İş Garantili ve Prestijli 10 bölüm

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Üniversite sınavına giren ve tercih sürecinde olan öğrencilerin en sık sorduğu soru “Hangi bölümü seçmeliyim?” ve “Hangi bölüm iş garantisi veriyor?” şeklinde oluyor. Bugün ki yazımızda üniversite de işsiz kalmayacağınızı düşündüğümüz ve prestijli meslek sahibi olmanızı sağlayacak bölümleri inceleyeceğiz. 

İlk olarak şunu belirtmek gerekiyor. Hangi üniversitenin hangi bölümünü okursanız okuyun girişimci bir ruhunuz yoksa, çalışkan biri değilseniz, sorumluluk hissiniz zayıfsa veya aman okusam ne olacak gibi cümlelerin öznesi olursanız bu yazının sizin için bir faydası olmayacaktır.

Öncelikli olarak bilmeniz gereken en önemli husus zahmet çekmeyen rahmete ulaşamaz. Yani ne kadar çok gayret ederseniz başarıya o kadar yakın olursunuz. Bu yüzden ilk şart çalışmak ikinci şart istikrarlı olmak ve bu isteği bir an olsun kaybetmemek.

1- İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi

Bu bölümden mezun olan bir tekniker ev, iş yeri veya endüstriyel işletmelerdeki iklimlendirme, havalandırma ve soğutma işlemlerinin gerçekleşeceği sistemi kurar, işletir ve bakımını yapar. Bu programdan mezun olanlar DGS’ye ihtiyaç duymadan AÖF İşletme – İktisat bölümüne direkt olarak geçiş imkanı bulabilirler.

2- Enerji Sistemleri  Mühendisliği
Diğer mühendislik bölümlerinin aksine kolay iş imkanı bulunduğu belirtilen Enerji Sistemleri Mühendisliği enerji piyasasında büyük bir ilgi gördü. Bu sektörde bulunan büyük ihtiyaç kendini gösterdi ve devlet kurumları ile özel sektördeki mühendis ihtiyacı günden güne arttı.
3- Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünde iyi bir yere gelmek isteyen kişilerde iyi derecede İngilizce olması bir zarurettir.

Bu bölümü okuyacak kişide olması gereken ilk ve en önemli şart İngilizce’dir. Dilde iyi bir alt yapısı olan herkes özel havacılık veya devlet yönetimindeki havalimanı idarelerinde operasyon memuru, operasyon şefi, operasyon supervisor, Yolcu Hizmetleri memuru, Kargo memuru, Ramp memuru v.b mesleklerde çalışabilirler.
4- Deniz Ulaştırma Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
Özellikle İstanbul Üniversitesi Mühendislik fakültesine bağlı duim içerisinde bulunan ve tercih edilmeden önce iyi bir şekilde araştırma yapma zorunluluğu olan bir bölümdür. Ülkeler arası antlaşmalar neticesinde bazı sıkıntılar doğmuştur fakat mezun olunduğu takdirde iş bulma garantisi olan bir bölüm.
5- Çocuk Gelişimi Programı

Hangi Bölümü Okumalıyım?” diyen öğrenciler için seçilecek bir diğer program ise Çocuk Gelişimidir. Bu program çocuk gelişimi ve eğitimi için 0-6 yaş aralığındaki çocukların gelişim özelliklerini tanıma, ilgi ve yeteneklerini konusunda bilgi kazanmış, çocukların karşılarına çıkacak problemlere tedbirler almayı gerektiren kalifiye personel yetiştirmek olarak belirtilmektedir. Çocukları seven ve sabır sahibi kişilerin yapabileceği keyifli bir meslek.
6- Açık Hava Reklam Ürünleri (Serigrafi) Programı
Özellikle ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde yoğun şekilde başvuru yapılan ve ülkemizdeki reklam sektöründe de günden güne gelişim gösteren güzide programlardan bir tanesi. Kişisel görüşüm dünyada 4 sektör vardır ki bunlar hiç bir zaman bitmez. Gıda, Kozmetik, Teknoloji ve Reklam.
7- Sağlık sektöründeki herhangi bir bölüm
Bu başlık altında onlarca bölüm ve meslek sayabiliriz. Bu yüzden genel bir başlık açıp hepsini içine almayı daha uygun buldum. Doktorluk ve hemşirelik her yerde iş bulabileceğiniz mesleklerin başında geliyor. Bunların dışında hasta danışmanlığı, teknikerlik (acil tıp teknikerliği, Anestezi teknikerliği, acil tıp teknikerliği v.b) Özellikle liseden itibaren Sağlık Meslek Liselerine yönlendirilen öğrencilerin önünün daha fazla açık olduğunu belirtmek isterim.
8- Bilişim Sektörü
Bilgisayar ve Teknolojinin olduğu bütün işler iyi bir gelir kaynağınızın olması anlamına gelir. Bilgisayar Mühendisliği veya Bilgisayar Programlama gibi bölümlerden mezun olan herkes rahatlıkla bir iş bulabilir. (Girişken olan ve kendini geliştiren herkes) Hiç bir iş bulamasanız bile internet denen ummanda kendinize bir gelir kaynağı elde edebilirsiniz. Webmasterlık, sosyal medya uzmanlığı, java uygulama uzmanlığı, SEO uzmanlığı,  youtuber veya diğer sosyal medya platformlarında biraz emek ile güzel yerlere gelebilirsiniz. Unutmayın internetten reklam yoluyla 400.000 TL kazanan Türklerin olduğu bilinen bir gerçek.
9- Hukuk Fakültesi 
Kazanması zor fakat maaşı ve prestiji yüksek, iş garantisi olan nadide mesleklerin başında gelir. Avukat, Hakim veya Savcı olabilme imkanı tanıyan bu bölümde işsiz kalan yok denecek kadar azdır.
10 – Özel Sektör ile iş birliği içerisinde olan Meslek Liseleri
Önceki yazılarımızda da bahsettiğim gibi gelişmiş ülkeler meslek liseleri ile sanayi merkezlerini yan yana kurarlar ve ham maddeye yakın olmak kadar önemli olan bir diğer husus insan gücüdür. Günümüz Türkiye’sinde bunun önemi anlaşılmıştır ve yavaş yavaş bizde de bu sistem uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle isim yapmış bazı Meslek Liselerinden mezun olan öğrenciler mezun olduğu gibi iş başı yapabilmekte, çalıştıkları süreyle paralel olarak hem ilgili bölümlerde üniversite okuyabilmekte hemde işverenlerin isteği doğrultusunda eğitim ve seminerlerle kendilerini geliştirebilmektedirler.
Bu yazı 658 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Mine dedi ki:

    Hukuk fakültesini ve Tıp fakültesini bir kenara koyarsak geri kalan bölümler gercekten ilgi çekici. Bu devirde fazla iş garantili meslek de yok ama olsun.

  2. Eser dedi ki:

    Bu bölümlerin hepsinin iş garantisi olup olmadığı tartışılır bence. Yinede girişimci olan adam işletme bile okusa (herkes okuyor) işini bulur, ekmeğini kazanır diye düşünüyorum.

Bir yorum bırak