Sınava çalışmaya geç başladım

Paylaş
 
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sınava girecek kimseler eğer düzenli, disiplinli ve istikrarlı çalışmayı başarabilirlerse muhakkak başarıya ulaşırlar. Fakat bazı sebeplerden ötürü sınavlara çalışmaya geç başlayan arkadaşların da hala yapacakları bir şeyler var.

Unutmamak gerekir ki her insan aynı şartlarda hayatlarını idame  ettiremiyor. Bazı sorunlar veya olumsuzluklar yaptığımız planlara sadık kalamamaya sebep olabiliyor. Tam da bu yüzden bizlerde “Sınava çalışmaya geç kaldım.” “Artık çok geç” “Sınava çok az bir vakit kaldı” gibi cümlelerin sahiplerine az da olsa ne yapabiliriz onu düşündük. Sizler için sıralayacağımız  yöntemleri uygulayarak kısa yoldan/kestirmeden sonuca ulaşabilirsiniz.

1- Asla umudunuzu kaybetmeyin. 

İlk ve en önemli unsur “daha bir şeyler yapabilirim” prensibi ile hareket etmek. Eğer umudunuzu kaybederseniz unutmayın ki daha en başta kaybetmiş sayılırsınız. Bu yüzden sınava çok az bir vakit kalsa bile hala yapacak bir şeyler  vardır.

2- Sonuç odaklı çalışın

Rakipleriniz gibi çokça günüz ve ayınız olmayabilir. Ona rağmen rakiplerinize oranla daha fazla çalışmanız ve daha stratejik çalışmanız  gerekecek. Çünkü bütün konuları bitirme gibi bir vaktiniz olmayacak. Bu sayede sınavda daha fazla önem arz eden yerleri/konuları belirleyin. Örnek vermek gerekirse son 2-3 yılın çıkmış sorularını masanızın üzerine koyun. İlk önce sorularda sorulan bütün konuların listesini çıkarın ve baş ucunuzda sağlam bir kaynak kitap bulundurun. Fakat sadece sorularda sorulan konulara değil, sorunun şıklarında geçen konulara da bakın. Çünkü sınavı hazırlayan kimseler muhakkak bir sonraki yıl ya o sorunun bir benzerini sorarlar ya da o sorunun şıklarında geçen başka bir kavramı sorarlar. Bu yüzden sonuç odaklı çalışın ve nokta atışı yaparak çıkma ihtimali yüksek konuları bitirin.

3- Yaprak Test veya deneme yerine çıkmış soruları çözün

Yukarıdaki başlıkta bahsettiğim gibi konu çalışmalarına başlamadan önceki yıllarda çıkmış soruların çıktısını alın ve çözün. Daha sonra hem yanlışlarınızı hem de doğrularınızı kontrol edin. Neden yanlış yaptığınızı anlamaya çalışın, bunun yanı sıra sallayarak veya bilgi eksikliğine rağmen doğru yapmış olma ihtimalini de yabana atmadan %100 kesin sonuç almaya çalışacaksınız. Eğer son 1 ayınız varsa  120 soruluk çıkmış soruyu çözmek, analiz etmek, şıklarındaki konulara çalışmak ve not almak yaklaşık olarak 4-5 gününüzü alacaktır. Neredeyse 6 yılın çıkmış sorusunu çözebilir, bütün konular olmasa da çıkma ihtimali yüksek olan konuların neredeyse tamamını bitirme şansı bulacaksınız.

4- Yüzlerce sayfalık kaynaklar yerine kendi notlarınıza bakın.

Çıkmış sorularda ve şıklarında geçen konu başlıklarından edindiğiniz bilgileri kısa notlarla küçük bir deftere yazın. Bir konu ile ilgili önemli gördüğünüz bilgileri kısa ve anlayabileceğiniz şekilde not edin. Hatta yapabiliyorsanız kodlayın. Bu sayede kalın kalın kitaplardaki önemli/önemsiz bilgilerde boğulacağınıza kısa ve önemli gördüğünüz kendi notlarınıza çalışmak bu kısa süre zarfında sizler için daha verimli bir hal alacaktır.

Sınavlara çalışmaya daima geç başlayın; bu size zaman yönetimini ve acil durumlarla başa çıkmayı öğretir.” Bill Gates.

Kısaca özetlemek gerekirse sizin sınava çalışmak için çok bir vaktiniz yok. İşte bu yüzden süreyi arttırma gibi bir şansımız olmadığı için, çalışma yöntemlerimizi kestirme ve sonuç odaklı olarak belirledik. Odak noktamız ise çıkmış sorular. Çıkmış soruları ilk önce kendimiz çözüyoruz, daha sonra doğruları/yanlışları inceliyoruz. Sorularda veya şıklarda geçen konu başlıklarını güvenilir bir kaynak yardımıyla özetleyerek kendi konu anlatım kitabımızı meydana getiriyoruz. Tekrar yapacağımız zaman bu kitap bizim baş ucu kitabımız oluyor.

Yukarıdaki yöntem denenmiş ve başarılı olmuştur. Kaybedecek zaten çok bir şeyiniz yoksa, zaten vaktim kalmadı bundan sonra ne yapsam boş demek yerine yukarıda bahsedilenleri deneyin. Yukarıda bahsettiğim her şeyi ilk olarak LGS (Liselere giriş sınavı/TEOG’un eski hali), ÖSS(Şimdiki LYS-YGS), KPSS’de (Eğitim Bilimleri), Ehliyet sınavında uyguladım. Bende Bill Gates’in dediği gibi sınava geç başlayanlardan oldum.

LGS sınavına çok hazırlanma fırsatım olmadı, küçük bir kasabada yaşıyordum ve sınavın varlığını son 3 ayda öğrendim. Dersane/kurs/özel ders gibi imkanlarımızda olmadığı için bahsedilenlerin dışında sürekli kitap okuma alışkanlığı ile güzel bir sonuç elde ettim ve Anadolu Lisesini kazandım. ÖSS’de ise bazı kişisel nedenlerden ötürü çok çalışamadım. Özellikle şimdiki LYS sınavına. Son bir ay gece gündüz demeden bahsettiğim stratejileri uyguladım ve iyi bir üniversitenin iyi bir bölümüne yerleşme imkanı buldum ve netlerimi yaklaşık olarak %40 arttırdım. Son olarak da KPSS’nin Eğitim Bilimleri sınavına fazla çalışamadım. Son 3 hafta kala 1990’lardan itibaren çıkmış bütün soruların çıktısını aldım. İlk olarak tek tek bütün soruları çözdüm ve az önce bahsettiğim gibi doğru ve yanlışları inceledim. Bunun akabinde sorularda ve şıklarda bahsedilen konuları bir bir not ettim. Yaklaşık olarak 10-15 sayfalık bir not kağıdı oluşturdum ve ezberleyene kadar okudum. 80 sorudan yaklaşık olarak 40-45 net yaparken 3 haftanın sonunda netlerimi 65-70’in üzerine çıkardım ve öğretmen olarak atandım.

Umarım yukarıda bahsettiğim ve kendimden verdiğim örnekler yardımcınız olur.

Bu yazı 432 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak