Ders çalışmamak için yapılan 10 şey

Paylaş
 
[Toplam:4    Ortalama:5/5]

Çoğu öğrenci ders çalışma zorunluluğu olmasına rağmen bu durumu kendine unutturmak için çeşitli bahanelere ve eylemlere sığınır. Sizin için derlediğimiz 10 Milli ve Yerli ders çalışmama bahanemiz:

1- TV veya Video izlemek

Ders çalışırken göz ucuyla tv izleme huyundan bir türlü vazgeçemedik.

Ayak üstü sevdiğimiz bir TV programına dalıp kalmak veya bir filmin, dizinin şu sahnesi de geçsin başlayacağım bahanesi. Emin olduğum tek şey herkesin bunu yapıyor olması.

2- Ders çalışmamak için odayı veya masayı temizlemek/toplamak.

Büyük bir şevk ile başlanan temizlik genel olarak yorgunlukla bitiyor. Ders çalışmak için başlanılan temizliğin ardından baş gösteren yorgunluğun peşinden biraz gözleri dinlendirme bahanesi geliyor.

3- Saçtaki kepeği deftere/kitaba boca etmek.

Ben dahil herkesin yaptığına emin olduğum kepek oyunu.

Bunun bir diğer aşaması ise kepeği veya dökülen saçları biriktirmek ve kalemle saç/kağıt arasında fiziksel olayı deney yoluyla gözlemlemek olabiliyor.

4- Gözleri dinlendirmek amaçlı derin bir uyku!

Özellikle yatarak ders çalışanların alışık olduğu bir durum. Kafanızı yastığa koyduğunuz an uyuyacağımızı bile bile ladeşe girmenin gereği yok.

5- Selfie/Video çekme

 

Ders çalışma esnasında çekilen fotoğrafların ve videoların sonunun gelmeyeceğini hepimiz biliyoruz, yine de vazgeçemiyoruz.

 

6- Ders çalışırken duyulan açlık hissi

Çalışma esnasında harcanan büyük enerjisinin neticesinde vücut ister istemez enerjiye ihtiyaç duyuyor. Fakat bu yeme içme durumlarını fazla abartmamak gerek.

7- Dışarıya Çıkmak / Egzersiz Yapmak

Çalışmaya yeni başlamaya rağmen yaşanan sıkkınlık nedeniyle farklı bir şeyler yapma isteği genel anlamda dersin son bulması anlamına geliyor. Egzersiz yapmak veya dışarıda yürümek ders çalışmanın sona erdiğinin habercisidir.

8- Belgesel izlemek

Ufak bir mola için belgesel izlemeye dalmak istikrarlı çalışmanıza engel olacağını bilmemize rağmen yinede izlemekten kendimizi alamayız.

9 – Telefonda/tablette/PES’de/Bilgisayarda oyun molası vermek.

Kısa süreli molalar için bazen 1-2 tur oyun oynama isteği olur. Fakat bu istek düşünüldüğü kadar kısa sürmeyebilir. Bunun neticesinde geç saatlere kadar oyun oynamanın sonu gece 12-1 gibi uykuya dalmakla sonlanabilir.

10 – Telefon görüşmeleri / Mesajlaşmalar

Sonu gelmeyen Whatsapp mesajlaşmaları veya telefon görüşmeleri ile ders çalışma isteğiniz kursağımızda kalır. Zaten kısa süreli bir mesajlaşmanın veya konuşmanın ardından ders çalışma isteğimiz de kalmaz.

 

BONUS:

Bu yazı 776 kere okundu.
  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. Öğrenci Psikolojisi dedi ki:

    Ders çalışmama konusunda güzel tespitlerde bulunulmuş. Benim en çok tercih ettiğim ise çalışsam ne olacak :))

  2. Zehra dedi ki:

    Millet olarak ders çalışmak için bu kadar bahane bulamayız vallahi.

  3. Eser dedi ki:

    3. ve 4. başlıklar benim favorim. Bir keresinde biriktirdigim kepekleri annem gördü kafama bişey oldu sandı. 😂 Ders çalışmak istemiyorsan çalışma oğlum bu ne hasta olacaksın demişti.

Bir yorum bırak