Tamam, 2. uyarıya hayır deyip daha sonra iptale basmamız gerekiyor. Sonrasında dyned sekmesinde ki oluşan bilgileri yeni bir excel sayfasına kopyalıyoruz. (bunun nedeni sistemdeki ufak tefek problemlerdir)

9 Adım: Oluşturulacak Excel dosyasında A-1 bölümüne Ad-Soyad, B1 bölümüne e-postaları, C1 kısmına ise 3 haneli şifreleri yazıyoruz. Ve listeyi bu bölüme yapıştırıyoruz.

DYNED OTOMATİK KAYIT SİSTEMİ (VİDEOLU ANLATIM)

10: Oluşturulan excel dosyasına öğrenci listesini yapıştırdıktan sonra sondaki ilk satırı siliyoruz ve sayfayı kaydediyoruz. (Aksi takdirde excel dosyasını sisteme yüklerken sorun çıkıyor.) Her sınıf için bu adımı tekrar uyguluyoruz.

11. Adım: dynedkayityonetimsistemi.meb.gov.tr/ adresine gidip sınıfa yeni öğrenci kaydedilmesine basıyoruz ve oluşturulan sınıf seçilip excel tablosundan öğrencileri kaydet butonuna basıyoruz. Liste yüklendikten daha sonra öğrencileri kaydet sekmesine basıyoruz. Her sınıf için bu adımı tekrar uygulamak gerekiyor.

(Anlatımı daha sonra video ile tekrar göstermeye çalışacağım. Milli Eğitimden gelen yazıya göre 1 Haziran listelerin oluşturulup gönderilmesi için son gün.)

Dyned Öğrenci Şifresi verme:

Excel dosyasında oluşturacağımız Ad soyad, e-mail ve şifre bölümündeki mail kısmı öğrencinin giriş adı olacak. Şifre ise giriş için gerekli olan şifreyi tanımlıyor. Aşağıdaki videodan adım adım izleyerek uygulayabilirsiniz.

Bu yazı 15505 kere okundu.
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. Dyned Ingiliz ve dedi ki:

  Emeginize sağlık. Fakat ben dyned kayıt yönetim sisteminde sınıf ve öğrenci eklemede sıkıntı yaşıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 2. admin dedi ki:

  Yorumunuz için teşekkürler. En kısa zamanda dyned tanıtım videosunu hazırlayıp sizler için yayınlayacağız. Bu sayede dyned kullanımını daha net görebileceksiniz.

 3. ümit dedi ki:

  merhaba dyned tanımlama excel programını gönderebilir misiniz bulamadım da çok teşekkürler

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir