Bir Öğretmenin okuması gereken 10 kitap

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Meslek hayatı boyunca öğretmenlere yeni ufuklar açacak, idealizm kavramının var olma kudretini arttıracak 10 kitap önerisini siz değerli öğretmenlerimizin beğenilerine sunuyoruz. 

Kitap okumanın faydasını öğretmenlere anlatmaya gerek yok. O yüzden lafı daha fazla uzatmadan direkt olarak okunmasını şiddetle önerdiğimiz kitaplara geçiyoruz. Eğer sizinde tavsiyeleriniz olursa mutlaka yorum olarak bizlere sunun ve bu listenin daha da gelişmesine katkı sağlayın.

 

1- Forest Carter – Küçük Ağacın Eğitimi

Kızılderili olan Forest Carter’ın kaleme aldığı “Küçük Ağacın Eğitimi” isimli kitap sıfır ceza ve sıfır ödülle çocuk eğitiminin önemini anlatan akıcı bir kitap. Carter bu kitapta kendi otobiyografisini kaleme almıştır ve Küçük Ağaç anne, babasını kaybettikten sonra büyük anne ve büyük babası ile yaşamaya başlar. Onun eğitiminin anlatıldığı kitapta Küçük Ağacın büyük babası ile birlikte yüksek patikaya gelmesi için sabah erken kalkmasının gerektiğini söyler. Fakat sabah olduğunda onu uyandırmaz. Sadece biraz gürültü yaparak onun kendi iradesi ile uyanmasına vesile olur. Bu Küçük Ağacın aldığı ilk derstir. Kendi kararlarını kendisinin vermesi için gerekli olan ilk ders.

 

 

2- Grigory Petrov – Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Finlandiya’nın esaretten kurtulup bugünlere nasıl geldiğini anlatan güzide bir eser. Atatürk tarafından okullarda okutulması tavsiye edilmiştir ve öğretmenlere de ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Kitap tüm imkansızlıklara, yoksulluğa ve geri kalmışlığa rağmen bir avuç aydının önderliğinde Finlandiya’yı kalkındırmak için ne denli bir mücadele verdiğinden bahseder.

3- Doğan Cüceloğlu – Savaşçı

Psikoloji alanında görev yapan bir öğretim görevlisinin Arif Öğretmen’in kendi içerisinde yaşadığı çatışmalara bazı yöntemlerle çözüm önerileri getirmeyi amaçlayan ve özellikle sınıf öğretmenlerine tavsiye  edilebilecek bir kitap.

4- Ahmet Şerif İZGÖREN – Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır

”Eğer insanların ve meleklerin dilleri ile söylersem,fakat sevgim olmazsa,ses çıkaran bir bakır,yahut öten bir zil olmuş olurum.” Sayfa 41

Ahmet Şerif İzgören’in seminerlerinde bahsettiği güzel hikayelerin kitaplaştırılmış halidir. Bildiğimiz fakat üşengeçlikten yapamadığımız şeylerin yazıya döküldüğü güzel bir kişisel gelişim kitabı.

5-Ivan İllich – Okulsuz Toplum

Illıch bu eserinde devletin elinde bulundurduğu eğitim sistemini eleştirir. Okulun öğrenilen ve öğreten yapısının yanı sıra deney ve gözlemlerin yapıldığı, derslerin alındığı mekan düşüncesini eleştirerek bunların zaten okul olmadan da gündelik yaşamla kazanılabileceğini savunur. Eğitim Sistemine karşı sahip olduğunuz fikirlerin yazar tarafından sağlam temellere oturtulacağını bilerek okuyabilirsiniz.

 

6- Ali Erkan Kavaklı – Öğretmeni Başarıya Götüren Yol

Mesleğinde başarıya ulaşmış bir öğretmenin hayatından kesitlere ulaşabileceğiniz samimi ve bizden bir kitap. Özellikle göreve yeni başlayan öğretmenlerin meslek hayatlarını sağlam bir temele oturtmak için okumalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

7- Filiz Aygündüz – Kaç Zil Kaldı Örtmenim

Doğuda göreve başlayan genç bir öğretmenin yaşadığı sıkıntıları anlatan akıcı bir kitap. Doğu, Güneydoğu veya köylerde görev yapan öğretmenlere reçete  niteliğinde. Öğretmenin yaşadığı kültür çatışmaları, sıkıntılar ve AŞK‘da cabası.

8- Nedim TAKTAK – Hiç Kızmayan Öğretmen

Hiç kızmayan bir öğretmeniniz oldu mu? Peki siz öyle bir öğretmen misiniz? Yazar bu kitapta öğretmenliğin sabır, hoşgörü ile bütünleşen başarılı bir öğretmenliğin yol ve yöntemlerinden bahsediyor. Mesleğini sevda ile icra etmenin gayretindeki bütün idealist öğretmenlerin uygulayabileceği metotların aslında uygulanabilir olduğunu hepimize ispatlıyor.

 

9- Zülfü Livaneli – Serenad

Kitap ABD’de görev yapmış Alman asıllı bir Profesör’ün Türkiye’ye gelişi ve ardından Şile’ye gidişi ile başlar. Aşk’ın yoğunluğuyla harmanlanan kitap aynı zamanda dünya tarihine de göndermeler de bulunur. Serenad, 60 yıllık bir aşkın siyasi olayların gölgesinde ifade edilmesidir. Aynı zamanda kaybedenin hep insanlık olduğunun açık açık izah eden etkileyici bir roman.

10- Rıfat Ilgaz – Sarı Yazma

Kitap ismini Karadeniz’in çalışkan kadınlarının sembolü olan sarı renkli yazmadan alır. Yazarın çocukluğunu geçirdiği Cide’ye dönüşüyle başlayan eser yine bu toprakları anlatır. Bu eserde yazar çocukluğunu, öğrencilik yıllarını, zor bir öğretmen hayatını, aile hayatını ve baskıları anlatır. Toplumcu ve gerçekçi aydınların mücadelesinin anlatıldığı politik öykü.

Eminim bu listeye daha binlerce kitap ekleyebiliriz. Benim en beğendiğim ve tavsiye edeceğim yerli ve yabancı kitap önerileri şimdilik bunlar. Eğer sizlerinde mutlaka bunu da eklemelisiniz/okumalısınız dediğiniz bir eser varsa bizlere belirtmenizi isteriz. Üniversite okurken bir hocamız öğretmenlik reçete ile yapılacak bir meslek değildir derdi. Bu yüzden bu kitaplar ile gerçekte olanlar farklılık gösterecektir. Bu yüzden aşağıdaki sözü yabana atmamak gerek.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Tecrübe yaşayarak, birikim okuyarak kazanılır.

Bu yazı 732 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak