Kötü geçen bir YGS’ye rağmen LYS!

Paylaş
 
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YGS puanı ve sıralaması kötü olan adaylar karaları bağladı. Kendi okulumdaki öğrenciler dahil olmak üzere herkesin hayalleri yarım kalmış gibi bir hava var. YGS’den alınan kötü bir puana rağmen LYS’den umut kesmemek gerek.

Öğrenciler istedikleri üniversitenin veya lisans programının puanına/sıralamasına ulaşamayınca büyük hayal kırıklığına uğradılar. Çoğu aday kitap ve defteri bile kapattı. Yazın da gelmesiyle beraber öğrenciler rehavete kapılabiliyor. Önceki yazılarımızda son viraj diye bahsettiğimiz bu süreçte öğrencilerin moral ve motivasyonlarını yüksek tutmaları en önemli meseledir.

YGS’den düşük bir puan almanız, sıralamanızın istediğiniz seviyede olmaması sizi kötü yönde etkilememeli. Aksine gayretiniz artmalı ki LYS’de bu farkı kapatabilesiniz. İstanbul veya Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesini düşünen bir öğrencimiz YGS’den aldığı kötü puanla karalar bağlar, çalışmayı bir kenara bırakırsa farklı bir üniversitenin hukuk fakültesine yerleşme şansını da elinin tersi ile itmiş olur. Bu yüzden umudunuzu ve moralinizi hep yüksek seviyede tutmaya çalışın. Bir yıl daha hazırlanmak büyük hayalleri olanlar için anlaşılabilir. Fakat sınava ikinci veya üçüncü kez giren adayların bir daha böyle bir tercih hakkı olmayabilir. Çalışmaktan ve sınava hazırlanmaktan sıkılan adaylar genelde “artık neresi gelirse” düşüncesine kapılır ve istemedikleri bir bölüme/mesleğe ilk adımı atar.

LYS ile YGS’den kaybedileni geri almak için ne yapmak gerek?

Eğer YGS sınavında 1x çalışmışsanız ve düşündüğünüz puanı alamamışsanız mutlaka bu sınava 3x çalışmalısınız. Eğer YGS’ye zaten 3x çalıştım diyorsanız çalışma yöntem ve tekniklerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim. LYS konuları daha kapsamlı olabilir fakat planlı ve programlı bir çalışma ile kısa bir zamana rağmen üstesinden gelebilirsiniz. Her halükarda çalışarak daha fazla konuyu bitirmiş olursunuz. Bir diğer husus olabildiğince fazla soru bankası (farklı yayınlar) bitirmekten geçiyor. Çünkü ne kadar farklı ve çok soru tarzı görürseniz bu sizin hanenize olumlu yönde yansıyacaktır. Çıkabilecek bütün soru çeşitlerine hazır olan bir aday bu sınavdan istediğini alabilir. Bu yüzden hayallerini yüksek ve diri tutanlardan olmayı deneyin.

Bu yazı 321 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Eser dedi ki:

    YGS’den ilk 50 binde isen tıp fakültesine girebilmek için LYS’de ne yapmam lazım. Sıralama ve puan ne olmalı?

Bir yorum bırak